PLJUŠTE REAKCIJE NA 'LOVRINOVIĆEV' ZAKON: Dobio čak i savjet da promijeni ime i(li) prezime!
Predsjedavajući Kluba HDZ-a u BiH u Zastupničkom domu državnog parlamenta naše zemlje Nikola Lovrinović u proceduru je uputio prijedlog Zakona o upisu pripadnosti konstitutivnom narodu, nacionalnoj manjini i ostalima. Zakon je upućen po žurnom postupku, što znači da nema javne rasprave te da se HDZ-u očito žuri da ovaj zakon progura. Riječ je o sasvim novom pristupu koji HDZ evidentno pokušava maksimalno naglasiti, a izgledno ohrabreni nakon usvajanja Strateškog kompasa Europske unije gdje se u dokumentu spominju konstitutivni narodi, piše Klix.ba.
Zakonom bi se svaki punoljetni žitelj BiH, a za maloljetne osobe to bi radili roditelji, izjasnio u ovlaštenom matičnom uredu izjašnjava li se kao pripadnik jednog od konstitutivnih naroda (Srbin, Hrvat ili Bošnjak), da li se izjašnjava kao pripadnik neke nacionalne manjine ili pripada grupi Ostalih. Ti podaci bi se upisivali u matičnu knjigu rođenih, ili u matičnu knjigu državljana BiH ili na ličnu kartu/osobnu iskaznicu ili na svaki dokument po želji pojedinca. Ukoliko se žitelj ne želi izjasniti nikako, matičar je dužan upisati takvo opredjeljenje, pa bi onda u gore navedenim dokumentima pisalo da se niste htjeli izjasniti kojem konstitutivnom narodu pripadate ili grupi Ostalih. HDZ u zakonu predlaže da se i naknadno možete upisati po ovom osnovu na lični zahtjev.
Kako dalje stoji u tekstu Klix.ba, u članu 5, stav 2 predloženog zakona HDZ je to zamislio da se koristi prilikom zapošljavanja, odnosno popunjavanja upražnjenih radnih mjesta u institucijama BiH ili kod sudjelovanja u izbornom procesu i drugim situacijama. Tako bi se kod prijavljivanja na konkurs taj podatak instituciji gdje konkurira morao dostaviti, a to bi provjeravao matični ured. A ukoliko ranije niste upisali te podatke u ličnu kartu ili rodni list ili uvjerenje o državljanstvu, da bi konkurirali na određeno radno mjesto to biste morali uraditi naknadno. Zakon je definirao da se nakon prvog upisa i opredjeljenja kojem narodu pripadate, nova izjava po ovom pitanju može izvršiti nakon stjecanja punoljetstva (jer su roditelji za vas to ranije popunili), odnosno deset godina nakon naknadnog upisa. Cilj zakona je vjerojatno i sprečavanje promjene nacionalnog opredjeljenja prilikom kandidiranja na izborima, čime HDZ želi spriječiti da se, na primjer, 'Mustafa Mustafić' iz Goražda ne može izjašnjavati kao Hrvat u cilju izbornog pozicioniranja. Odnosno, može se izjasniti jednom, ali ne može to mijenjati od izbornog ciklusa do izbornog ciklusa. Za institucije koje ne postupe po ovom zakonu predviđene su i kazne od 500 maraka do dvije tisuće maraka.
Kad nije uspio aparthejd HDZ BiH uvodi novi vid diskriminacije
Dženan Đonlagić, predsjedavajući Kluba zastupnika DF u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH reagirao je na prijedlog zakona Nikole Lovrinovića (HDZ BiH) kojim bi se pripadnost narodu upisivala u rodni list i osobne dokumente. 'Kako ne uspijeva legalizacija aparthejda putem izmjena Ustava BiH i Izbornog zakona, sada se to pokušava realizirati kroz tzv. prijedlog Zakona o upisu pripadnosti konstitutivnom narodu, nacionalnoj manjini i ostalima. Presuda Europskog suda za ljudska prava iz Strasbourga u predmetu 'Zornić', zahtijeva od institucija države da se odmaknu od principa konstitutivnosti naroda, kao nametnutog i modela punog diskriminacija. U ovoj presudi se omogućava i državljanima BiH da se izjasne kao građanin/građanka BiH. I ovaj prijedlog Zakona to onemogućava i ponovo uvodi novi vid diskriminacije. Naravno, koncept građanske države za koju se zalažemo ne znači da neko nema pravo da ima i etničku pripadnost, samo što to ne može značiti da ima unaprijed definiranu prednost ili ekskluzivitet. Zato je budućnost uređenja države u tome da u novom Ustavu građanin, pojedinac, čovjek bude suveren sa svim svojim temeljnim individualnim pravima, koja u sebi sadrže sve, uključujući i da se etnički opredijeli ili ne opredijeli, što je slobodna volja svakog pojedinca', kazao je Đonlagić.
