Dnevni.ba - PRELOADER

Pala odluka: Početak nove školske godine u FBiH neće biti odgođen

21 Kol 2020


Pala odluka: Početak nove školske godine u FBiH neće biti odgođen

KONJIC - U Konjicu, je u organizaciji Federalnog ministarstva zdravstva, održan radni sastanak posvećen definiranju načina realizacije nove školske godine 2020./2021., a u svjetlu razvoja epidemiološke situacije, točnije širenja virusa COVID-19, na kojem su sudjelovali predstavnici županijskih ministarstava obrazovanja, Federalnog ministarstva obrazovanja, UNICEF-a u BiH te Zavoda za javno zdravstvo FBiH. Kako je objavljeno nakon sastanka, nastava u školama na području Federacije BiH počet će sukladno zakonu, uz mogućnost da se tu odluku revidira temeljem procjene epidemiološke situacije koju će vršiti županijski krizni stožeri, zaključeno je. Tako će nastava u Sarajevskoj, Zeničko-dobojskoj i Tuzlanskoj županiji početi 1. rijna, dok će u ostalima početi 7. rujna.

“Jako je važno da svi učenici koji imaju neko kronično oboljenje ili žive s osobama koje imaju kronično oboljenje nisu u potrebi pohađati nastavu, ali im odgojno-obrazovne ustanove moraju osigurati alternativne vidove obrazovanja“, istaknula je Nadija Bandić iz Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti. Županije će odrediti kako će se obavljati nastava: online, tradicionalno ili kombinirano, ali su svi dužni poštivati sve preporuke kriznih stožera i epidemiološke mjere. Preporučeno je da se, u slučaju održavanja nastave u školama, ona odvija u manjim grupama, uz provjetravanje prostorija, korištenje dezinfekcijskih sredstava, fizičku distancu i nošenje maski.

Prema riječima pomoćnika fedralnog ministra zdravstva Gorana Čerkeza, Zavod za javno zdravstvo FBiH je pripremio kriterije za sve škole i fakultete po kojima će se nastava održavati te će svugdje biti primjenjivane iste epidemiološke mjere. “Trudimo se iznaći najbolji model koji će biti najmanji rizik i za učenike, i za roditelje i za nastavnike", kazao je Čerkez.

Opredjeljenja županijskih ministarstava

Ministrica obrazovanja u Tuzlanskoj županiji Fahreta Brašnjić kazala je da ostaju pri onom što su ranije govorili. “Vraćamo učenike u učionice ali u manjim grupama. Dijelit ćemo ih do maksimalno 16 učenika u jednoj grupi. Od prvog do četvrtog razreda nastava će biti skraćena, točnije školski sat traje pola sata. Za starije učenike, grupe jedan dan idu, a jedan ne idu u školu. Prostorije će se redovito dezifincirati, Vlada je osigurala sva sredstva i maske za osoblje. Za djecu s kroničnim oboljenima, stoji isto kao i u HNŽ-u - za njih se organizira nastava na drugi način (online)“, rekla je. Njenin kolega iz Sarajevske županije Anis Krivić naveo je da su se u toj županiji odlučili za kombinirani model. “Nećemo mijenjati model rada. Smatramo da je najsigurniji i najkvalitetniji. Ovaj plan organizacije nastave se odnosi na dva tjedna. Očekujemo dodatne probleme (smog i provjetravanje prostirija), ali tada ćemo donijeti nove mjere. S druge strane, Spahija Kozlić, ministar obrazovanja u ZDŽ, očekuje više hrabrosti od strane kriznih stožera, koji trebaju reći ima li uvjeta za normalnu nastavu ili ne. “I mi smo se predijelili za kombinirani model. Gdje postoje uvjeti za fizičku distancu, držat ćemo nastavu normalno. U školi gdje nema tih uvjeta, napravit ćemo grupe tjedan za tjedan.

Nastava je improvizacija. Nijedna improvizacija nije dobra. Ne postoji kvalitetniji model od normale nastave ali stanje je takvo kakvo jest“, konstatirao je on.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

4 h 23 min

U novom broju donosimo

Novi broj

27 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

26 Stu 2024