Dnevni.ba - PRELOADER

Porsche se suočio s oštrim padom dobiti

5 h 37 min


Porsche se suočio s oštrim padom dobiti
Porsche

Njemački proizvođač sportskih automobila Porsche izvijestio je o oštrom padu dobiti u prvom tromjesečju. Uzrok su slabi rezultati u Kini i rast troškova. U razdoblju od siječnja do ožujka Porscheov prihod iznosio je 8,86 milijardi eura i bio je manji za 1,7 posto nego u istom prošlogodišnjem razdoblju.

Operativna dobit potonula je pak za 40,6 posto, na 760 milijuna eura. “Kao što smo i očekivali, prvo tromjesečje bilo je slabije”, rekao je glavni financijski direktor kompanije Jochen Breckner. Početkom travnja kompanija je objavila da je u razdoblju od siječnja do ožujka isporučila 71.470 vozila, za osam posto manje nego na početku prošle godine.

Prodaja u Kini potonula je za 42 posto, a smanjena je i na europskom tržištu, i to za 10 posto. Isporuke u Sjevernu Ameriku poskočile su pak za 37 posto, uz prodanih 20.698 vozila. Odražavajući dijelom nisku poredbenu osnovicu na početku prošle godine zbog problema s uvozom.

Jučer je kompanija smanjila prognoze za cijelu godinu, navodeći više troškove poslovanja s proizvodnjom baterija. Program restrukturiranja, nove američke carine i kontinuirano slabe rezultate na kineskom tržištu.

Planiran je strateški zaokret
Uprava sada očekuje 1,3 milijarde eura izvanrednih troškova u ovoj godini, za 500 milijuna više no što su bili prognozirali. Samo u prva tri ovogodišnja mjeseca troškovi “pojedinih projekata” iznosili su 200 milijuna eura, naveli su.

“Odlučno ulažemo u budućnost Porschea, u proizvode, softver i mjere kojima želimo ojačati održivost kompanije i snažno se pozicionirati za budućnost”, poručio je Breckner.

U veljači uprava je najavila da će do 2029. ugasiti oko 1900 radnih mjesta u glavnoj tvornici u Stuttgartu i u razvojnom centru u Weissachu. Najavili su i strateški zaokret i pojačana ulaganja u hibride i u modele s motorima s unutarnjim izgaranjem.

Uprava trenutno temelji prognoze na pretpostavci da će povećane američke carine biti na snazi u travnju i svibnju. Dodatne troškove nosi odluka o obustavi planova o neovisnom povećanju proizvodnje baterija visokih performansi u podružnici Cellforce.

Napetosti u trgovinskim odnosima Kine i Europske unije
U takvim su uvjetima snizili procjenu godišnjeg prihoda sa 40 milijardi na 37 do 38 milijardi eura. U 2024. iznosio je 40,1 milijardu eura i bio je manji za 1,1 posto nego u 2023. “Makroekonomska situacija bit će i dalje izazovna i ne možemo je u potpunosti izbjeći, ali možemo učiniti sve što je u našoj moći da se pripremimo za takve uvjete”, rekao je financijski direktor.

Slabi rezultati na kineskom tržištu i dalje su težak uteg za kompaniju, koja očekuje da će više trošiti na podržavanje mreže dobavljača. Njemačkog proizvođača luksuznih automobila posebno su teško pogodile napetosti u trgovinskim odnosima Kine i Europske unije.

Bruxelles je prošle jeseni uveo dodatne carine na uvoz električnih automobila iz Kine, a Peking je naznačio da bi mogao odgovoriti podizanjem carina na benzinske limuzine i sportske terence s motorima obujma većeg od 2,5 litara. Kina čini četvrtinu Porscheove globalne prodaje, piše financa.

AUTO


TESLA ROBOTAKSI

Elon Musk najavio start Teslina robotaksi servisa ovog ljeta

Tesla se, nakon impresivnog rasta prodaje svojih električnih vozila, suočava s izazovima stagnaci...

25 Tra 2025

ELEKTRIČNA VOZILA PRETVARAJU SE U HIBRIDE

Revolucija u automobilskoj industriji: Električna vozila pretvaraju se u hibride

Jedna nova tehnologija uskoro bi mogla preokrenuti pravila u automobilskoj industriji. Tvrtka Hor...

23 Tra 2025

BROJ NOVOREGISTRIRANIH VOZILA

U BiH pad registriranih vozila za 0,3 posto

U Bosni i Hercegovini je u ožujku ove godine prvi put registrirano je 8.993 motorna vozila. Ovo p...

16 Tra 2025