Dnevni.ba - PRELOADER

PORUKE DRŽAVAMA REGIJE: Možete u EU nakon što provedete sve bolne reforme, ali nakon što i sama Unija ojača

07 Lis 2021


PORUKE DRŽAVAMA REGIJE: Možete u EU nakon što provedete sve bolne reforme, ali nakon što i sama Unija ojača

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.ba

'Europska unija ponovo potvrđuje svoju nedvosmislenu podršku europskoj perspektivi zapadnog Balkana i pozdravlja posvećenost partnera sa zapadnog Balkana europskoj perspektivi koja je u našem međusobnom strateškom interesu i ostaje naš podijeljeni strateški izbor. EU još jednom potvrđuje svoju predanost procesu proširenja i odlukama koje je donijela u vezi s tim  procesom na osnovi kredibilnih reformi od strane partnera, pravednih i strogih uvjeta i načela  vlastitih zasluga. Dodatno ćemointenzivirati naš zajednički angažman kako bismo  napredovali u političkoj, ekonomskoj i socijalnoj transformaciji regije, istovremeno  priznajući napredak koji je postigao zapadni Balkan. Također naglašavamo važnost da EU može održati i produbiti vlastiti razvoj, osiguravajući svoj kapacitet za integraciju novih članica', stoji u Deklaraciji nakon samita lidera EU, zemalja članica i država zapadnog Balkana održanog u Sloveniji.

Dakle, pozitivna je činjenica da se u njoj spominje proširene, ali jasno je i to kako sve države moraju provesti bolne reforme, a da se mora reformirati i sama Unija kako bi uopće i razmišljala o daljnjem proširenju. Iako se u javnosti spominjalo kako su neki inzistirali i na tome da se razgovara te državama regije da jasan vremenski okvir vezan za pristupanje u Uniju, to se ipak nije dogodilo.

Nužno provesti brojne reforme

- Partneri sa zapadnog Balkana ponovo naglašavaju svoju posvećenost europskim vrijednostima i načelima, kao i za provođenje neophodnih reformi u interesu svojih žitelja. EU pozdravlja činjenicu da su partneri sa zapadnog Balkana ponovo istakli posvećenost prvenstvu demokracije, temeljnim pravima i vrijednostima te vladavini prava, kao i stalnim naporima u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala, podršci dobrom upravljanju, ljudskim pravima, rodnoj jednakosti i pravima osoba koje pripadaju manjinama. Kredibilitet te posvećenosti ovisi o smislenom provođenju potrebnih reformi i o solidnim rezultatima na bazi jasne i dosljedne javne komunikacije. Osnaženo civilno društvo i nezavisni i pluralistički mediji su ključne komponente bilo kojeg demokratskog sistema i mi pozdravljamo i podržavamo ulogu koju oni igraju na zapadnom Balkanu, navodi se.

Podrška EU i dalje će biti vezana za konkretni napredak ka vladavini prava i socio-ekonomskim reformama, kao i za opredijeljenost od strane partnera za europske vrijednosti, pravila i standarde. Nužni su i dodatni odlučni napori za poticanje pomirenja i regionalne stabilnosti, kao za pronalaženje i provođenje definitivnih, inkluzivnih i obavezujućih rješenja za bilateralne sporove i pitanja partnera koja imaju korijenje u ostavštini prošlosti, kao i preostale slučajeve nestalih osoba i pitanja ratnih zločina, u skladu sa međunarodnim pravom i utvrđenim načelima, uključujući i Sporazumom o pitanjima sukcesije.

Zapadnom Balkanu je mjesto u EU

Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel rekao je da 'prisutnost EU-a mora biti opipljivija i vidljivija na Balkanu' i da se u EU-u vodi rasprava o njezinu kapacitetu za primanje novih članica.

EU je najavio oko 30 milijardi eura pomoći za zapadni Balkan, dio je za gospodarski oporavak, a dio za ulaganja.

Šefica Europske komisije Ursula von derLeyen ponovila je da EU i zapadni Balkan dijele 'istu povijest, interese, vrijednosti', a nada se i sudbinu.

- EU nije kompletna bez zapadnog Balkana. Bez sumnje, naš cilj je proširenje, rekla je von derLeyen. Upozorila je da razumije frustriranost zemalja zbog sporosti napretka prema članstvu u EU te da izostanak odluke o otvaranju pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom 'narušava kredibilitet EU-a'. Izrazila je nadu kako će se i ovo pitanje riješiti uskoro. I ona smatra kako sama činjenica da Unija u regiju zapadnog Balkana ulaže 30 milijardi eura govori sama za sebe koliko je Unija privržena ovoj regiji i želi ju u svojem društvu.