Upisivanje etničke pripadnosti u lične dokumente u miru je isto što i bijela traka oko ruke u ratu
Na HDZ-ov prijedlog zakona po kojem se predviđa upisivanje etničke pripadnosti u osobne dokumente reagirao je Predrag Kojović, predsjedavajući Kluba Naša stranka-Nezavisni blok u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. 'Prijedlog HDZ-a da se etnička pripadnost, odnosno nepripadnost upisuje u osobne karte neće biti usvojen i tu bi sva priča o tom diskriminatornom prijedlogu trebala stati. Njihov cilj je tom pričom u predizborno vrijeme dizati tenzije i skretati pažnju javnosti s bitnih stvari, koje se izravno tiču života žitelja i ne smijemo im dopustiti da u tome uspiju', navodi se u priopćenju Naše stranke. Iz Naše stranke kažu kako treba imati kontra zahtjeve koji razobličavaju njihov kriminal, te dodaju: 'Umjesto etniciteta u osobne dokumente, neka oni upisuju točne podatke u svoje imovinske kartone da ljudi vide koliko su se obogatili na račun promoviranja etničke podjele društva, a koliko su svi drugi zbog takvih zalaganja osiromašili. Neka usvoje antikorupcijske zakone koje su odbili, a koji su nam otvarali vrata za kandidatski status EU. Naravno da neće i to njihovo ne borbi protiv korupcije ne smije zaglušiti zgražavanje nad njihovim prijedlozima. Znamo tko je HDZ i šta želi. Već je mnogo puta rečeno da mir nacionalističkim politikama služi da bi političkim sredstvima ostvarili ratne ciljeve. Gledajući ovaj prijedlog zakona u tom svjetlu, etnicitet u ličnim dokumentima u miru je isto što i bijela traka u ratu'. 'Međutim, ova inicijativa je još jedan jako važan dokaz za međunarodnu zajednicu da prestane HDZ tretirati kao legitimnog sugovornika u razgovorima o budućnosti BiH. Jasno je, na osnovu svih istraživanja, čak i onih koje je provodila međunarodna zajednica, da većina naših građana želi BiH vidjeti u EU, a da HDZ čini sve da u BiH uspostavi antieuropski sustav organizacije društva baziran faktički na aparthejdu. Ono što je smisao prijedloga ovoga zakona – a to je evidentirati i sortirati ljude po etničkoj pripadnosti i u skladu s tim im dodjeljivati ili onemogućavati prava – to stoji i u pozadini njihovog prijedloga Izbornog zakona. Nas u BiH ima dovoljno koji će im se usprotiviti, krajnje je vrijeme da vidimo da li takvih ima dovoljno i u međunarodnoj zajednici', navodi se u priopćenju Naše stranke.
Dobio prijedlog da promijeni ime i(li) prezime
Na ironičan način ovaj prijedlog je komentirao i SDP- ov zastupnik u Skupštini HNŽ Ismet Lulić (SDP) koji je putem facebooka uputio savjet Lovrinoviću što treba učiniti ako želi da mu na osobnoj iskaznici piše 'Hrvat'.
- Vidim Lovrinović u ime HDZ-a predložio zakon u kojem bi mu i u ličnoj karti pisalo da je Hrvat. Ne znam da li je upoznat da prema zakonu ima pravo mijenjati ime i prezime, pa ako mu je toliko bitno da na ličnoj karti piše Hrvat, što se mene tiče može biti Nikola Hrvat Lovrinović, ili samo Nikola Hrvat, pa jel'? - poručio je Lulić.
Osuda iz EU parlamenta
Članica Europskog parlamenta Tineke Strik oštro je osudila Lovrinovićev prijedlog zakon kojim se, između ostalog, predviđa upisivanje nacionalnosti građana u lične karte.
“Ovaj izuzetno zabrinjavajući prijedlog pokazuje pravu namjeru HDZ-a za budućnost BiH, a to je zemlja u kojoj vlada segregacija i u kojoj vaša etnička pripadnost određuje vaša prava. Ova vrsta zakona ni na koji način nije u skladu s ugovorima ili vrijednostima Europske unije”, objavila je Strik na Twitteru.
SDA neće podržati
Prijedlog Zakona o upisu pripadnosti konstitutivnom narodu na ličnim dokumentima, kojeg je u proceduru uputio Klub HDZ-a BiH, je diskriminatoran i u direktnoj je suprotnosti sa modernim civilizacijskim vrijednostima, ocijenio je šef Kluba zastupnika SDA u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Adil Osmanović.
