Dnevni.ba - PRELOADER

Osuđuju se tuđa odličja, a brane vlastiti zločinci

03 Kol 2020


Osuđuju se tuđa odličja, a brane vlastiti zločinci

Piše: V.S.Herceg

Na ovu 'matricu zaštite svojih zločinaca' pa makar neke osobe uopće još nisu ni osuđene za djela koja im se stavljaju na teret, bez iznimke, tradicionalno koriste sve tri nacionalne strane u BiH, pri tom izbjegavajući bilo kakvu osudu i priznanje da su u ime njihovog naroda zločini činjeni

Najava uručenja od strane predsjednika Republika Hrvatske Zorana Milanovića postrojbama HVO-a koje su sudjelovale u vojno-oslobađajućoj akciji 'Oluja', a među kojima je i Specijalna policija MUP-a Hrvatske republike Herceg-Bosne kojom je tada zapovijedao general Mijo Jelić, naišla je na brojne reakcije bošnjačkih stranaka u BiH, prvenstveno iz SDA, ali i iz SDP-a BiH. Upravo zbog spominjanja Jelićevog imena bilježe množe se negativne reakcije. No, iako je naglašeno da će odličja dobiti postrojbe HVO-a, a u njihovo ime ih preuzeti zapovjednici, oštre silnice nisu izostale. Međutim, dok najava odlikovanja postrojbi HVO-a, a koja će primiti njihovi nekadanji zapovjednici, ponovno svjedočimo 'dvostrukim aršinima'. Jedan od posljednjih primjera takve retorike je i nedavna presuda suda u Beogradu protiv pripadnika Armije RBiH Huseina Mujanovića koji je osuđen za zločine nad zatočenim srpskim civilima koju su iz SDA oštro kritizirali.  Osuda presude dolazila je i od strane člana Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića, sa skoro identično sročenim tekstom. Ova presuda je kritizirana te je navedeno kako ona 'predstavlja brutalnu političku zloupotrebu pravosudnih organa, što vodi daljem narušavanju odnosa između dvije države'. Čak što više, novinaru koji je istraživao navedene zločine, upućene su otvorene i izravne prijetnje smrću, a to iz ove stranke nije osuđeno. Također, sada se ne postavlja pitanje 'miješanja u unutarnje poslove' svojih susjeda, Hrvatske, jer se radi o odličjima koje će uručiti hrvatski predsjednik postrojbama koje su, sukladno međudržavnim sporazumima BiH i Hrvatske, sudjelovale u obrani i oslobađanju i hrvatskog područja.

Odlikovanje ili izručenje?

Iz najjače bošnjačke stranke, SDA, ističu da je 'uručivanje priznanja i odlikovanja Zlatanu Miji Jeliću, optuženog za teške ratne zločine u BiH, predstavlja anticivilizacijski čin vlasti Hrvatske, koji je u suprotnosti sa europskim vrijednostima'.

- Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović vrlo dobro zna da je Tužiteljstvo BiH još 2015. optužilo Zlatana Miju Jelića za teške ratne zločine koji su dio udruženog zločinačkog pothvata za koji je Haški tribunal izrekao pravomoćne presude poznatoj 'šestorci'. Zlatan Mijo Jelić je zloupotrebljavajući dvojno državljanstvo pobjegao iz BiH, skrivao se u Hrvatskoj i predsjednik Milanović najmanje što može učiniti je iskoristiti svoj autoritet i ovlasti kako bi Jelić bio isporučen bh. pravosuđu. Umjesto toga, Milanović odlikuje takvu osobu i šalje vrlo lošu poruku da još uvijek nema spremnosti za iskrenim suočavanjem sa istinom i za obnovom povjerenja. Ovakav postupak hrvatskog predsjednika dodatno će opteretiti odnose između Bosne i Hercegovine i Hrvatske, zaključuje se u reakciji iz SDA.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović pozvao je Milanovića da još jednom vrlo ozbiljno razmotri sve moguće implikacije i odustane od uručivanja odlikovanja Jeliću, optuženom za ratne zločine na području Mostara i bjeguncu od pravde.

