POLJOPRIVREDA NA RUBU PROPASTI
Suša uništila 80 posto usjeva žitarica, veliki broj farmi pred zatvaranjem
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Od potpisivanja Daytonsko-pariškog mirovnog sporazuma i uspostave države kakvu i danas imamo nije protekla niti jedna godina u kojoj se domaći proizvođači nisu suočavali s ogromnim problemima u poslovanju ali i znatnom nezainteresiranošću vlasti za njihove probleme.
Sve to dovelo je do sve praznijih sela, manje proizvodnje, sve većeg uvoza onoga što je nekada BiH bez problema proizvodila dovoljno za vlastite potrebe pa čak i za izvoz.
Nažalost, takva je situacija i ovog ljeta - soja, kukuruz i ostale žitarice koje su se sada trebale ubirati uništene su do 80 posto na određenim farmama u Federaciji zbog suše koja, kako je rekao predstavnik poljoprivrednika Nedžad Bićo, nisu zapamćene zadnjih 50 godina.
Poruka poljoprivrednika je jasna - ukoliko Vlada FBiHžurno ne reagira i ne pomogne, veliki broj farmi će se zatvoriti, a poljoprivreda i poljoprivrednici su na rubu propasti.
Nemar vlasti
- Cilj nam je pokušati natjerati vlast da otvore oči i uvide sušu koja nije zapamćena 50 godina. Sve žitarice koje se sada trebaju skidati – nema ništa. Štete su do 80 posto na određenim parcelama. Tražimo od Vlade FBiH i Federalnog ministarstva poljoprivrede da što prije urade rebalans proračuna i da se za poljoprivredu izdvoji još minimalno 20 milijuna maraka, te da se urade izmjene i dopune pravilnika da se ljudima taj novac podijeli kroz poticaj koji će biti uvećani kako bi mogli kupiti hranu za zimu. Ukoliko se ovo nastavi, dosta farmi će se ugasiti, poručio je Bićo.
Poljoprivrednici se nadaju da će Vlada FBiH povući neki potez jer je ovo, kako kažu, došlo do kraja i poljoprivredi prijeti katastrofa. Uz to, mišljenja su kako su i općine trebale proglasiti stanje elementarne nepogode pa da se to pokrene dalje, ali, kako kaže Bićo, oni su na godišnjim odmorima dok poljoprivreda propada.
- S njom će i žitelji osjetiti to sve na zimu, jasan je Bićo. Govoreći o nemaru vlasti koja nema sluha, podsjetio je kako BiH godišnje gubi 100 milijuna eura iz europskih fondova za poljoprivredu jer ne žele formirati ministarstvo poljoprivrede na državnoj razini.
Očekuju se poskupljenja
- Cijena kukuruza bila je 0,30 maraka, a sada je 0,65 maraka. Koncetrati su poskupjeli. Suša je popratila i Srbiju iz koje BiH vuče žitarice i time dolazi do poremećaja tržišta. Proizvođači neće imati hrane da hrane stoku, ići će na prinudno klanje i ostati bez stoke. To odgovara našim predstavnicima vlasti i uvoznom lobiju da organiziraju uvoz u što većim količinama, rekao je Veladžić. Na pitanje očekuje li se povećanje cijena mlijeka i mliječnih proizvoda, Veladžić je odgovorio potvrdno.