Kako je naglasio, SDA neće podržati takav prijedlog, niti bilo kakvo rješenje ili inicijativu koja uvodi segregaciju i određuje prava građana na osnovu njihove etničke, vjerske ili bilo koje druge pripadnosti.
Kaže da Bosna i Hercegovina ima obavezu da ukloni sve oblike diskriminacije iz svog ustavnopravnog sistema kako bi postala punopravna članica Europske unije, a ne da produbljuje postojeću neravnopravnost.
- Prijedlog HDZ-a BiH je suprostavljen svim ugovorima i vrijednostima na kojima počiva Evropska unija, ali i suštini Bosne i Hercegovine kao multietničke države slobodnih i ravnopravnih građana. Od HDZ-a BiH očekujemo da prihvate zakone koji su obaveza Bosne i Hercegovine iz Mišljenja Evropske komisije, a ne da njihovim odbijanjem i predlaganjem diskriminatornih rješenja dodatno otežavaju i usporavaju evropski put - zaključio je Osmanović.
Rješenja iz nacističke Njemačke
Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine (SDPBiH) smatra da "prijedlog Hrvatske demokartske zajednice BiH (HDZBiH) da se na ličnim dokumentima građana BiH ističe etnička pripadnost, odnosno pripadnost konstitutivnim narodima, ostalim ili nacionalnim manjinama kao preduslov za ostvarivanje osnovnih ljudskih prava poput prava na rad, zapošljavanje, kandidiranje, predstavlja revitalizaciju najgorih praksi nacističkih režima".
- Gotovo identična zakonska rješenja usvojena su 1935. godine u nacističkoj Njemačkoj, kao zakonski okvir za segregaciju i diskriminaciju i jevrejskog stanovništva i drugih građana koji su smatrani građanima 'nižeg reda' - saopćeno je iz SDP-a BiH.
Kako se u reagiranju ove stranke navodi, "činjenica da se HDZBiH usudio ovakav prijedlog uputiti u parlamentarnu proceduru ukazuje na njihovu iskrenu namjeru da institucionalno afirmiše rasizam i diskriminaciju u svakom segmentu društva".
Iz SDP-a, istovremeno, podsjećaju da sve presude Evropskog suda za ljudska prava kojim je tretirano pitanje ostvarenja prava po osnovu etničkog pripadanja jasno nalažu relativizaciju, odnosno dokidanje principa konstitutivnosti.
- Od presude 'Sejdić-Finci' nadalje, u različitim formulacijama, te presude naglašavaju da se nikakvo različito postupanje zasnovano na etničkom porijeklu pojedinca ne može objektivno opravdati u savremenom demokratskom društvu koje je izgrađeno na principima pluralizma - navodi se u reagiranju SDP-a.
Iz ove stranke ističu kako je obaveza dokidanja svih oblika razdjeljivanja građana po etničkoj osnovi naglašena i u nizu akata Evropskog parlamenta, kao što je uslov i za pristupanje Evropskoj uniji.
- Umjesto evropskih vrijednosti, HDZBiH očito nastavlja voditi politiku u skladu sa ideologijom u čijem korijenu je rasizam i nacionalizam - navodi se.
Nažalost, očito su, kako se nadalje navodi, naivna bila nadanja da će presude međunarodnih sudova dovesti do otriježnjenja i pravljenja otklona od politika koje su odgovorne za smrti hiljada građana, koncentracione logore i masovne progone.
SDPBiH zato poziva sve činitelje domaćeg poretka, uključujući međunarodnu zajednicu, "da se jasno osude ovakvi postupci i konačno odustane od podilaženja i povlađivanja političkim opcijama koje javno promiču rasističke principe".
Upozoravaju kako se sada ti "principi ne pokušavaju nametnuti samo u izbornom zakonodavstvu, nego u cjelokupnom društvenom sistemu".
U SDP-u BiH očekuju da u Bosni i Hercegovini i međunarodni dužnosnici konačno počnu zagovarati principe koji su mjerilo vrijednosti u savremenim demokratskim društvima.
Još jednom ističu kako je za SDP potpuno neprihvatljivo da međunarodni zvaničnici prihvataju, zagovaraju i podržavaju rješenja koja ne postoje u bilo kojoj demokratskoj zemlji.
- Građani Bosne i Hercegovine zaslužuju savremeno građansko uređenje koje je standard u svim državama članicama EU. Ništa više, ali i ništa manje od toga - poručili su iz SDP-a BiH.