Dnevni.ba - PRELOADER

Prepucavanja se nastavljaju

14 Pro 2023


Prepucavanja se nastavljaju

OHR: U zemlji endemske korupcije zakoni iz RS-a će samo pogoršati situaciju; Dodik: Schmidta nisu željeli niti u Njemačkoj

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.ba

Čini se kako u Bosni i Hercegovini ne može proći niti jedan dan, a na nema napetosti između Ureda visokog predstavnika u BiH (OHR) i predsjednika Republike Srpske i SNSD-a Milorada Dodika i njegovih suradnika.

Tako i u srijedu iz OHR-a navode kako u zemlji s endemskom korupcijom i slabim pravosuđem, gdje političari rijetko odgovaraju za svoj rad, predloženi zakon o imunitetu RS će samo pogoršati situaciju.

Iz OHR-a u izjavi Feni naglašavaju da namjera koju vladajuća koalicija RS demonstrira Nacrtom zakona o imunitetu RS koji se nalazi na dnevnom redu sjednice Narodne skupštine RS i koji predviđa da dužnosnici zakonodavne i izvršne vlasti u RS ne mogu odgovarati za postupke u okviru svojih dužnosti jeste da se političarima u RS-u da imunitet umjesto da se omogući javni uvid u njihov rad.

Ukoliko bude usvojen, ovim zakonom se proširuje krug funkcionera u entitetu RS koji se prilikom krivičnog i prekršajnog gonjenja, zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika u BiH, mogu pozvati na imunitet.

- Suradnja s OHR-om je obaveza prema Daytonskom mirovnom sporazumu, poručuju tim povodom iz OHR-a.

Korupcija i zloupotreba vlasti

Iz američkog veleposlanstva u BiH ranije je također ocijenjeno da zakon o imunitetu RS nije u skladu s međunarodnim standardima, da podriva vladavinu prava te da će 'omogućiti veću korupciju i zloupotrebu vlasti od strane dužnosnika RS'.

Nacrtom zakona o imunitetu RS predviđa se i njegova retroaktivna primjena od 1. augusta 2021. godine, datuma kada je visoki predstavnik Christian Schmidt preuzeo dužnost.

Ukoliko bude usvojen ovog tjedna, uslijedit će javna rasprava, nakon čega će u skupštinsku proceduru biti upućen i prijedlog tog zakona.

A o situaciji u BiH i Schmidtu govorio je ponovno i sam Dodik. On je izjavio je kako apsurdna situacija u BiH traje predugo. Rekao je da je RS ostala na braniku slova Daytonskog mirovnog sporazuma i da i time pokazuje svoj karakter.

- Od početka je bilo jasno da je Daytonski mirovni sporazum prelazni dokument. Oni to više ni ne kriju, a pitanje je ka čemu, ka unitarnoj BiH. Mi se ne slažemo, rekao je Dodik. Ponovno je poručio kako je protiv RS upereno i djelovanje Schmidta.

- Sada nas jure sa Sudom BiH, rekao je Dodik i dodao da je 'apsurdno da netko tko nije potvrđen u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija nameće zakone.

Djelovanje visokog predstavnika

Naglašava kako čak i oporba u RS odbila da surađuje sa Schmidtom, osim stranke Narodni front Јelene Trivić. Ističe da je u BiH 'bespravno više od 280 zakona u BiH nametnuto sa visokim predstavnikom te da se sada to nastavlja sudskim procesom u Sudu BiH'. Nadalje, za TV Happy , rekao da se za Schmidta vezuju velike afere u Njemačkoj i 'da se Schmidt, da je pošten, nikada ne bi prihvatio ovoga što čini u BiH'.

- Nisu ga htjeli Nijemci, Angela Merkel nije znala šta će s njim. I, odjednom, Valentin Inzko podnosi ostavku i dolazi Schmidt. Merkel nije znala šta će s njim, nisu ga oni htjeli. Budući da je on bio njen suradnik, ona ga je poslala ovamo, rekao je Dodik

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

03 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

02 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

01 Srp 2024