Dnevni.ba - PRELOADER

Pedofili ubuduće neće moći otkupiti kazne

26 Ruj 2024


Pedofili ubuduće neće moći otkupiti kazne
Kasno, ali ipak za pohvalu

Pravilnik o registru pedofila u Federaciji BiH, koje je napisalo Federalno ministarstvo pravde, stupa na snagu 26. rujna. On je dio Zakona o posebnom registru osoba pravosnažno osuđenih za kaznena djela protiv spolne slobode i morala prema djeci i maloljetnicima koji će detaljnije urediti način i vođenje Registra.

Zastupnica u Federalnom parlamentu Lana Prlić, koja je taj zakon uputila u proceduru, kaže da registar neće biti javan, kao što nije ni javan u ostalim zemljama svijeta koje ga imaju, te da će samo tužiteljstva i ministarstva unutarnjih poslova imati pristup, ali i na opravdan zahtjev i drugi.

RS prije FBiH

Ako da, ne mogu biti zaposleni na mjesto gdje bi radili direktno ili indirektno s djecom jer veliki broj počinioca ovih krivičnih djela se nakon odslužene kazne se u 70 posto slučajeva vraća u neposrednu blizinu djece i omladine. S obzirom da se radi o osjetljivoj kategoriji djece i omladine i ta krivična djela su u najmanju ruku strašna, ovo je ustvari mehanizam kako se spriječi vraćanje tih počinioca u njihovu blizinu. Bitno je da ne dođe do prelijevanja iz jednog entiteta u drugi i zato smo gledali da bude što sličniji zakon s Republikom Srpskom jer policijske službe treba da surađuju. U regiji je također tajan i trajan registar. Praksa registra je počela u Americi devedesetih godina, navodi Prlić.

Republika Srpska je napravila registar još 2018. Prlić se nada da će izmjene Kaznenog zakona FBiH uskoro biti na sjednici Parlamenta. Komentirajući nedavni slučaj koji je šokirao bh. javnost, da je poznati glumac Moamer Kasumović osuđen zbog bludnih radnji nad maloljetnikom na godinu zatvora, nakon čega je otkupio kaznu, Prlić je kazala da su im predstavnici Federalnog ministarstva pravde u lipnju na sjednici oba povjerenstva za ravnopravnost spolova obrazlagali potrebu izmjene Kaznenog zakona na način da se ukine mogućnost zamjene zatvorske kazne novčanom, ali i povećanje maksimalne i minimalne kazne za pedofiliju.

Jasno je da su nužne i izmjene Krivičnog zakona Federacije BiH koje će osporiti pravo otkupa kazne, a nadležni uvjeravaju da će se pred poslanicima naći u narednom mjesecu.  U Registar će se upisivati osobe koje su pravomoćno osuđene za krivična djela iz Krivičnog zakona Federacije BiH, učinjena prema djeci i maloljetnicima. Registar će se voditi na principu elektronske baze podataka. 

Prlić je zakon uputila u parlamentarnu proceduru, a oni koji su radili na izradi kažu da će se podaci o pedofilima koristiti samo u službene svrhe, jer je takva praksa i u svijetu. 

- Pristup će imati MUP-ovi, sudstvo i tužiteljstvo, a registar će sam po sebi biti tajan i trajan, što znači da se podaci neće brisati. Po ovom zakonu sve institucije i ustanove koje izravno ili neizravno rade s djecom i omladinom dužne su pri zapošljavanju provjeriti nalazi li se netko od kandidata u tom registru. U najgorem slučaju recividizma ovaj registar će pomoći da se ponovni počinitelj brzo locira i privede pravdi. Sama činjenica da postoji registar može odvraćajuće djelovati na potencijalnog počinitelja, ističe pravnica Adna Hanić Zalihić.

Pooštravanje

Ova tema je u fokusu nakon što je javnost saznala da je Moamer Kasumović presuđen za bludničenje nad maloljetnikom i kaznu zatvora od godinu zamijenio isplatom od 36.000 maraka. Jasno je da su izmjene Krivičnog zakona u Federaciji BiH nužne. One su u proceduri, a novine u segmentu povećanja minimalnih kazni su i da se određena krivična djela neće moći zamijeniti novčanom kaznom.

Predsjedavajući Zastupničkog doma Federacije BiH Dragan Mioković ističe da s federalnim ministrom pravde Vedranom Škobićem o ovome intenzivno razgovara. Škobić ga je obavijestio da će izmjene i dopune Krivičnog zakona FBiH biti u poslaničkim klupama po njegovim procjenama u narednih mjesec. U zakonu je već predviđeno pooštravanje kazni za krivična djela protiv spolne slobode i morala, što predviđa da se za ova krivična djela, odnosno za izvršitelje neće moći primijeniti otkup zatvorske kazne. 

- Od šest mjeseci do pet godina je predviđena krivična sankcija, jako je dobra. Ovdje podržavam suce - malo se ohrabrite kada su u pitanju seksualni delikti, naročito kada su u pitanju žrtve maloljetnici prijestupnici, ohrabrite se malo i idite prema maksimumu, poručuje kriminolog i viktimolog Hana Korać. 

Iako otkup zatvorske kazne u Bosni i Hercegovini nije ništa neuobičajeno, jasno je da zakonska rješenja moraju biti takva da kada su u pitanju ovakva i slična krivična djela presuđeni ne mogu kaznu otkupiti.

N. K.

Vijesti


TRŽNI CENTAR PLAZA

Tržni centar Plaza ipak ‘prelomio’, neće raditi nedjelju

Jedini tržni centar u Federaciji koji je prošle sedmice ignorisao novi Zakon o unutrašnjoj trgovi...

22 Stu 2024

DRUGA MEĐUNARODNA ZNANSTVENO-STRUČNE KONFERENCIJE

Konferencija Kulturna baština i identitet Hrvata u BiH u Širokom Brijegu

Ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine Dubravka Bošnjak sudjelovala je u radu Dru...

22 Stu 2024

GRADSKO VIJEĆE STOLAC

Stolac: Konstituiran novi saziv Gradskog vijeća, Edim Šator predsjedatelj

Mjesec i pol dana po održanim lokalnim izborima u BiH te nakon što je Središnje izborno povjerens...

22 Stu 2024