Dnevni.ba - PRELOADER

Pet izjava djece koje roditelji ne bi smjeli ignorirati

28 Ožu 2025


Pet izjava djece koje roditelji ne bi smjeli ignorirati
Savjet

Kao roditelji, često smo suočeni s raznim izjavama naše djece – od svakodnevnih komentara do ozbiljnijih primjedbi. Iako se neke mogu činiti bezazlenima, određene izjave mogu ukazivati na dublje probleme ili potrebe koje ne bismo smjeli zanemariti. Prepoznavanje i pravovremeno reagiranje na takve izjave ključno je za emocionalno i psihološko zdravlje djeteta. Dakle, prema raznim stručnjacima, ovo su neke fraze koje roditelji ne bi trebali ignorirati, piše index.

"Nitko me ne voli."
Kada dijete izrazi osjećaj neprihvaćenosti ili usamljenosti, to može signalizirati probleme s vršnjačkim odnosima ili nisko samopouzdanje. Važno je istražiti razloge takvih osjećaja i pružiti djetetu podršku u izgradnji pozitivne slike o sebi.

"Ne želim ići u školu."
Odbijanje odlaska u školu može ukazivati na različite probleme, poput poteškoća u učenju, sukoba s vršnjacima ili čak vršnjačkog nasilja. Umjesto da odmah pretpostavimo da je riječ o lijenosti, trebali bismo razgovarati s djetetom i pokušati razumjeti što ga muči.

"Mrzim te."
Iako ovakva izjava može biti bolna za roditelje, često je izrečena u trenutku frustracije ili ljutnje. Umjesto da reagiramo obrambeno, trebali bismo ostati smireni i pomoći djetetu da izrazi svoje osjećaje na konstruktivan način.

"Želim biti sam/a."
Potreba za povlačenjem može biti normalna u određenim fazama razvoja, ali ako dijete stalno izbjegava društvo ili aktivnosti koje su ga prije veselile, to može ukazivati na ozbiljnije probleme. Važno je pratiti takvo ponašanje i, ako potraje, potražiti stručnu pomoć.

"Nikada me ne slušaš."
Ako dijete osjeća da ga roditelj ne sluša, to može dovesti do frustracije i osjećaja zanemarenosti. Aktivno slušanje i potvrđivanje djetetovih osjećaja pomaže u izgradnji povjerenja i otvorene komunikacije. Prema savjetnici za mentalno zdravlje i terapeutkinji dr. Kailey Spini Horan, validacija djetetovih osjećaja ključna je za poboljšanje interakcija između roditelja i djece te za smanjenje sukoba.

Prepoznavanje ovih izjava i razumijevanje njihova mogućeg značenja pomaže nam da bolje podržimo svoju djecu u suočavanju s izazovima. Otvoren i empatičan razgovor ključan je za izgradnju povjerenja i sigurnosti u obiteljskom okruženju.

MAME I BEBE


RODITELJSTVO

Pet ključnih razlika između strogog i toksičnog roditeljstva

Roditeljstvo  je često hod po tankoj liniji između postavljanja granica i poticanja emocionalnog...

01 Srp 2025

ODGOJ

Balansiranje discipline i ljubavi: Ključ za uspješan odgoj djece

Balansiranje discipline i ljubavi u odgoju ključ je za izgradnju zdravog odnosa s djetetom. Iako ...

26 Lip 2025

Tri učinkovita načina kako disciplinirati djecu bez vikanja i kazni

Roditeljstvo  je izazovno i zahtijeva puno strpljenja i promišljenosti. Mnogi roditelji, suočeni...

25 Lip 2025