Dnevni.ba - PRELOADER

Počelo 28. izdanje najstarije naučne konferencije konferencije iz oblasti elektrotehnike i računarstva u BiH

16 Lip 2022


Počelo 28. izdanje najstarije naučne konferencije konferencije iz oblasti elektrotehnike i računarstva u BiH

ICAT 2022 se realizira uz podršku Telemach BH

Obraćanjem prodekana Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Tarika Uzunovića, i zvanično je otvoreno 28. izdanje najstarije naučne konferencije u Bosni i Hercegovini iz oblasti elektrotehnike i računarstva, koja se organizira od 1973. godine i ima zavidnu tradiciju i na internacionalnom nivou. Tokom tri dana konferencije bit će predstavljeno oko 40 originalnih naučnih radova, a očekuje se više od 100 aktivnih učesnika iz cijelog svijeta, te veliki broj studenata. Konferencija će se održati pod pokroviteljstvom kompanije Telemach BH.
„Cilj konferencije je kreirati forum za naučnike i inženjere iz prakse iz cijelog svijeta da mogu prezentirati svoja najnovije rezultate istraživanja iz oblasti kompjuterskih nauka, informacionih tehnologija, mehatronike i sistema upravljanja, komunikacijskih tehnologija, te elektroenergetike”, izjavio je prof. dr. Uzunović, te naglasio da je tehnički kosponzor konferencije najveće svjetsko udruženje inženjera elektrotehnike i elektronike (Institute of Electrical and Electronics Engineers – IEEE) što garantuje visok nivo kvaliteta naučnih radova prihvaćenih za prezentaciju.


„Mi u Telemach BH kontinuirano radimo na infrastrukturi i uvođenju modernih internet servisa, kako bismo kreirali što kvalitetnije uslove za rad bh. kompanijama i omogućili im tehnološki napredak. Podrška ovakvom naučnom skupu, na kojem su jedna od tema komunikacijske i informacione tehnologije je logičan korak u našem poslovanju u Bosni i Hercegovini. Zahvaljujemo se Elektrotehničkom fakultetu na prilici da budemo dio ove zaista uspješne priče koja traje gotovo pet decenija“, istakao je Admir Drinić, generalni direktor Telemach BH.
Osim komunikacijskih i informacionih tehnologija, na konferenciji će biti prezentirani radovi i iz oblasti: vještačka inteligencija i nauka o podacima, softverski inženjering i informacioni sistemi, mehatronika i sistemi upravljanja, te elektroenergetika.
Učesnici konferencije koji će prezentirati svoje originalne naučne radove dolaze iz sljedećih zemalja: BiH, SAD, Kina, Indija, Tajvan, Litvanija, Turska, Češka, Njemačka, Alžir, Francuska, Maroko, Ukrajina, Slovačka, Tunis, Ekvador.
Visok nivo konferencije osigurava programski odbor konferencije sastavljen od renomiranih naučnika iz cijelog svijeta, od SAD do Australije. Konferenciju su pored Telemach BH, generalnog sponzora konferencije, podržali i Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, BH Pošta, Elektroprivreda BiH, Atlantbh, Disti, te Klika.

Posao


Najviše plaće u Sarajevskom kantonu, po zaradi i dalje prednjače menadžerska zanimanja i IT sektor

Najviše prosječne plaće imaju zaposleni u Sarajevskom, a najniže oni u Srednjobosanskom kantonu. ...

16 Stu 2024

PLATA

Odluka Vlade FBiH o platama sve zbunila: Kako obavezati poslodavce na veću isplatu?

Minimalna plata u Federaciji BiH će Odlukom Vlade biti povećana do kraja godine sa 619 KM na 700 ...

14 Stu 2024

LARRY ELLISON

Jedan od najbogatijih ljudi na svijetu kandidatima za posao postavlja isto pitanje: Šta biste vi odgovorili?

Larry Ellison, suosnivač softverske kompanije Oracle Corporation, svim kandidatima za posao posta...

13 Stu 2024