Dnevni.ba - PRELOADER

Pred parlamentarcima odluka o privremenom odlaganju roka za plaćanje PDV-a

12 Svi 2020


Pred parlamentarcima odluka o privremenom odlaganju roka za plaćanje PDV-a

Piše: Dragan Bradvica

Izmjene Zakona o porezu na dodanu vrijednost (PDV) već poodavno su tema razgovora struke, politike ali i šire bh. javnosti jer svima je jasno kako se trenutno stanje mora promijeniti i omogućiti da realni sektor 'prodiše'. Sve dosadašnje garniture vlasti jedino i isključivo je  zanimalo punjenje proračuna i preko njih čuvanja pozicija svog glasačkog tijela a vapaji poslodavaca i radnika.

Nažalost, u našoj zemlji sve ide obrnuto od onoga što se radi u razvijenom svijetu pa dok je u Velikoj Britaniji sustav takav da se država uvijek zadnja naplati, dok je u nas država prva. S obzirom na aktualnu krizu i neminovnu recesiju član Kolegija Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić ponovno je za sjednicu u petak uputio za razmatranje Prijedloga zakona o dopuni Zakona o PDV-u po žurnom postupku kojim bi se išlo u susret realnom sektori. Tim prijedlogom se predviđa odlaganja roka plaćanja PDV-a ali s obzirom da se nikada do sada nije imalo hrabrosti raditi ovakve rezove teško je očekivati da ova inicijativa dobije potporu.

Prijedlog rješenja

- Prijedlog zakona predviđa se mogućnost da Vijeće ministara BiH, kao izvršni organ vlasti koji najefikasnije može pratiti poremećaje u ekonomiji BiH, u cilju ublažavanja efekata ekonomske krize i drugih poremećaja u ekonomiji BiH, može donijeti odluku o privremenom odlaganju roka za plaćanje PDV na zadnji radni dan u mjesecu za prethodni mjesec.

Ovaj rok bi se primjenjivao u razdoblju ne dužem od 90 dana a po potrebi i u slučaju produljenja efekata ekonomske krize, mogao bi se produljiti na dodatnih 90 dana. Procjenu poremećaja u ekonomiji BiH, ovisno od globalnih tijekova, kao i dodatnu potrebu za produljenju roka, u skladu sa ovim Zakonom davat će Vijeća ministara u suradnji s drugim nadležnim institucijama BiH, navodi Zvizdić u pojašnjenju. U pojašnjenju stoji kako je u ožujku naša zemlja, jednako kao regija, EU i cijeli svijet suočila sa posljedicama ekonomske krize koja je nastala kao rezultat globalne pandemije koronavirusa.

Ekonomska kriza nastala je uslijed značajnog smanjenja obima gospodarske aktivnosti, obustave i zabrane rada određenih gospodarskih djelatnosti, te općeg smanjenja i obustave protoka ljudi, roba i kapitala, koje su bile neophodne kao mjera suočavanja sa pandemijom.

S tim u vezi, Međunarodni monetarni fond je već izvijestio svjetsku javnost da će globalna pandemija koronaviruta izazvati pad globalnog BDP-a u ovoj godini, te da je svijet već zakoračio u recesiju, potencijalno goru od one iz 2008. Dodaje kako je jedan od najizraženijih problema sa kojima se BiH, kao i ostatak svijeta susreće je pad likvidnosti koji je nastao uslijed zastoja i smanjenja prometa, a dalje intenziviranje i porast nelikvidnosti mogli bi da ugroze i funkcioniranje financijskog sustava BiH, gubitak radnih mjesta, čak i gašenje određenih gospodarskih djelatnosti.

Neminovan pad

- Iz procjene makroekonomskih analitičara u organima institucija BiH, kao i razgovora sa udruženjima poslodavaca i gospodarskih komorama, proizlazi primjetan problem

nemogućnosti poduzeća i drugih gospodarskih subjekata da naplate značajan iznos izdanih faktura u ožujku 2020., što će se, kao posljedica ekonomske krize, vjerojatno nastaviti sve dok traje pandemija i izvjesno vrijeme poslije. Dakle, osnovni razlog za donošenje ovog Zakona je pokusaj amortizacije ekonomskih udara na privredne subjekte u našoj zemlji i njihove radnike, s obzirom da će oni biti najpogođeniji ekonomskom krizom uzrokovanom globalnom pandemijom koronavirusa, naglašava Zvizdić.

Uz to, cilj je omogućiti normalno poslovanje poduzeća i gospodarskih subjekata u BiH i na taj način im olakšati opstanak na tržištu u ovim teškim vremenima, kako za gospodarstvo, tako i za sve žitelje u BiH. Mišljenja je kako će navedeno zakonsko rješenje, ukoliko bude u primjeni, omogućit da u svim narednim potencijalnim krizama i vanrednim situacijama, Vijeće ministara može djelovati u cilju ublažavanja efekata ekonomske krize i drugih poremećaja u ekonomiji, što će sasvim sigurno biti od koristi za sve u našoj zemlji.  

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

9 h 10 min

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Lis 2024