Dnevni.ba - PRELOADER

Paušali državnih parlamentaraca najviši u regiji, ali ih se ne žele odreći

21 Svi 2020


Paušali državnih parlamentaraca najviši u regiji, ali ih se ne žele odreći

Piše: Dragan Bradvica

Klub zastupnika Naše stranke i Nezavisnog bloka na sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH predložio je niz izmjena i dopuna zakona kako bi se zastupnicima barem donekle 'skresala' enormna primanja.

Podsjetimo, plaće im se penju do sedam tisuća maraka, otpremnine do 30 tisuća maraka, imaju dakle plaće veće nego u pet ili šest zemalja Europske unije. U isto vrijeme prosječna plaća u BiH je 950 maraka. Ipak, čini se kako vlasti ni na koji način se ne žele odreći svojih prava tvrdeći kako ponovno treba raditi na nekim usuglašavanjima, kako se ne žele odreći 'pošteno zarađenih plaća', da Vijeće ministara BiH treba napraviti sveobuhvatnu analizu, da je 'kresanje' protuustavno…

Ogromne plaće

Mirjana Marinković-Lepić (Naša stranka) kazala je kako se jednostavno i parlamentarci moraju solidarizirati sa svim žiteljima s obzirom da oni imaju visoke plaće a većina žitelja mnogo manje. Uz to, treba voditi računa o tome da je pandemija koronavirusa izazvala niz ekonomskih problema i izvjesnu krizu pa i zastupnici moraju uvažiti ekonomsku i socijalnu krizu. Isto tako, uvažiti se mora i javno mnijenje kada su u pitanju plaće izabranih dužnosnika.

- Samo nam je paušal u visini 700 maraka, i uz Sloveniju najveći nam je u regiji, a ne vidim njegovu svrhu. Dakle, ukoliko bi ukinuli paušal samo na mjesečnoj razini bi uštedjeli više od 40 tisuća maraka, a u mandatnom razdoblju oko dva milijuna maraka, rekla je Marinković-Lepić.

Nikola Lovrinović (HDZ BiH) jasno je kazao da je protiv ovog zakona, da se treba sve vezano za plaće i naknade treba uputiti Vijeću ministara BiH kako bi oni napravili sveobuhvatnu analizu i izradili prijedlog Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH. Kaže da se to treba uraditi jer zaposlenici u institucijama imaju ionako male plaće te bi im se smanjenjem onemogućilo da uopće dolaze u Sarajevo na posao.

- Uz to, ovaj prijedlog je protuustavan, mišljenja je Lovrinović.

Ma to je replicirao Damir Arnaut (Naša stranka) koji je pojasnio da se Ustavno-pravno povjerenstvo pozitivno izjasnilo za ovaj prijedlog te kako se 'kresanje' odnosi na izabrane dužnosnike i zavjetnike a nikako na uposlenike u institucijama. Uz to, dio prijedloga o smanjenju otpremnina se odnosio na rukovodeće pozicije.

- Što se tiče slanja na Vijeće ministara BiH oko izrade zakona pa to smo samo u prošlom mandatu uradili šest puta i nikada se ništa nije dogodilo, naglasio je Arnaut.

Prava zastupnika

Sanja Vulić (SNSD) tvrdi pak kako se ona neće odreći svoje pošteno zarađene plaće te kako će ju ona trošiti kako god želi i to joj nitko neće oduzeti. Pa je tako kazala da zastupnici imaju niz troškova kako što je ulaganje u vlastiti marketing?!

- Podržala bih zahtjev da se na godišnjoj razini odreknemo dvije plaće na ime određenih fondova ali ovaj prijedlog neću podržati, istaknula je Vulić.

Nenad Stevandić (Ujedinjena Srpska) kazao je kako zastupnici više vjeruju kada izravno nekome pomažu nego da ne znaju gdje će otići njihov novac. Također, kaže kako zastupnici apsolutno imaju pravo raspolagati svojim novcem onako kako žele.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

06 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Srp 2024