Poslodavci traže hitna rješenja za rasterećenje plaća, liberalizaciju tržišta radne snage i smanjenje parafiskalnih nameta

17 Svi 2024


Poslodavci traže hitna rješenja za rasterećenje plaća, liberalizaciju tržišta radne snage i smanjenje parafiskalnih nameta
Kada će radnicima biti bolje?

Predstavnici Udruženja poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine nastavili su realizaciju terenskog obilaska Federacije BiH i održavanje sastanaka sa poslodavcima sa područja Hercegovine i Srednje Bosne. Održani su sastanci sa poslodavcima iz Gornjeg Vakufa/Uskoplja, Bugojna, Jablanice, Prozora/Rame, Posušja, Širokog Brijega, Gruda, Mostara, Ljubuškog, Čapljine, Čitluka i Stoca, tokom kojih je razgovarano o trenutnoj situaciji u poslovnom okruženju, pa i o problemima i preprekama sa kojima se susreću privrednici u poslovanju kako na nivou države, entiteta i kantona, tako i u lokalnim zajednicama. 

„Bez obzira u kojem dijelu FBiH poslovali, poslodavci kao najveće probleme i prepreke poslovanju ističu preveliko opterećenje cijene rada, koje je i dalje među najvećima u Evropi, nedostatak kvalitetne radne snage i skupe i brojne parafiskalne namete. No, osim ovih zajedničkih problema za sve poslodavce i kompletan prostor BiH, postoje i određene prepreke razvoju poslovanja, koje su specifične za pojedine lokalne zajednice .

Svaka lokalna zajednica je specifična i ono što predstavlja problem u jednoj lokalnoj zajednici, pokazuje se nije nužno ključni problem u drugoj“, kaže Adnan Smailbegović, predsjednik  Udruženja .

I dalje ostaje najvažniji zajednički interes i prioritet  donošenje propisa o doprinosima i porezu na dohodak, porezu na dobit, minimalnoj plaći, zdravstvenom osiguranju, posredovanju u zapošljavanju, energetici, zapošljavanju  stranaca, porezu na dodatnu vrijednost itd. 

Sastanak sa poslodavcima gornji vakuf

I na ovim sastancima su se čuli apeli za hitne izmjene radnog zakonodavstva u cilju liberalizacije tržišta radne snage, jer se u svim gradovima i općinama osjeća nedostatak radne snage, a trend odlaska na rad u druge zemlje se nastavlja i u tekućoj turističkoj i građevinskoj sezoni se i pojačava. 

„Zemlje Evropske unije i regiona donose aktivne mjere kako bi privukle strane radnike, pa tako i radnike iz BiH. Evo, nedavno smo imali priliku pročitati da je Njemačka udvostručila broj viza koje će izdavati građanima država Zapadnog Balkana u svrhu rada i za ovu godinu taj broj iznosi 50.000. Čak se zbog povećanog  interesa za rad u Njemačkoj, organizira i lutrija za pristup tržištu rada u toj zemlji! U isto vrijeme u BiH se čini nedovoljno kako bi se zadržali radnici, liberaliziralo tržište radne snage, rasteretila privreda i unaprijedio poslovni ambijent“, naglašavaju iz UPFBiH. 

Poslodavci pozdravljaju svaki napor vlasti u tom pravcu i pozdravljaju jučerašnje usvajanje izmjena i dopuna Zakona o radu FBiH kojim je omogućen rad studenata, ali to smatraju tek prvim korakom u pravcu jačanja tržišta radne snage kroz razvijanje domaćih kapaciteta.  Pozivaju se poslodavci i studenti koji žele raditi u FBiH da iskoriste ovo novousvojeno zakonsko rješenje, kojim se omogućava da studenti u FBiH mogu tokom godine raditi do 180 dana kroz zaključivanje najviše dva ugovora o privremenim i povremenim poslovima kod poslodavca u FBiH .   

„Moramo i dalje raditi sa vlastima na hitnom razdvajanju aktivnih i pasivnih tražitelja posla sa evidencija nezaposlenih, unaprijediti i promovirati prava na rad osoba sa invaliditetom, penzionera koji mogu i žele raditi, ali također prilagođavati politike i propise i pojednostavljivati procedure za zapošljavanje stranih radnika, osoba pod međunarodno-pravnom zaštitom i drugo“ naglašavaju poslodavci.

  

Tokom sastanaka u Hercegovini i Srednjoj Bosni, spomenuta su i pitanja dualnog obrazovanja, potrebe jačanja lokalne komunalne infrastrukture za rad i poslovanje, rad inspekcija, usklađivanje propisa i unapređenje razvoja energetskog sektora, potreba za jačanje digitalizacije u poslovanju i dr. 

 

Iz UPFBiH ističu veliki interes poslodavaca za prisustvo sastancima širom FBiH, što je rezultiralo nizom konkretnih prijedloga i sugestija koje će u konačnici biti pretočene u zajedničke inicijative i koje će Udruženje predstaviti nadležnim predstavnicima vlasti u narednom periodu.

BIH


KAJA KALLAS

Visoka predstavnica EU: Vodstvo RS-a potkopava ustavni okvir BiH

Visoka predstavnica Evropske unije (EU) za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsjednic...

41 min

GORDAN GRLIĆ RADMAN

Grlić Radman: Hrvatska i BiH su upućene jedna na drugu, posebno što se tiče ekonomije

Ministar vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske Gordan Grlić Radman izjavio je, prilikom...

1 h 10 min

Cvijanovic: Zaključci koje su predložili Komšić i Bećirović ne odražavaju stavove svih koji žive u BiH

Bošnjački i hrvatski član Predsjedništva BiH, Denis Bećirović i Željko Komši...

1 h 39 min

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.