Počeli su pregovori SAD-a i Irana oko nuklearnih pitanja

SAD i Iran započeli su u subotu neizravne pregovore o iranskom nuklearnom programu, tjedan dana nakon prve runde pregovora koju su dvije zemlje, neprijatelji od Islamske revolucije 1979., ocijenile "konstruktivnom".
Razgovore vode iranski ministar vanjskih poslova Abas Aragči i posebni američki izaslanik za Bliski istok Steve Witkoff, a odvijaju se u u rezidenciji omanskog veleposlanika. U pregovorima posreduje omanski šef diplomacije, javlja HINA.
To je drugi sastanak na ovoj razini od američkog povlačenja 2018. iz međunarodnog sporazuma o iranskoj nuklearnoj energiji, koji je predviđao nadzor nad aktivnostima Irana u tom području u zamjenu za ukidanje sankcija.
Dva izaslanstva su u dvjema odvojenim prostorijama između kojih omanski ministar prenosi poruke.
Od povratka u Bijelu kuću u siječnju, Donald Trump provodi politiku “maksimalnog pritiska” na Iran.
Dvije zemlje nemaju diplomatske odnose od 1980., od iranske talačke krize, odnosno opsade američkog veleposlanstva u Teheranu između 4. studenog 1979. i 20. siječnja 1981. i uzimanja osoblja za taoce.
Tadašnja administracija Jimmyja Cartera je prekinula diplomatske veze s Iranom, te nametnula 7. travnja 1980. gospodarske sankcije.
Trump je u petak ponovio da on jednostavno želi zaustaviti Iran da dođe u posjed nuklearnog oružja.
“Želim Iranu da bude velik, da bude sjajan i u blagostanju. Ali ne mogu imati nuklearno oružje”, rekao je Trump.
U ožujku je pozvao Teheran na sklapanje novog sporazuma, zaprijetivši bombardiranjem ukoliko se diplomacija pokaže neuspješnom.
Smatra, međutim, da “Iran želi pregovarati”.
“Svjesni smo da put prema sporazumu neće biti lak”, napisao je u subotu na X-u Esmail Baghai, glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova.
Zapadne zemlje i Izrael vjeruju da Iran nastoji razviti nuklearno oružje, dok Teheran tvrdi da obogaćuje uranij isključivo u civilne svrhe, posebice za proizvodnju energije.