Plaće u BiH rastu, ali premalo i presporo
Piše: Dragan Bradvica
Bosna i Hercegovina je posljednjih šest, sedam godina izgubila veliki broj radne snage i to one najkvalificiranije pa je svima u ovoj državi jasno kako, uz neke druge parametre, one koji su još tu mogu zadržati samo većim plaćama i boljim uvjetima rada.
Ukoliko nastavimo s praksom da dobar dio radnika od svoje plaće ne može obitelji osigurati niti najosnovnije potrebe egzodus će se samo nastaviti. Kada tome dodao kako nam je prirodni priraštaj svake godine u posljednjem desetljeću, pa i dulje, u debelom minusu jasno je kako ova država izumire.
Ono što jeste svakako dobro da, barem statistički, plaće u našoj zemlji rastu i približavaju se granici od tisuću maraka prosječne plaće. Vrlo je važan taj podatak ako znamo kako je potrošačka košara za četveročlanu obitelj prešla dvije tisuće maraka.
Prosječne plaće
- Za razdoblje od siječnja do lipnja 2021. godine prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama u BiH iznosila je 980 maraka, a za isto razdoblje 2020. je iznosila 945 maraka. Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća u prvom polugodištu 2021. u odnosu na prvo polugodište prethodne godine nominalno je viša za 3,7 posto. Za razdoblje od srpnja do prosinca 2020. prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama iznosila je 966 maraka.
Povećanje prosječne mjesečne isplaćene neto plaće u prvom polugodištu 2021. u odnosu na drugo polugodište 2020. iznosilo je 1,5 posto, navode iz Agencije za statistiku BiH.
Dakle, bilježi se konstantan rast. Međutim, u djelatnostima koji zapošljavaju uvjerljivo najviše naših žitelja plaće su i dalje debelo ispod ovog prosjeka. Tako je prosječna plaća u prerađivačkoj industriji 748 maraka, u trgovina na veliko i malo; popravak motornih vozila i motocikala 728 maraka, građevinarstvu 680 maraka, djelatnostima pružanja smještaja, te pripreme i usluživanja hrane 582 marke itd. Sve ovo pokazuje kako im trebaju tri ili četiri takve plaće mjesečno samo kako bi spojili kraj s krajem. A s obzirom na stanje s nezaposlenosti u državi, sretna je obitelj ako ima jednog zaposlenog.
Medijalna plaća
Uz sve ovo, važno je kazati i to kako u BiH nema podataka o medijalnoj plaći. Medijalna plaća ne dobiva se tako da se zbroje sve plaće i podjele s brojem zaposlenih, nego tako da se sve plaće poredaju od najveće od najmanje (ili obrnuto) te da se pogleda broj one u sredini.
Takav način izračuna mnogi smatraju poštenijim jer puno bolje od prosjeka daje uvid u stvarno stanje. Naime, u izračun prosječne plaće ulaze i one najviše, koje su vrlo često puno puta više od onih najnižih, a izračunom medijana to se zaobilazi. Upravo zbog toga upravo je medijalna plaća mnogo bolji indikator životnog standarda u BiH, ali te podatke nemamo.
Pretpostavka je kako se ona kreće oko 700 maraka što pak govori kako se stvari doduše kreću na bolje, ali puževim koracima. Ukoliko se stvari ne počnu ubrzano kretati naprijed, uz stvaranje političke, ekonomske i pravne sigurnosti i dalje ćemo samo nastaviti brojati one koji napuštaju državu s kartom u jednom smjeru.