Palmer odlazi iz pregovaračkog tima o Izbornom zakonu, uskače O'Brien?
Sarajevska “patriotska” elita nepovjerljivo je i nepristojno dočekala prije nekoliko dana posebnog izaslanika američkog predsjednika Joea Bidena za izmjene Izbornog zakona u BiH Matthew Palmera, međutim eskalacija nepodnošljivosti, govora mržnje i šovinizma dirigirano dominira ovih dana javnim prostorom.
Nakon što im Palmer nije ostvario hegemonističke snove, dapače dopustio je osionome Miloradu Dodiku da u razgovorima bude još rigidniji u svojim “izvornim daytonskim” stajalištima, sećija je počela sa sotoniziranjem američkog diplomate.
Sotoniziranje
Očigledno po uputama, nalozima i serviranjem informacija ogavno i šovinistički se obrušila na bračni život Matthew Palmera. Za sve bošnjačke zablude i iluzije najednom je nepremostiva prepreka postala Danica Damjanović, supruga Bidenovoga izaslanika i to samo zato što je srpske nacionalnosti.
U bljuvanju čemera prema Palmeru zbog njegovog životnog odabira natječu se opskurni politički jastrebovi, kvazipatriote, neformalni krugovi, ali, nažalost, i neki potrošeni novinari.
Razvikana Alijina ratna novinarka Envera Selimović, koja je uz to i diplomatkinja, s vidnom dozom ostrašćenosti i ksenofobije, tražeći Palmerovo izuzeće konstatirala je da Matthew Palmer teško može biti neutralan te da situaciju u BiH promatra beogradskim naočalama koje nosi skoro 30 godina.
Pritom je, podsjeća ona i beogradski zet. Oženjen je Danicom Damjanović, liječnicom iz Beograda, s kojom ima dvoje djece.
-Palmer stoga – što svjesno, što nesvjesno, situaciju u BiH promatra beogradskim ‘naočalama’. Nosi ih skoro 30 godina, ne samo profesionalno nego i osobno, navela je Selimović.
Čudno je da uzrujana novinarka, ali i pomahnitali sarajevski minder zaboravljaju kako je, recimo, hrvatski član Predsjedništva BiH Željko Komšić oženjen bošnjakinjom Sabinom, što sarajevskim “građanima”, političarima i intelektualnoj zajednici dakako ne smeta i ne unosi crv sumnje u Komšićeve poštene patriotske namjere.
Tužno i priglupo
Nisu se korektno i principijelno upitali da li netko u Sarajevu možda zloupotrebljava i Komšićev mješoviti brak za svoje hegemonističke, varalačke interese.
Smeta li, primjerice, Hrvatima Željkova Sabina, kao što je, eto, Bošnjacima Danica trn u oku. Ako i ima nepovjerenja za sada, što je za svaku pohvalu, nije bilo javnog demoniziranja bračne zajednice “mrskog“ političkog uzurpatora, kako ga HDZ-ovci nazivaju, Žejka Komšića.
I nije samo Komšić oženio Bošnjakinju, u Sarajevu živi jedna cijela plejada i srspkih i hrvatskih političara i utjecajnih ljudi koji su se skrasili uz bračnu suputnicu “druge vjere”, ali oni su očigledno pod nadzrom, bezopasni i podobni. Danica Damjanović je neke “šejtanske loze”, nesretna Srpkinja koja je omađijala supruga i već 30 godina patološki kuje zavjere protiv “jadnih” Bošnjaka. Ružno, tužno i priglupo.
Palmer odlazi?
Američki pregovarač Matthew Palmer, po svemu sudeći, napustiti će pregovarački tim oko izmjena Izbornog zakona. Teško da naručeni prosvjedi pred američkim veleposlanstvom i otvorena nepodnošljiovost Sarajeva prema njemu ima prevelikog utjecaja na predsjednika Joea Bidena, vjerojatno je netko iz sjene procijenio da proces teče mlitavo i da se Palmer nije baš snašao.
Objektivno, dobre poznavatelje Ustava, Izbornog zakona i autoriteta i stručnosti Bidenovih perjanica za Balkan i BiH prilično je iznenadila odluka Washingtona da Palmer posreduje u pregovorima oko osjetljivog Izbornog zakona, tim prije što je konsenzualno mišljenje da će biti potrebni i sporadični zahvati u Ustav BiH.
I državni tajnik Antony Blinken je već poodavno jasno dao do znanja da Amerika čvrsto zagovara donošenje novog Izbornog zakonodavstva i ograničene ustavne promjene u BiH. Mnoge je začudilo što Joe Biden nije imenovao Jamesa O'Briena za svog izaslanika za ustavne i zakonske promjene, jer je upravo on jedan od glavnih, kažu i ključnih, pravnih kreatora Daytonskog ustava.
Kakav god on bio, nakaradan i nedovršen, O'Brien ga sjajno poznaje i razumije i zato se logičnijim činio njegov, a ne Palmerov odabir. Ako Matthew Palmer odstupi, možda se “promašaj” i korigira.
Iskusni O'Brien
James O'Brien, od 1989. do 2001. bio je viši savjetnik državne tajnice Madeleine Albright, prvi zamjenik direktora za planiranje politika i predsjednički izaslanik za Balkan.
Tijekom karijere u State Departmentu vodio je veliki i uspješan program sankcija i savjetovao je o nizu pitanja, uključujući mirovne pregovore u Europi, znanstvene i ekološke sporazume i inicijative za istragu i kazneni progon osoba odgovornih za ratne zločine, navodi se na stranici Bijele kuće.
Trenutno je direktor i potpredsjednik Albright Stonebridge Group, međunarodne savjetodavne firme. Bivši je zaposlenik State Departmenta i dobitnik brojnih nagrada, a prethodno je služio dvjema američkim administracijama kao poseban predsjednički izaslanik.
Da će se “srpski zet” povući diskretno je najavio i šef SDP-a Nermin Nikšić. On je u jednom medijskom istupu otkrio da se u pregovaračkim kuloarima oko izmjena Izbornog zakona špekuliralo da će “jedan utjecajni pregovarač napustiti pregovarački tim”, ali nije izustio njegovo ime ili prezime, makar se po Nikšićevom zagonetnom osmijehu dalo naslutiti kako se radi baš o Palmeru.
Uz to Nermin Nikšić je znakovito dodao kako ne vjeruje da će BiH dobiti novi Izborni zakon do izbora, ma tko posredovao u tim mučnim pregovorima.
Koliko god je to obeshrabrujuće i politički tragično, krajnje je neukusno Matthew Palmera vrijeđati i linčovati, jer su za stolom sjedile i domaće političke varalice kojima i nije baš previše stalo do novog Izbornog zakona.
Među, njima je i glavni, sarajevski destruktor poštenih promjena i nalogodavac brutalne harange na obitelj američkog diplomate.
Palmer i Christian Schmidt, Visoki predstavnik su meta “zelenih jurišnika” kojima prljavo oružje u ruke guraju najbliže uzdanice nacionalnog bošnjačkog poglavice i političkog izbornika. J. S.