Dnevni.ba - PRELOADER

Policija u BiH nema dokaza o porijeklu oružja zaplijenjenog na Kosovu

05 Lis 2023


Policija u BiH nema dokaza o porijeklu oružja zaplijenjenog na Kosovu

Policija u BiH nije došla ni do kakvih dokaza da je iz te zemlje poteklo oružje korišteno tijekom nedavnih terorističkih napada na Kosovu koje je organizirao Milan Radoičić, no spremna je temeljito istražiti takve tvrdnje, za što je potrebna puna suradnja Srbije, kazali su u četvrtak visoki policijski dužnosnici BiH.

Ravnatelj Uprave policije MUP-a Federacije BiH Vahidin Munjić kazao je, nakon sastanka sa županijskim zapovjednicima održanog u Tuzli, kako Srbija još nije dostavila nikakve informacije o Radočićevu iskazu u kojemu je tvrdio kako je oružje što ga je koristio tijekom napada na kosovsku policiju nabavljeno u BiH odnosno u Tuzli.

Munjić je kazao kako su ipak na temelju medijskih navoda kontaktirali Interpol i tim putem tražili da Srbija dostavi informacije kojima raspolaže kako bi se mogla provesti cjelovita istraga.

“Čekamo odgovor MUP-a Srbije i ovlaštenog tužiteljstva”, kazao je Munjić dodajući kako za sada nema nikakvih dodatnih informacija pa ne može nagađati na temelju čega je Tuzla identificirana kao mjesto vezano uz ilegalnu trgovinu oružjem.

No zapovjednik policije u Tuzlanskoj županiji Dževad Korman kazao je kako Radoičićeve tvrdnje kako i slične navode koji dolaze iz Srbije smatra dijelom aktivnosti usmjerenih na destabilizaciju stanja u BiH.

Objava da je oružje ovdje kupovano i transportirano za Srbiju također je dio nečije politike“, kazao je ovaj policijski dužnosnik.

Podsjetio je kako je u interpretacijama sukoba na Kosovu, koje su uslijedile iz Beograda, bilo puno proturječnih i nelogičnih informacija. Istaknuo je kako su i srbijanski političari u jednom trenutku potvrdili da oružje što ga je kosovska policija zaplijenila od terorista, odnosno od pripadnika skupine koju je organizirao Radoičić, potječe iz skladišta Vojske Srbije.

Korman je najavio kako će se u BiH ipak sve temeljito provjeriti, a istragu će vjerojatno preuzeti Tužiteljstvo BiH i Državna agencija za istrage i zaštitiu (SIPA).

Milan Radoičić priznao je pred tužiteljem u Srbiji kako je organizirao i naoružao pripadnike skupine koji su 24. rujna napali kosovsku policiju i ubili jednog policajca. Nakon uhićenja pušten je na slobodu, a tužitelj mu je samo izrekao mjeru zabrane napuštanja mjesta prebivališta.

Berko Zečević, sarajevski profesor na katedri za obrambene tehnologije i sudski vještak za balistiku, kaže da je pažljivo analizirao sve fotografije zaplijenjenog oružja koje je objavila kosovska policija.

Navodi da je iz oznaka na oružju jasno da je ono proizvedeno u Srbiji.

Istovremeno, navode beogradskog tužilaštva da je oružje došlo iz Bosne i Hercegovine ocjenjuje kao "tipični metod sive propagande ili hibridni rat, sa ciljem da se preusmjeri ozbiljnost odnosa Srbije i Kosova, na BiH".

"To je besmislena izjava", kaže Zečević.

Dodaje da je na osnovu obaveznih identifikacionih oznaka na oružju i municiji lako utvrditi njihovo porijeklo, te da uprava svakog skladišta oružja mora voditi jasnu evidenciju prema tim oznakama.

"Zadnji legalni vlasnik automatskog bacača granata, koji je zaplijenjen je Vojska Srbije. To isto možemo da kažemo za ručne raketne bacače 64 milimetra, takozvane zolje. One su bile remontovane u Srbiji 2017. godine i uskladištene u skladištu Vojske Srbije", kategoričan je Zečević.

Kaže i da nestvarno zvuči da je to oružje transportovano u Tuzlu, a onda nazad za Srbiju.

Dodaje da bi u tom slučaju pošiljku trebalo "prokrijumčariti" kroz nadležnost policija dva entiteta u BiH, graničnih policija i carina Bosne i Hercegovine i Srbije, a zatim i posebne jedinice zadužene za sprečavanje prolaza migranata preko granice.

"Onda dolazimo do toga da to oružje treba doći u Beograd koji logično štiti srbijanska Bezbjednosna informativna agencija (BIA). Zbog čega bi nekom bilo potrebno toliko rizika, kada u Srbiji postoje jako velika skladišta oružja i municije, koji su prethodnih decenija izvučene iz Slovenije, Hrvatske, BiH, Makedonije, i Crne Gore", kaže on.

Objašnjava da se na fotografijama vide specifična pakovanja municije u plastične futrole, što nije bilo uobičajeno do 1991 godine.

"U okviru oružanih snaga ja nisam nikada vidio ovakva plastična pakovanja", kaže Zečević.

Dodaje i da su zaplijenjeni minobacači kalibara 60 i 82 milimetra sa municijom proizvedeni u tvornici Krušik u Valjevu, te da se u Bosni i Hercegovini takvi minobacači i municija nikada nisu proizvodili.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

15 h 45 min

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Srp 2024