Dnevni.ba - PRELOADER

Otvaranje granica (ni)je riješilo probleme stanovništva uz granicu s Hrvatskom

15 Lis 2020


Otvaranje granica (ni)je riješilo probleme stanovništva uz granicu s Hrvatskom

Dvadeset graničnih prijelaza između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske privremeno je zatvoreno početkom travnja zbog sprječavanja širenja zaraze virusom COVID-19 te su, nakon inicijative Republike Hrvatske, od jučer ponovno funkciji, i to za pogranični promet.

Kao razlog puštanja u funkciju navedeni su početak nove školske godine te potrebe obavljanja gospodarskih i poljoprivrednih aktivnosti u pograničnim područjima obiju država.

Rasterećen GP Doljani

Ponovno su otvoreni granični prijelazi: Svilaj, Gejkovac, Pašin Potok, Bogovolja, Kordunski Ljeskovac, Lička Kaldrma, Bili Brig, Aržano Pazar, Dvorine, Cera, Jovića Most, Sebišina, Slivno, Podprolog, Unka, Vukov Klanac, Imotica, Slano, Hrvatska Dubica i Gabela Polje.

Stanovništvo u ovim dijelovima zemlje različito je primilo vijest o otvaranju granica, iako je kako kažu u početku kada su saznali za tu mogućnost radost bila prisutna kod svih.

U Gabeli su nam jučer kazali kako su ipak očekivali više, te da nikako ne mogu biti zadovoljni odlukom koju je aminovalo i naše Vijeće ministara. Oni s kojima smo razgovarali kazali su nam da suštinski problem nije riješen, te da je puštena granica za dio stanovništva koji je i dosad posjedovao određeni čip s kojim je mogao preći u Hrvatsku kroz obližnju rampu.

- Ovim su dakle rasteretili Granični prijelaz Doljani, te osobno olakšali prelaske onima koji su ranije posjedovali čip i išli su ispod obližnje rampe. Danas će im biti lakše, jer će pokazati dokumente i preći, dok su ranije morali izaći s čipom iz vozila i čekati podizanje rampe. Drugo ništa nismo dobili. Onaj tko je imao čip, danas ima pograničnu propusnicu i to je to. Nitko ne pita što će ljudi koji nemaju propusnicu i ne mogu je dobiti. Primjerice, moja kuća je bukvalno stotinu metara daleko od granice, ali osim kćerke i mene osobno, nitko u obitelji nema propusnicu i ne može preko granice. Nemaju ni osnov da je steknu. Dosad su ih pitali što ćete tamo preko granice i tu je prestajala priča, kazao nam je mještanin Branko Boras.

Dodaje i da bi jedino pravo rješenje bilo da se izvrši prekategorizacija graničnog prelaza, te da to bude prelaz za međunarodne prelaske.

Inače, odlukom Vijeća ministara BiH, uvjeti prelaska državne granice radi sprječavanja i suzbijanja širenja koronavirusa, ostali su nepromijenjeni. Kada je riječ o stranim državljanima, stranci koji ispunjavaju uvjete ulaska u Bosnu i Hercegovinu propisane Zakonom o strancima, mogu ući u Bosnu i Hercegovinu uz predočavanje negativnog nalaza PCR testa na koronavirus, koji nije stariji od 48 sati do dolaska na granični prijelaz Bosne i Hercegovine.

Stara pravila

Bez predočavanja negativnog nalaza PCR testa na virus u Bosnu i Hercegovinu mogu ući državljani Crne Gore, Hrvatske i Srbije, kada u Bosnu i Hercegovinu ulaze direktno iz države čiji su državljani, kao i njihova maloljetna djeca i supružnici koji su državljani drugih zemalja, zatim posada i kabinsko osoblje zrakoplova čije je krajnje odredište Bosna i Hercegovina, vozači i suvozači teretnih vozila tijekom obavljanja međunarodnog prijevoza robe u cestovnom prometu uz uvjet da njihov boravak u Bosni i Hercegovini ne traje dulje od 12 sati, posade teretnih vlakova i brodova u međunarodnom prometu, diplomatsko-konzularno osoblje i osoblje međunarodnih organizacija pri obavljanju njihovih službenih dužnosti, službe i timovi civilne zaštite kada je njihov ulazak u BiH žuran i neodgodiv, pripadnici vojnih snaga država članica Sjevernoatlantskog ugovora i ostalih država koje sudjeluju u Partnerstvu za mir i pripadnici Stožera NATO-a i EUFOR-a u Bosni i Hercegovini, čelnici država i vlada i članovi njihovih izaslanstava čiji je dolazak i odlazak najavljen Graničnoj policiji diplomatskim putem ili putem protokola, stranci koji tranzitiraju preko teritorija Bosne i Hercegovine radi povratka u zemlju uobičajenog boravka, bez zadržavanja na teritoriju naše zemlje,

- Trenutačno se tijekom ulaska u Bosnu i Hercegovinu ne određuju mjere karantene ili samoizolacije, dok su sve osobe po ulasku u Bosnu i Hercegovinu obvezne pridržavati se uputa i poštovati sve naredbe nadležnih epidemiološko-zdravstvenih tijela poput socijalne distance, nošenja zaštitne maske, i dezinfekcije ruku, kazala nam je glasnogovornica Granične policije BiH Franka Vican.

J.S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

05 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Lis 2024