Dnevni.ba - PRELOADER

Pomoć djeci s posebnim potrebama u ruralnim područjima

24 Lip 2020


Pomoć djeci s posebnim potrebama u ruralnim područjima

Udruge mladih Ružičnjak i Los Rosales iz Mostara nedavno su započele implementaciju projekta “Servisi podrške za djecu s teškoćama u razvoju i njihove roditelje kroz terapiju senzorne integracije“.

Riječ je o ranoj intervenciji i savjetodavnom kutku. Projekt financira Vlada Kraljevine Norveške, a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u sklopu Stvaranja povoljnijeg okruženja za civilno društvo.

U Bosni i Hercegovini u ovom trenutku ne postoji učinkovito predškolsko obrazovanje za djecu s poteškoćama u razvoju, osobito ne u ruralnim i udaljenim prostorima.

Jedini iz Hercegovine

Vodeći se UN konvencijom, Ružičnjak će nastojati unaprijediti i poboljšati kvalitetu života djece kroz senzornu integraciju, edukacijsko rehabilitacijsku terapiju, ranu intervenciju, te kroz edukacije njihovih roditelja, koji u cijeloj priči imaju važnu savjetodavnu pedagoško – psihološku ulogu, što je prema riječima projekt menadžerice Alme Pintul i svrha cijelog projekta.

- Još u siječnju aplicirali smo u sklopu projekta “Jačanje kapaciteta civilnog sektora“. Bazirali smo se na cijelu Hercegovačko-neretvansku županiju. U ovom trenutku radimo analize i prikupljamo podatke o djeci. Ustvari, istražujemo koja su to djeca koja trebaju stručnu pomoć, navodi Pintul.

Posebno je ponosna što je ovaj jedini projekt iz Hercegovine koji je prošao. Inače, iz cijele zemlje pristigle su 253 aplikacije, a odobrene su ukupno 22. Pintul najavljuje da će se skoro, a nakon što se evidentiraju sva djeca, započeti raditi terapija senzorne integracije, dok će roditelji preuzeti psiho-pedagoški kutak.

Ciljevi projekta su više djece i mladih s teškoćama u razvoju kojima se pružaju adekvatne usluge terapije senzorne integracije – socijalna inkluzija, poboljšana kvaliteta života roditelja djece s teškoćama u razvoju i podignuta svijest o boljim načinima organizacije potpune inkluzije kroz formiranje resursnih centara za podršku djeci i njihovim roditeljima.

Projekt za 50 mladih

Ciljna grupa je 50 djece predškolskog uzrasta i djece uzrasta pred polazak u školu, a prije svih djeca iz ruralnih područja s vidljivim teškoćama ili rizikom od nastanka u slučajevima u kojima roditelji nisu u mogućnosti pružiti odgovarajući fizički ili psihički poticaj. Očekivani rezultati projekta su da je, na osnovu urađenog mapiranja i istraživanja stanja na području HNŽ-a, formirana baza podataka djece s teškoćama kojima je potrebna dodatna pomoć i podrška ka potpunoj inkluziji.

Povećan je i broj djece s teškoćama koji su uključeni u terapiju senzorne integracije, kao i povećana svijest donositelja odluka kroz dobre i adekvatne primjere inkluzije za djecu i mlade, kao i njihove roditelje, kroz model resursnog centra. Projekt će trajati sedam mjeseci, od lipnja do prosinca ove godine.

D.A.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

06 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Srp 2024