Dnevni.ba - PRELOADER

Priprema li Dodik svoju 'Rosgvardiju'?

14 Tra 2022


Priprema li Dodik svoju 'Rosgvardiju'?

Jutro nakon dana u kojem je Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt korištenjem bonskih ovlasti poništio ukaz predsjednice Republike Srpske i poništio Zakon o nepokretnoj imovini Republike Srpske ispred zgrade Vlade RS-a u Banja Luci osvanulo je parkirano oklopno vozilo „Despot“ u kojem su se nalazili pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) MUP-a Republike Srpske.

Zašto se Dodik „čuva“ ispred Vlade RS?

Mjere sigurnosti podignute su na najviši nivo, jer je policija, kako je objavljeno iz MUP-a RS, od partnerskih službi dobila informacije o mogućnosti ugrožavanja sigurnosti člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda Milorada Dodika i njegove obitelji.
Navedeno je da mu je sigurnost ugrožena „od određene grupacije“, a mjere će navodno ostati na snazi sve dok se u potpunosti ne provjere sve činjenice u vezi sa ovom informacijom.
Ne ulazeći u vjerodostojnost navedenih tvrdnji nejasno je zbog čega bi se obitelj Milorada Dodika i on sam čuvali ispred zgrade Vlade Republike Srpske u kojoj on nema nikakvu funkciju, a primjerice istovremeno nisu primijećene nikakve mjere sigurnosti ispred Predsjedništva BiH u Sarajevu gdje je stvarno radno mjesto člana predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda Milorada Dodika.
Angažiranje jedinica MUP-a RS-a u čuvanju Milorada Dodika lako je moguće i poruka što bi se moglo dogoditi ako Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt nastavi koristiti sve mogućnosti koje mu daju bonske ovlasti. U ovom slučaju mislimo ponajprije na mogućnost da Visoki predstavnik u slučaju nepoštivanja i neprovođenja odluka koje je donio odluči smijeniti određene funkcionere iz Republike Srpske uključujući i Milorada Dodika.

SAJ u ulozi Putinove Rosgvardije?

Zanimljivo je da je istog jutra kada su se oklopne jedinice Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) pojavile na ulicama Banja Luke iz ruske ambasade odaslano priopćenje u kojem se visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt poziva da poništi svoju odluku i znakovito poručuje da će ukoliko to ne učini biti odgovoran za „moguću destabilizaciju u Bosni i Hercegovini“.

Na kakvu točnu destabilizaciju se misli nije posebno precizirano, ali angažiranje Specijalne antiterorističke jedinice MUP-a Republike Srpske neodoljive podsjeća na angažman oružane formacije koja „čuva“ Vladimira Putina. Naime, prije samo šest godina Putin je formirao svojevrsnu osobnu vojsku u stilu pretorijanske garde u Rimskom Carstvu.
Smatra se da je Putin Rosgvardiju (Nacionalnu gardu) kao specijalnu jedinicu formirao izazvan strahom od nemira 'kod kuće' koji bi mogli dovesti do njegova pada. Znajući da mu najveća opasnost prijeti upravo iznutra, Putin je oformio Nacionalnu gardu Ruske Federacije sa širokim ovlastima, a ona bi, između ostalog, trebala spriječiti bilo kakav pokušaj državnog udara, za koji se pretpostavlja da su ga, kako stvari sada stoje, kadri izvesti jedino Putinovi oligarsi, vojni vrh uz pomoć obavještajnih krugova.

U nepovjerenju prema vođama drugih vojnih formacija Putin je u ovu jedinicu prebacio sebi lojalne kadrove za koje smatra da su ga životom spremni braniti. Prema nekim izvješćima, Rosgvardija broji oko 400.000 pripadnika čiji su zadaci šaroliki, od osiguravanja javnog reda i mira, zaštite od terorizma i ekstremizma, sudjelovanja u teritorijalnoj obrani, osiguravanja vladinih objekata, kontrole privatnih korisnika vatrenog oružja pa sve do suradnje s tajnim službama. Upravo ova Putinova služba od Kremlja je napravila pravu utvrdu.

