POZIV UPOMOĆ? Dodik: Za Bošnjake je bolje da prihvate razgovor s nama

Sve će biti u redu, neće biti nikakvih sukoba, neće biti rata. Bošnjaci, muslimani, žele nekakvo drugo poluvrijeme, oni bi rado ušli u sukob jer misle da tako mogu ostvariti neke svoje ciljeve. No, očito od toga nema ništa, naveo je u razgovoru za 'Glas Srpske' predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik te dodao da će, iako nemaju namjeru ratovati, braniti RS političkim sredstvima.
- Nismo zainteresirani ni za Sarajevo, ni za Tuzlu, ni za išta u FBiH. Oni pokazuju da su zainteresirani za sve u RS-u. FBiH je odavno za mene inozemstvo, kazao je. U osvrtu na presudu koju mu je Sud BiH izrekao za nepoštivanje presuda visokog predstavnika u BiH, rekao je da je Sud načinio mnogo prekršaja i ponovio da je i samo njegovo postojanje problematično.
- Želim poručiti građanima da u tom sudu ne možemo računati ni na pravo, ni na pravdu. Mi smo znali kakva će presuda biti jer je to odlučeno na političkoj razini. Politička zloporaba pravosudnih tijela u Sarajevu je isključivo u funkciji muslimana. I protiv toga se borim Za ono što radimo je potrebna žrtva, ali ta žrtva ću biti ja, a ne narod, ustvrdio je te upitao što će biti s nekim drugim ako se ruši njegov autoritet. Najavivši nastavak svoje politike, pojasnio je da ona podrazumijeva eliminaciju političkog utjecaja na pravosudne institucije i njihovo dovođenje u ustavne okvire.
I da mi zabrane kandidaturu za predsjednika, bit ću premijer
Upitan kako može priča o presudi koja mu je izrečena biti završena, imajući i vidu dio presude koji se tiče zabrane kandidiranja, predsjednik RS-a poručio je da mu se ne može zabraniti kandidaturu putem Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) BiH.
- Hipotetički govorim sada. I da mi zabrane kandidaturu, u ime vladajuće koalicije će kandidat biti netko drugi i pobijediti. A onda ću ja biti premijer. Ne mogu mi zabraniti biti premijer, a za njih je to opasnije nego da sam predsjednik. Točno je da su nam uzurpirali pravo na izbore za parlament RS-a, za predsjednika i za lokalne izbore na prostoru RS-a. Što SIP BiH ima s tim?, upitao je.
Sve veće razumijevanje u međunarodnim okvirima
Odgovarajući na pitanje kako će biti završena aktualna kriza, Dodik je za 'Glas Srpske' naveo da se bore za neko buduće vrijeme, za status RS-a, a ne za vlastiti komoditet.
- I kažemo: može RS u okviru BiH, ali ustavne BiH, a ne one kakvu žele muslimani. Sve će biti riješeno i to kroz neku formu politike, jer kriza je izazvana političkim procesom. I sve više ljudi u svijetu shvaća o čemu se ovdje radi, iako postoje i glasovi, poput Kaje Kallas, koji, očito, ne razumiju situaciju. Ona čita što reći, ali ne zna suštinu, rekao je Dodik uz opasku da, za razliku od prije 7-8 godina, RS danas ima puno vidljivih prijatelja u Europi. S tim u svezi je naveo da situaciju razumiju stranke koje postaju dominantne u Austriji, Njemačkoj, Francuskoj ili Italiji, Mađarskoj… - Po našoj procjeni, danas ima 140-150 zastupnika Europskog parlamenta koji će bez oklijevanja stati na stranu RS-a, ustvrdio je, nadalje i dodao da, kada se na to doda dobre odnose sa Srbijom, Rusijom, Azerbajdžanom, Kinom i sve bolje odnose s novom američkom administracijom, RS u dobrom položaju. Izrazio je i očekivanje da nova administracija u Washingtonu narednih mjeseci redefinira politiku u BiH.
U osvrtu na djelovanje dužnosnika EU-a, naveo da je oni misle da mogu upravljati i zemljama koje nisu članice EU. - A sve što se zbiva u Europi liči mi na BiH. Paralelno se odvijaju procesi raspada EU-a i BiH, na istim načelima, smatra Dodik koji je to ilustrirao time da Bruxelles iznosi stavove koji ne odražavaju stav cijele EU, dok ovdje Sarajevo forsira priču koja nije stav cijele BiH. Ipak, dodao je da nije baš siguran da će 'muslimani i dalje dobivati sve što traže'.
- Možda im je najbolje okrenuti se dogovoru s nama. Imaju još vremena, ali u jednom trenutku će možda biti kasno, pa mi nećemo htjeti razgovarati, poručio je Dodik koji je priznao i da je razočaran lošim odazivom na poziv srpskim kadrovima u SIPA-e BiH i drugim državnim institucijama da ih napuste.
- To je poražavajuće. Postoje Srbi koji su spremni raditi za Sarajevo i BiH, a protiv RS-a, protumačio je.
Nećemo nikada pristati na sustav temeljen na prinudi
Dodik je, istodobno, dao intervjuu i za francuski portal Opinion internationale, u kojem je ponovio da su Srbi u BiH za mir, zakonitost i slobodu ali i da nikada neće pristati na sustav zasnovan na prinudi.
- Ne tražimo sukob ni secesiju, već zahtijevamo poštovanje, zakonitost i ravnotežu. Spremni smo braniti mir, no nećemo dozvoliti da ga se koristi kao izgovor za brisanje našeg identiteta, prava i autonomije, izričit je predsjednik RS-a koji je istaknuo da je u pitanju borba za slobodu i samoopredjeljenje, koja će biti nastavljena u okviru Ustava i zakona. Dodik je optužio političko Sarajevo i njegove međunarodne pokrovitelje da su izdali Daytonski sporazum, koji predviđa ravnotežu između vlasti na razini bh. entiteta.
- Ono što danas doživljavamo je rezultat jednostranih odluka koje nameću vanjski akteri, pojasnio je on za francusku javnost i ocijenio da je srž unutarnjeg političkog sukoba u BiH u Sarajevu, gdje i dalje postoje radikalni stavovi i veze s islamističkim krugovima, koji teže uspostavi političkog islama u zemlji. Kazao je, među ostalim, i da se godinama osjeća proganjanim od politički motiviranih muslimana u Sarajevu, liberalno globalističke hobotnice iz Bruxellesa i ostataka bivše američke administracije. Prema njegovim riječima, praksa Christiana Schmidta da donosi zakone ugrožava osnovna načela međunarodnog prava, Ustava i mirnog suživota u BiH.