Dnevni.ba - PRELOADER

Pet stvari koje roditelji rade drugačije kako bi djeca postala uspješni čitači

2 h 19 min


Pet stvari koje roditelji rade drugačije kako bi djeca postala uspješni čitači
Dijete

Kas zamislimo kako izgleda odgajanje djeteta koje voli čitati, često nam na pamet padne prizor djeteta u pidžami koje leži u krevetu dok mu roditelj čita priču za laku noć. Taj prizor je bez sumnje čaroban, ali stručnjaci za razvoj djece i pismenost poručuju: ključne stvari koje djecu pretvaraju u vrsne čitatelje događaju se i izvan spavaće sobe i često nemaju veze s knjigom.

U više od deset godina istraživanja o tome kako djeca postaju čitatelji, stručnjaci su došli do važnog zaključka, uspjeh u čitanju u osnovnoj školi snažno je povezan s dugoročnim uspjehom u životu. Djeca koja rano nauče dobro čitati češće završe školu, imaju bolje poslove i više zarađuju.

Evo pet navika koje roditelji uspješnih malih čitatelja često prakticiraju, prema edukatorici i stručnjakinji za pismenost Mayi Payne Smart.

Razgovaraju s bebom od prvog dana, čak i kad ona samo guguće
Prije nego što dijete progovori, ono već komunicira gugutanjem i gestama. Roditelji koji uzvraćaju na te zvukove riječima, osmijehom i pogledom zapravo vode prve razgovore. To pomaže razvoju jezika i mozga. Studije pokazuju da bebe koje imaju puno takvih interakcija razvijaju jači vokabular i vještine prepoznavanja slova već do predškolske dobi, piše CNBC.

Postavljaju puno pitanja i čekaju odgovor
Roditelji koji često pitaju djecu "Što je to?", "Vidiš li psa?" ili "Okrećemo stranicu?" potiču ih na razmišljanje i izražavanje. Čak i ako dijete ne zna odgovoriti riječima, važno je ostaviti prostor da pokuša. Istraživanja pokazuju da djeca roditelja koji postavljaju više pitanja imaju bogatiji rječnik i bolje razumijevanje jezika već u ranoj dobi.

Ne pričaju samo o imenima slova, već i o zvukovima
Iskusni roditelji primjećuju slova posvuda, na prometnim znakovima, ambalaži, majicama. No ono što čini razliku je kada govore i o zvuku koji to slovo predstavlja. Primjerice, dok pokazuje na karton jaja, roditelj može reći: "Ovo je slovo E. Ima jednu dugu i tri kratke crte. E se pojavljuje u riječi ekran". Tako djeca uče da su slova simboli za glasove, što je osnova svake pismenosti.

Igraju se riječima
Pjesmice i igre riječima nisu samo zabavne, one pomažu djeci da čuju i razlikuju zvukove unutar riječi. Ova vještina ključna je za kasnije spajanje glasova u riječi dok djeca čitaju. I najbolje se razvija kroz igru i svakodnevne šale.

Iskorištavaju sve prilike za čitanje, ne samo prije spavanja
Iako je čitanje prije spavanja korisno, uspješni čitatelji često imaju roditelje koji čitaju u razna doba dana, za doručkom, u kadi, dok čekaju autobus. Tako se otvara više prilika za učenje novih riječi i razgovore. Čak i čitanje izvan knjiga, poput uputa, jelovnika ili natpisa na ulici, pomaže djeci da se povežu s pisanim jezikom.

Stručnjaci poručuju da se pismenost ne gradi samo knjigama, već i svakodnevnim razgovorima, igrom i pažnjom. Što više dijete čuje, vidi i izgovara riječi, to će biti spremnije da ih jednog dana samo pročita, piše Index.

MAME I BEBE


ODGOJ

Jednostavni načini kojima možemo potaknuti zahvalnost kod djece

Zahvalnost nije samo riječ, već način razmišljanja. Naučiti dijete da kaže "hvala" sjajan je poče...

18 Tra 2025

RODITELJSTVO

Kako raspoloženje roditelja utječe na djecu?

Roditeljstvo je mnogo više od onoga što govorimo svojoj djeci. Naš ton, izrazi lica, govor tijela...

17 Tra 2025

DIJETE

Pet znakova da je dijete pod prevelikim pritiskom

Roditelji često žele najbolje za svoju djecu, žele ih potaknuti da se razvijaju, stječu nova znan...

16 Tra 2025