Plenković: Članstvo u EU jedini je pravi put za zapadni Balkan

Hrvatska je jedna od zagovornica proširenja EU i to je jedini pravi put za zemlje zapadnog Balkana, rekao je u hrvatski premijer Andrej Plenković. Pozvao je da se što prije otvore pristupni pregovori sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom 'jer su one to zaslužile' i istaknuo da je Hrvatskoj 'posebno bitna' BiH u kojoj su Hrvati jedan od tri konstitutivna naroda.

 'Zalagati ćemo se za njihovu ravnopravnost i poštivanje i slova i duha Daytonsko-pariškog sporazuma. To znači da očekujemo da političke stranke u BiH i institucije BiH na primjeren način izmijene izborno zakonodavstvo uoči idućih izbora, koji će se održati u listopadu 2022.', rekao je Plenković.

Borrell: EU nije potpuna bez zapadnog Balkana

Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost JosepBorrell izjavio uoči početka samita lidera EU i zemalja zapadnog Balkana na Brdu kod Kranja da je neophodno održati vjerodostojan proces proširenja.

'Unija nije potpuna bez zapadnog Balkana. Vrijeme je da se okupimo i ujedinimo u izgradnji jače Europe. Ovaj samit EU - zapadni Balkan daje ovu jasnu perspektivu', napisao je Borrell na Twitteru.

Komšić: Očuvati proces europskih integracija za BiH

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić jeporučio kako je potrebno obnoviti europske integracije kroz zastupanje jednakopravnosti svih građana BiH, te pozdravio inicijativu o Zajedničkom regionalnom tržištu CRM.

Komšić je istaknuo da proširenje na zapadni Balkan ima smisla, samo ako će to uistinu značiti i uspostavljanje europskih vrijednosti i principa na zapadnom Balkanu, kao i poštivanje temeljnih tekovina demokratije u civiliziranom društvu.

'U svijetlu europskih vrijednosti, primarna aktivnost država zapadnog Balkana, a time i BiH treba biti usmjerena na razvoj potpune i stabilne demokracije, zaštitu osnovnih ljudskih prava i temeljnih sloboda, što sve zajedno treba činiti kroz sistem vladavine prava', rekao je Komšić.

Dodao je da podržava nužnost za odlučnim naporima ka regionalnoj stabilnosti koja treba poslužiti zapadnom Balkanu i nekim državama članicama EU da usklade bilateralne odnose, u kojima još uvijek zapaženo mjesto ima nasljeđe rata na našim prostorima.

 'Pozivam države članice EU da očuvaju proces europskih integracija za BiH kao suverenu i neovisnu zemlju ravnopravnih i jednakopravnih žitelja, koji trebaju svoju budućnost da vide u svojoj zemlji', naveo je Komšić.

Merkel: Nisam podržala fiksni datum za ulazak zapadnog Balkana u EU

Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da su se sudionici samita EU–zapadni Balkan suglasilikako zemlje zapadnog Balkana pripadaju Europi, ali da nije podržala davanje fiksnog datuma zemljama zapadnog Balkana za njihovo pristupanje Uniji.

'Nisam podržala da se zemljama zapadnog Balkana da fiksni datum za njihovo pristupanje EU', izjavila je Angela Merkel, a prenosi agencija Reuters. Izrazila je nadu kako bi problemi oko blokade pristupnih pregovora Sjeverne Makedonije mogli biti prevladani.

Vučić: Oko situacije u BiH imamo gotovo istovjetne stavove kao Hrvatska

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučićkazao je kako je dobro da postoji perspektiva proširenja, 'iako nisu sve zemlje sa istim apetitom, ali dobro razumiju da postoji strateški interes za to'.

 'Ono što je značajno, mogli smo da vidimo koje zemlje brže proširenje, koje skeptici. Sebe smo predstavili na dobar i pristojan način', istakao je Vučić medijima. Potvrdio je kako su tri države članice bile protiv toga da se daju vremenski okviri vezano za proširenje. Vučić je govorio i o sastanku sa premijerom Hrvatske Andrejom Plenkovićem, kao i o tezi da Srbija navodno smatra da je hrvatski jezik samo jedan od naziva za srpski.

'Riječ je o tome kako je podjela jezika izvršila SANU. I u tome nije bilo hrvatskog jezika. Nisam htio govoriti o tome, mi bismo željeli da Srbi imaju prava kakva Hrvati imaju u Srbiji. Ukoliko smo napravili grešku, mi ćemo gledati da to ispravimo. Govorili smo o nestalim osoba i važno je da počnemo da rješavamo', navodi Vučić.

Istaknuo je kako oko stanje u BiH imaju gotovo istovjetne stavove sa Hrvatskom, a vezano za poštivanje Daytonskog mirovnog sporazuma i osiguravanja izbora legalnih i legitimnih predstavnika konstitutivnih naroda.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

07 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Lis 2024