- Osim što je to necivilizacijski čin protivan europskim vrijednostima, on bi sasvim sigurno negativno uticao na odnose BiH i Hrvatske. Naše države su međusobno upućene jedna prema drugoj i izgradnja dobrih odnosa se ukazuje kao nasušna potreba, kazao je Džaferović. On u svojoj izjavi naglašava da je nakon predsjedničkih izbora u Hrvatskoj očekivao da se konačno krene u rješavanje nagomilanih otvorenih pitanja između dvije zemlja.

Slične reakcije stigle su i iz SDP-a i Nezavisnog bloka pa tako Nermin Nikšić naglašava kako je ovakvim postupkom Milanović pokazao kao netko tko pokušava koketirati s nacionalizmom i pokazati kako je 'hrabriji' od svoje prethodnice koja nije imala 'hrabrosti' odlikovati vojne formacije i vojne dužnosnike osumnjičene za činjenje teških zločina u BiH'.

Milanoviću se 'fućka' za reakcije

S druge pak strane, prema izjavi generala Pavla Miljavca, predsjednika Hrvatskog generalskog zbora i zapovjednika jednog od dvaju operativnih timova Glavnog stožera HV-a za provođenje operacije Oluja koji je, prema pisanju hrvatskih medija, prenio reakciju predsjednika Milanovića na inicijativu HGZ-a o odlikovanju postrojbi HVO-a.

- Mi smo to predložili u ime Zbora, s time da je u inicijativi logično prednjačio general Ljubo Ćesić Rojs u želji da se odlikuju 'njegovi'. Tu smo istu inicijativu prije godinu i pol dana poslali tadašnjoj predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović, našoj počasnoj članici, ali mislim da je problem bio u tome što se bojala reakcija iz BiH jer su je bili pritisnuli zbog nekih izjava. Tako smo prije nekoliko dana otišli na sastanak kod predsjednika Milanovića i predstavili tu inicijativu za koju smatramo da je ispravna, kako bismo priznali zasluge i tim komponentama iz BiH. Predsjednik je pogledao prijedlog, rekao da 'to ima logike', na što smo ga upozorili na moguće reakcije s bosanske strane, na što je rekao: 'Ja sam predsjednik hrvatske države, temeljem Splitskog sporazuma te su postrojbe mogle sudjelovati u operaciji Oluja i fućka mi se ako će bosanska strana protestirati, neka protestiraju, to je moja odluka i neka ide'. I u tome nema ništa sporno. I politička situacija se mijenja. Prije 15 godina bio si odmah optužen da potvrđuješ da si sudjelovao u agresiji na BiH, što nije točno. Postojalo je nekoliko sporazuma, između ostalih i Splitski, o sudjelovanju u zajedničkim operacijama oslobađanja BiH, dakle pravna osnova je postojala, rekao je Miljavac.

Daleko smo od katarze

Podsjetimo, odličja će biti uručena zapovjednicima Prve gardijske brigade Bruno Bušić, generalu Antonu Luburiću, Druge gardijske brigade generalu Stanku Baji Sopti, Treće gardijske brigade Jastrebovi generalu Iliji Nakiću, četvrte Gardijske brigade Sinovi Posavine brigadnom generalu Mati Bilonjiću, te zapovjedniku Specijalne policije MUP-a Hrvatske Republike Herceg-Bosne Zlatanu Miji Jeliću. No, ovu 'matricu zaštite svojih zločinaca' pa makar neke osobe uopće još nisu ni osuđene za djela koja im se stavljaju na teret, bez iznimke, tradicionalno koriste sve tri nacionalne strane u BiH, pri tom izbjegavajući bilo kakvu osudu i priznanje da su u ime njihovog naroda zločini činjeni. Podsjetimo da je, jednom prilikom, govoreći o bošnjačkim zločinima nad Hrvatima, predsjednik SDA Bakir Izetbegović rekao da se radi o 'sporadičnom incidentu'. Na koncu, od povijesnog poteza koji je povukla vlada Republike Hrvatske i premijer Andrej Plenković, da potpredsjednik Vlade iz reda srpske manjine Boris Milošević ide na obilježavanje 'Oluje', a da ministar branitelja Tomo Medved ide u Grubore gdje su nad srpskim civilima počinjeni ratni zločini, te pri tom i Milošević trpi snažnu osudu iz Srbije i Republike Srpske, a ministar Medved od krajnje hrvatske desnice - BiH, ali i susjedna Srbija od takve katarze još su daleko svjetlosnim godinama.

