Dnevni.ba - PRELOADER

PORAŽAVAJUĆE: I 26 godina od prestanka rata mine predstavljaju prijetnju za stanovništvo

04 Tra 2022


PORAŽAVAJUĆE: I 26 godina od prestanka rata mine predstavljaju prijetnju za stanovništvo

U povodu Međunarodnog dana borbe protiv mina, koji se, odlukom Opće skupštine UN-a, obilježava 4. travnja, Federalna uprava Civilne zaštite (FUCZ) priopćila je da je BiH, i 26 godina od prestanka ratnih dejstava, zemlja s vrlo izraženim problemom minske opasnosti.

Opasnost

Mine i dalje predstavljaju opasnost za stanovništvo i uzrok su blokiranja korištenja brojnih resursa. Trenutna veličina sumnjive opasne površine na mine u BiH iznosi  922.37 km² ili 1,8% ukupne površine, a na kazetnu municiju otpada 1.45 km².

Područje Federacije BiH osobito je pogođeno jer se oko 2/3 minsko sumnjive površine nalazi upravo na prostoru FBiH. Od ukupne minsko sumnjive površine se, prema podacima BH MAC-a na dan 31.12.2021. godine, na FBiH odnosilo 727.28 km² (78%).

Prema prvoj procjeni Centra za uklanjanje mina u BiH, minsko sumnjiva površina u BiH iznosila je 4.000,2 km² ili 8,2% ukupne površine BiH. Iz ovih je podataka vidljivo da je došlo do značajnog smanjenja minski sumnjive površine u BiH, ali je i poražavajuća činjenica da, 26 godina po okončanju rata, mine i druga eksplozivna sredstva još uvijek predstavljaju prijetnju za stanovništvo.

Od posljedica minskih nesreća u BiH je nakon rata stradalo 1.771 osoba, od čega 621 smrtno, a od tog broja 115 je nastradalih deminera, od čega njih 53 smrtno. Smanjenje zagađenosti prostora minama i eksplozivnim sredstvima zaostalim iz rata uvršten je među tri temeljna strateška cilja FUCZ-a koje se provodi putem Sektora za organizaciju deminiranja i uništavanja eksplozivnih sredstava.

Žrtve

Kako se dodaje, u radu od 1998. godine do danas, deminerski timovi FUCZ su od mina očistili više od 20 kvadratnih kilometara minsko sumnjive površine i predali ju na korištenje lokalnim zajednicama širom FBiH.

Deminerski timovi i timovi za uništavanje eksplozivnih sredstava FUCZ su do sada uklonili i uništili ukupno više od 30.000 protupješadijskih mina, 4.000 protutenkovskih mina i više od 300.000 komada raznih neeksplodiranih ubojitih sredstava. Nažalost, u tom periodu demineri Federalne uprave Civilne zaštite su na 133 lokacije vršili izvlačenje žrtava stradalih od mina.

FUCZ najavljuje će i tijekom ove godine nastaviti realizaciju aktivnosti u izvođenju protuminskih akcija (PMA) cilj kojih je smanjenje rizika i rješavanje problema utjecaja mina i drugih eksplozivnih sredstava zaostalih iz rata, primarno na području FBiH. Tako je planirano  da se u ovoj godini završe započete zadaće iz 2021. godine i da se realizira značajne projekte iz oblasti humanitarnog deminiranja na osnovu godišnjeg plana, kojeg usvaja Vlada FBiH.

Time će FUCZ u oblasti deminiranja nastaviti aktivnosti u ispunjenju svoje misije, a to je uspostava sigurnog okruženja za normalan i prosperitetan život svih građana BiH i sa žrtvama mina potpuno integriranim u društvenu zajednicu.

Vijesti BiH


SNIJEG

U nekoliko gradova ZDK-a snijeg izazvao probleme sa snabdijevanjem strujom

Prve ovogodišnje snježne padavine praćene i jakim vjetrom, izazvale su probleme sa snabdijevanjem...

21 Stu 2024

NASILJE

U Sarajevu danas o važnosti uključivanja muškaraca u borbu protiv rodno zasnovanog nasilja

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, u saradnji sa Populacijskim fondom Ujedinjenih ...

12 Stu 2024

ANUBIH

ANUBiH obilježio Svjetski dan nauke

Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine organizirala je danas prigodnu svečanost povodom...

11 Stu 2024