Što ako dođe do Dodikove smjene?


U vremenu kada je Dodik odmah nakon poništavanja neustavnog zakona praktično poručio Schmitdu da njegove odluke neće biti ispoštovanje postavlja se pitanje što je spreman učiniti ukoliko dođe do njegove smjene od strane Visokog predstavnika u BiH. Odnosno, da li je Dodik i u tom slučaju spreman u obranu svoje funkcije na ulice izvesti specijalnu jedinicu koja će ga po uzoru na Putinovu 'Rosgvardiju' braniti od odlaska s funkcije.

Potpuno je jasno da Milorad Dodik ne može takvu jedinicu dovesti pred Predsjedništvo BiH, ali na području Republike Srpske pod izgovorom obrane Republike Srpske od navodnih neprijatelja mogao bi pokušati raznim metodama poslati određene poruke. Jedna od takvih metoda jeste i paradiranje lojalnih naoružanih formacija s oklopnim vozilima.

Dodamo li ovome Dodikovu izjavu da je pogriješio što je dozvolio povećanje jedinica EUFOR-a  u okviru misije „Althea“, te najavio da će neće odobriti produženje te misije u BiH, postavlja se pitanje da li član Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda misli oružjem eskalirati tešku situaciju u BiH.  

Naime, u slučaju njegove smjene od strane OHR-a i njegovog odbijanja da tu smjenu prihvati trenutno je teško pretpostaviti na koji način bi se ta smjena i realizirala. Ali je potpuno jasno da bi snage EUFOR-a imale mandat da reagiraju na adekvatan način. Slično pitanje može se i postaviti što bi se dogodilo da primjerice pravosudne institucije izdaju nalog za njegovo uhićenje. Da li bi se Dodik u tom slučaju odlukama Visokog predstavnika suprotstavio oklopnim jedinicama iz asortimana Specijalne antiterorističke jedinice Republike Srpske vjerojatno neće reći, ali parkiranje srbijanskih Despota ispred institucija već sada šalje određene poruke.

NATO tenkovi i dolazak na vlast


U cijeloj priči nije zanemariti da je u Dodikovoj podsvijesti i način na koji je prije mnogo godina prvi put došao na vlast. Naime, nakon prijevremenih parlamentarnih izbora 1997., SDS je izgubio većinu u Narodnoj skupštini, a Dodikov SNSD dobio je dva zastupnika.

Ipak, tadašnja predsjednica Republike Srpske Biljana Plavšić je imenovala Dodika mandatarom, a on je uspio oformiti vladu u siječnju 1998., uz podršku zapadnih država, visokog predstavnika i bošnjačkih zastupnika. Godinama kasnije mnogi su ga optuživali da taj i takav dolazak na vlast može zahvaliti samo NATO tenkovima.
O tome kako je Dodik „tenkovski“ došao na vlast u Banja Luku objašnjavao je svojevremeno tadašnji jugoslavenski diplomata Nebojša Vujović.
- Imao je korisne razgovore u Republikanskom institutu, u Nacionalnom demokratskom institutu, s predstavnicima State Departmenta, i svi su ga oni, a posebno novi šef odsjeka za Balkan Bertram Braun posavjetovali da mi se javi, da porazgovara sa mnom,  rekao je Vujović i zaključio da je to bilo “američko ulaganje u nekog novog političkog lidera bosanskih Srba”.
Vujović navodi da je Dodiku tijekom tih razgovora dao korisne savjete, a oporbeni lideri iz Republike Srpske kasnije su ga optuživali da je u stvari tražio američke tenkove koji bi osigurali njegov dolazak na vlast. U cijeloj priči, za nadati je se da danas, 24 godine nakon tih i takvih događanja neće biti potrebno korištenje nikakvih tenkova niti oklopnih transportera za njegov eventualni odlazak s vlasti. J. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

05 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Lis 2024