General Mijo Jelić: Nisam počinio ni zapovjedio zločin i to ću dokazati

Prozvani hrvatski general Zlatan Mijo Jelić za Narod.hr komentirao je reakcije iz BiH. 'Što se tiče prozivanja mene osobno od svih muslimanskih stranaka na čelu sa SDA-a i SDP-a BiH, mogu samo kazati da ja osobno nikad nisam zapovjedio ni počinio bilo kakav ratni zločin što je vidljivo i iz optužnice koja je dignuta protiv mene, a koju sam preko svojih odvjetnika dobio početkom 2016. godine. Također želim naglasiti da se cijela optužnica svodi na udruženi zločinački pothvat i agresiju Hrvatske na BiH. U toj optužnici se uglavnom spominju sve postrojbe HVO-a, svi viši ratni zapovjednici, a u jednom momentu se spominje da smo svi sastavni dio udruženog zločinačkog pothvata na čelu s Gojkom Šuškom, Franjom Tuđmanom, Dariom Kordićem i Matom Bobanom. Važno mi je naglasiti, ja nemam dvojno državljanstvo. Ja sam državljanin samo Hrvatske, nisam državljanin BiH. Ja nisam nikakav bjegunac, da sam dobio da se izjasnim o krivnji u svezi optužnice iz pravosuđa BiH, početkom 2016. u Zagrebu i uredno sam se odazvao tom pozivu te sam dao iskaz Županijskom sudu u Zagrebu. Nisam imao poziv u Sarajevo, kazao je nekadašnji zapovjednik Specijalne postrojbe MUP-a HR HB za Narod.hr.

Reakcija HNS-a

Najava predsjednika Milanovića da će odlikovati postrojbe HVO-a i Ministarstva unutarnjih poslova Herceg-Bosne je istinski državnički potez kojim se prepoznaje ulogu HVO-a kao legitimne vojne snage hrvatskog naroda koja je obranila BiH i dala nemjerljiv doprinos slobodi hrvatskog naroda, stav je Hrvatskog narodnog sabora BiH iz kojeg ističu i da je navedeni potez predsjednika Milanovića odavanje počasti zajedništvu u Domovinskom ratu koje je rezultiralo veličanstvenom pobjedom i oslobađanjem okupiranih područja Hrvatske kroz obilježavanje najveće i zajedničke povijesne pobjede i godišnjice VRO 'Oluja'. Milanović je takvo što prepoznao i kroz svoje ustavne ovlasti kao predsjednika RH, ali i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga RH, odlučio i realizirati, čime je napravio snažan politički čin koji Hrvati u BiH posebno cijene, dodaje se u reagiranju uz opasku da se odlikovanjem HVO-a i MUP-a Herceg-Bosne legitimne hrvatske vojne snage službeno stavlja tamo gdje i pripadaju svih 25 godina nakon rata - u ponosni i veličanstveni vrh Domovinskog rata. 'Nikada, pa ni u najtežim trenucima, nismo pokleknuli niti pristali da se baci ljagu na stvarnu ulogu HVO-a koji je jedini, od prvog trenutka, stao na branik obrane obje domovine hrvatskog naroda. Pokušaji povijesnog revizionizma, kojem HVO i naši branitelji i danas svjedoče u BiH, je nešto na što nikad nećemo pristati kao što ni od svoje borbe za istinu i pravdu nećemo odustati', poručuju iz HNS-a BiH uz podsjetnik da je Splitska deklaracija (sporazum) potpisana 22. srpnja 1995. omogućila konačnu deblokadu Bihaća i zajedničko djelovanje postrojbi HV-a, HVO-a i Armije BiH. Oni koji i danas osporavaju ulogu HVO-a, dodaje se, zaboravljaju da bi bez te akcije prostor bihaćke regije pogodila tragična sudbina Srebrenice te da je ta akcija stvorila ključne pretpostavke za okončanje srpske agresije i kasnije potpisivanje Općeg okvirnog sporazuma za mir u Daytonu. To su, kako se na koncu ističe, povijesne činjenice koje ne smiju i neće biti zaboravljene niti će se dopustiti da se ulogu HVO-a u postizanju trajnog mira umanji ili na bilo koji način obesmisli.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

06 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Srp 2024