Dnevni.ba - PRELOADER

Političari 'grabe' sve pred sobom, umirovljenici i gladni i žedni

09 Ožu 2024


Političari 'grabe' sve pred sobom, umirovljenici i gladni i žedni

Federalni savez udruga umirovljenika smatra kao prijevremeno akontativno povećanje mirovina od pet posto nije dovoljno zbog strahovitog udara inflacije na populaciju. 

Zatražili su, stoga, da se umirovljenicima isplati 13. mirovina ako postoje uvjeti ili jednokratna pomoć u iznosu od 300 maraka.

- Pojam 13. mirovine se provlači kroz medije već mjesec dana. Odgovorno tvrdim da je to Vladi i strankama na vlasti samo PR. Za umirovljenike je nastavak rastućeg siromaštva i agonije. To oni rade kako bi skrenuli pozornost s rastućeg siromaštva i neizdrživog položaja naše populacije. Mirovine bi se trebale povećati najmanje 50 ili 60 postotaka od prosječne neto plaće u Federaciji BiH, smatra Stojan Livaja, predsjednik Upravnog odbora Udruge umirovljenika Neretva.

Rast cijena i mirovina

Iz Udruge podržavaju zakonsko reguliranje 13. mirovine, no u trenutku siromaštva jednokratna pomoć ne može imati primat u odnosu na potrebito stvarno uvećanje mirovine. 

U protekloj godini mirovine su se uvećale za 20.6 posto. Uslijed svakodnevnog povećanja troškova, umirovljenici danas skoro da ne osjete povećanje.

- U desetom mjesecu 2022. godine najniža mirovina je iznosila 442 marke. Za taj iznos umirovljenik je mogao kupiti 339 litara mlijeka. Godinu poslije – dakle deseti mjesec 2023. isti umirovljenik je za uvećanu mirovinu mogao kupiti 179 litara mlijeka. Toliko o rastu koji prate cijene, kaže Livaja.

Zbog toga ističu kako samo značajnije uvećanje mirovina mogu osigurati bolji život za nešto oko više 700 tisuća umirovljenika. Predstavnici Saveza udruga umirovljenika najvjerojatnije će 14. ožujka imati sastanak s kolegijem Vlade. 

Tada bi se konačno trebalo doznati koja su moguća rješenja za poboljšanje teškog položaja umirovljeničke populacije. Iako su prije dva mjeseca zatražili isplatu 13. mirovine, u iznosu od 640 KM, a za što bi bilo potrebno oko 286 milijuna KM, sudeći prema dosadašnjim informacijama, ali i financijskim pokazateljima, u Vladi za to nema raspoloženja. Međutim, ni u Savezu ne postoji jedinstven stav o tome. 

Što idućeg mjeseca?

Prema riječima Ive Kožula, predsjednika Saveza udruga umirovljenika FBiH, bilo kakva jednokratna novčana pomoć, računajući i 13. mirovinu, neće popraviti položaj. 

- Istina, dobili smo uvećanje od pet posto, a po osnovi redovitog usklađivanja koje bi u konačnici, računamo, trebalo biti između šest i sedam posto, međutim, ni ti iznosi neće popraviti našu tešku situaciju s obzirom na inflaciju i visoke cijene. Pogotovo se to neće dogoditi eventualnom isplatom jednokratne novčane pomoći, ma kako se zvala, jer kada se to potroši, pitanje je što idućeg mjeseca, rekao je Kožul. 

Ističe i kako je da je umirovljenička populacija 20 godina zapostavljena jer je prosječna plaća gotovo dva puta viša od prosječne mirovine. 

- Prije nesretnog rata to je bilo 85 posto od plaće. Jasno nam je da ne možemo imati toliko, ali se mora iznaći rješenje za uvećanje mirovina. Budući da izvanredno usklađivanje neće biti moguće u ovoj godini, potrebno je mijenjati Zakon o MIO jer je manjkav, očito. I sve je, zapravo, sada do Vlade FBiH, naveo je Kožul. 

Predstavnici umirovljenika na nedavnom su sastanku s resornim ministrom Adnanom Delićem i ravnateljem Zavoda MIO Halilom Subašićem istaknuli konkretne primjere neadekvatnih mirovina većine umirovljenika u odnosu na troškove života.

N. K.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

18 Svi 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

17 Svi 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

16 Svi 2024