POVEĆANO ZANIMANJE GRAĐANA ILI ‘NEŠTO DRUGO’: Otkud 100.000 prijavljenih za glasovanje iz inozemstva?
Došli smo do podatka da je na izborima 2018. za članove Predsjedništvo BiH putem pošte i u DKP-ima, putem mobilnih timova i u odsustvu glasovalo oko 60.000 birača, što je već tada bio porast od 20-ak tisuća u odnosu na Lokalne izbore 2016. Zanimljivo je da je od kandidata za članove Predsjedništva BiH najveći broj glasova na ovaj način dobio Milorad Dodik – oko 16.000, nakon toga slijedi Dragan Čović – 13.000. Mladen Ivanić dobio je oko 10.000 glasova, Šefik Džaferović osvojio je oko 5. 000 dok je za Željka Komšića na ove načine glasovalo nešto više od 4.000 birača, a za Denisa Bećirovića oko 3.000.
Nakon svakih izbora u Bosni i Hercegovini, bili oni parlamentarni ili lokalni, mnogo primjedbi se izrekne u vezi njihove regularnosti. Bezbrojni su primjeri formalnih I neformalnih žalbi građana, ali I političkih subjekata, koje po pravilu gotovo uvijek, ostanu neistraženi i nesankcionirani.
Ove godine, uoči općinskih izbora, već sada se pojavile nove sumnje u ‘mutne radnje’. Tako je Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine već sada utvrdilo da na prijavama iz inozemstva postoje mrtvi ljudi.
Prema podacima Ministarstva vanjskih poslova BiH rekordan je broj prijavljenih za glasovanje iz inozemstva za Lokalne izbore 2020. godine. Više od 100.000 građana se prijavilo i imat će pravo glasa. Taj broj će biti na kraju i dosta veći, jer njime nisu obuhvaćene prijave za mostarske izbore koje traju do 6. listopada 2020. godine.
- Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine se zahvaljuje svim bh. građanima izvan domovine, koji su iskoristili svoje demokratsko pravo, i do ponoći 1. rujna se registrirali za glasanje na Lokalnim izborima 15. studenog 2020. godine. Rekordan broj prijavljenih, koji prema posljednjim informacijama iznosi preko 100.000 pristiglih neobrađenih prijava, pokazuje sve veću odgovornost bh. građana prema domovini, ali i njihovu želju da svojim učešćem u demokratskim procesima kreiraju budućnost lokalnih zajednica u Bosni i Hercegovini - naveli su iz ministarstva, hvaleći se odazivom registraciji iz inozemstva. No, da se ‘iza brda nešto valja’ pokazuje podatak da se za općinske izbore 2020. za glasovanje iz inozemstva prijavilo čak 40. 000 građana više nego na općinskim izborima 2016. Tada je broj upisanih bio oko 63.000 , a svoje biračko pravo iskoristilo je njih 41.000. Zaista, logično se zapitati otkud odjednom toliko povećanje interesa naših građana u inozemstvu za općinske izbore u BiH!?
Najviše glasova za Dodika, Čovića i Ivanića
Kako bismo provjerili trend rasta prijava iz inozemstva, provjerili smo statističke podatke o glasovanju iz inozemstva putem pošte i u Državno – konzularnim predstavništvima na Općim izborima 2018. godine. I to na primjeru glasovanja za članove Predsjedništva BiH.
Došli smo do podatka da je na izborima 2018. za članove Predsjedništvo BiH putem pošte i u DKP-ima, putem mobilnih timova i u odsustvu glasovalo oko 60.000 birača, što je već tada bio porast od 20-ak tisuća u odnosu na Lokalne izbore 2016.
Zanimljivo je da je od kandidata za članove Predsjedništva BiH najveći broj glasova na ovaj način dobio Milorad Dodik – oko 16.000, nakon toga slijedi Dragan Čović – 13.000. Mladen Ivanić dobio je oko 11.000 glasova, Šefik Džaferović osvojio je oko 5. 000 dok je za Željka Komšića na ove načine glasovalo nešto više od 4.000 birača, a za Denisa Bećirovića oko 3.000.
Kada u ovaj kontekst stavimo određene kaznene prijave, dolazimo do indicija na sumnjive aktivnosti u provođenju procesa prijave i glasovanja iz inozemstva koje se na lokalnim izborima uglavnom provodi putem pošte. Tako je primjerice, načelnik općine Prozor – Rama Jozo Ivančević 2016. godine tvrdio da je oko 800 bosanskohercegovačkih državljana bilo fiktivno prijavljeno za glasovanje putem pošte na osamdesetak adresa širom Republike Hrvatske. Na te je adrese, kako tvrdi, SIP BiH slalo glasačke listiće koje bi zaokruživao netko drugi i vraćao poštom u Sarajevo s kopijom osobne iskaznice glasača koji najčešće nije znao da se glasalo u njegovo ime. Sličnu prijavu Ivančević je hrvatskoj policiji, kako 2016., podnio i ove godine.
Prostor za manipulacije
Inače u Izvještaju SIP-a BiH o provođenju lokalnih izbora 2016. godine stoji da je “tijekom perioda registracije za glasanje izvan BiH za Lokalne izbore 2016. godine u Centralnoj izbornoj komisiji BiH zaprimljeno je oko 300 izjava i obavještenja od osoba sa područja više koje se odnose na registraciju ovih birača za glasanje putem pošte za Lokalne izbore 2016. godine bez njihovog znanja. U predmetnim izjavama i obavještenjima, koje su prispjele putem faksa i e-maila, navodi se da su navedene adrese u prijavama netočne, te su zahtijevali da se adresa na koju su registrirani za glasanje putem pošte bez njihovog znanja izmijeni ili da se prijave ponište i da im se omogući glasovanje na redovnom biračkom mjestu.” Nije poznato da je ikada otkriveno kako je došlo do ovakvih ‘grešaka’ u izbornom procesu.
Kada su u pitanju lokalni izbori, važno je reći da se svim biračima koji su se izjasnili za glasanje u diplomatsko – konzularnim predstavništvima BiH (DKP BiH), a ono nije provedeno, prema odredbama Izbornog zakona BiH, glasački materijal se blagovremeno dostavlja na adrese koje su građani naveli u svojim prijavama, kako bi im bilo omogućeno glasanje putem pošte i ostvarivanje biračkog prava. Kolika je mogućnost manipulacije govori podatak da je glasovanje u DKP BiH 2016. godine provedeno na samo 5 lokacija na kojima je glasovalo samo par stotina birača. Svi ostali listići su poslani poštom.
Da nepravilnosti ima, nedavno je potvrdio i predsjednik Komisije Željko Bakalar, ali koliko - tek će se znati po okončanju provjera i dodatnih kontrola nakon čega će biti donesena odluka o zaključenju Središnjeg biračkog popisa za glasanje izvan BiH.
- Prijave koje se odbijaju i one koje imaju određene specifičnosti da se dodatno provjeri da li su validne i ima li nepravilnosti. Određene nepravilnosti smo već zapazili – imamo 25 prijava za glasanje van Bosne i Hercegovine od osoba za koje smo utvrdili da su umrle. Veći dio materijala već smo poslali Tužiteljstvu – rekao je Bakalar. Što će reći Tužiteljstvo – ostaje da se vidi! G. S.