Počinje istraga o malverzacijama EU novca

23 Stu 2023


<strong>Počinje istraga o malverzacijama EU novca</strong>

Tužiteljstvo BiH potpisalo sporazum o suradnji s Uredom glavnog europskog tužitelja

 Kako Dnevni list doznaje, nakon potpisivanja ovog značajnog sporazuma, u Sarajevu se uskoro očekuje i otvaranje Ureda glavnog europskog tužitelja.

Piše: V.S.Herceg

mostar@dnevni-list.ba

U sjedištu Ureda europskog javnog tužitelj u Luxembourgu u utorak, 21. studenog potpisan je sporazum o suradnji Ureda glavnog europskog tužitelja i Tužiteljstva BiH, a isti su potpisali glavna europska tužiteljica EPPO-a Laura Corduta Kovesi i glavni tužitelj Tužiteljstva BiH Milanko Kajganić. 

Potpisivanjem ovog ugovora otvara se put i istragama je li novac EU-a, koji je i najveći financijer BiH, transparentno i namjenski korišten te je li bilo malverzacija. 

S obzirom da je ovaj Ured otvorio nekoliko istraga o utrošku novca iz EU-a i u susjednoj Hrvatskoj te je po ovom osnovu podignuto i nekoliko optužnica "teških" milijune eura, pitanje je što može očekivati BiH. No, s obzirom na visoku razinu korupcije, za očekivati je da milijunskih skandala neće nedostajati.

Uskoro otvaranje Ureda glavnog europskog tužitelja u Sarajevu

Kako su priopćili iz Tužiteljstva BiH, ovaj sporazum, regulira i omogućava obostranu suradnja, omogućit će između ostalog formiranje zajedničkih istražnih timova u borbi protiv korupcije, organiziranog i prekograničnog kriminala.

Jedna od osnovnih uloga Europskog javnog tužitelja (EPPO) je zaštita financijskog sustava EU, kao i fondova EU, čiji je značajan korisnik između ostalih i BiH. Naglašeno je kako je potpisivanje sporazuma važan korak u procesu EU integracija BiH i rezultat je intenzivnog rada Tužiteljstva BiH na planu međunarodne suradnje i europskih integracija, kao i povezivanja s partnerskim europskim institucijama i agencijama za provođenje zakona.

-Prilikom potpisivanja sporazuma, glavni tužitelj Kajganić upoznao je glavnu tužiteljicu Ureda europskog javnog tužitelja sa naporima i aktivnostima koje realizira Tužiteljstvo BiH sa partnerskim policijskim agencijama i institucijama za provođenje zakona u borbi protiv korupcije i organiziranog međunarodnog kriminala i pozvao je glavnu tužiteljicu Lauru Kovesi da, tijekom 2024. godine, posjeti BiH i Tužiteljstvo BiH, navedeno je iz Tužiteljstva BiH.

Kako Dnevni list doznaje, nakon potpisivanja ovog značajnog sporazuma, u Sarajevu se uskoro očekuje i otvaranje Ureda glavnog europskog tužitelja.

Uhićenje neovisno o domaćem pravosuđu

Prema podacima iz EU-a, BiH je samo u posljednje dvije godine dobila financijsku pomoć u iznosu od 256 milijuna eura. Iz EU-a su nedavno istaknuli da upravo oni pružaju najveću financijsku podršku BiH kroz pretpristupne fondove namijenjene socijalno-ekonomskom razvoju BiH. 

Jedna od posljednjih je i 70 milijuna eura podrške energetski siromašnim kućanstvima koji se upravo isplaćuju. Ovih 256 milijuna eura dovoljan su razlog za zanimanje tužitelja Ureda glavnog europskog tužitelja za BiH, a da ne govorimo i o proteklim godinama. Ured je ovlašten za istrage, kazneni progon i podizanje optužnica za kaznena djela kojima se šteti proračunu EU-a - prijevare, korupciju, pranje novca, prekogranične prijevare oko PDV-a. 

Zanimljivo je da, nakon što europski tužitelji otvore istragu, utvrde činjenice i podignu optužnicu, imaju ovlasti i dati nalog za uhićenjem optužene osobe i to neovisno o domaćem pravosuđu bilo koje države s kojima Ured glavnog europskog tužitelja ima sporazum o suradnji ili svoj službeni Ured u toj zemlji.

U zemljama EU-a istražuju kriminal 'težak' milijarde

Na malverzacije s EU fondovima nisu "imuni" ni u zemljama članicama, a zbog čega je svojedobno i oformljen Ured glavnog europskog tužitelja. U susjednoj Hrvatskoj europski javni tužitelji su, prema izvješću za 2022. godinu, 23 istrage 'teške' 313,6 milijuna eura. 

Već 2021. godine, prve godine od kada je ured europskog tužitelja u toj zemlji oformljen, otvorene su tri istrage što je nanesena šteta EU od ukupno 324,1 milijuna eura. No, prema dostupnim podacima najviše istraga, čak 285, od sredine 2012. do kraja 2022. pokrenuto je u Italiji za malverzacije europskih fondova i to u iznosu od 3,2 milijarde eura. 

Portugal je na drugom mjestu po pokrenutim istragama - čak 124 istrage zbog pronevjere dvije milijarde eura iz europskih fondova, potom slijedi Rumunjska s 124 istrage oko također procijenjenih dvije milijarde eura te Njemačka sa 114 istraga za kaznena djela za koja se procjenjuje da je nanesena šteta od 1,78 milijardi eura. Značajan iznos, čak 1,2 milijarde eura, predmet je u 41 istrazi europskih tužitelja i u Belgiji.

Istrage se vode i u Grčkoj, njih 41, zbog pronevjere 404,6 milijuna eura, potom Francuskoj, 58, zbog štete od 389,7 milijuna eura, dok su Cipar i Estonija, prema istragama koje se vode u tim zemljama, najmanje podložni malverzacijama s europskim novcem. U Estonijji je vođeno 11 istraga zbog malverzacija u visini od 9,7 milijuna eura, a na Cipru tek tri za 1,5 milijuna eura.

EU


POVJERENICA EU-A ZA SUSJEDSTVO I PROŠIRENJE

Kos: Ono što je u drugim zemljama potpuno jednostavno, u BiH je mnogo teže

Europska unija ostaje predana politici proširenja, uključujući i BiH, no europski dužnosni...

16 Tra 2025

Bruxelles pred izazovom: Kako zaustaviti Dodika?

Milorad Dodik, za kojim je izdan nalog za uhićenje, ubrzano gura Bosnu i Hercegovinu prema raspad...

12 Tra 2025

ŠVICARSKA

Švicarska je primorana surađivati više s Europskom Unijom

Odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa da Švicarska dobije više carine nego većini europski...

11 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.