Priroda je bila brža, a cijena su ljudski životi, moramo izvući pouke
Predsjednica FBiH Bradara otvorila Međunarodnu konferenciju 'Izgradimo održivu BiH 2'
Rasprava je obuhvatila i nužnost educiranja javnosti o zelenom načinu života i smanjenju konzumerizma, što je ključno za održivu budućnost BiH
Međunarodna akademija održivog razvoja (UZOD) u četvrtak je u Sarajevu organizirala drugu po redu međunarodnu konferenciju na temu “Izgradimo održivu BiH 2”, a koja se bavi ključnim pitanjima poput ekonomske održivosti u svjetlu EU obveza i socijalne uključenosti.
Otvarajući ovu konferenciju, cilj koje je jačanje kvalitete društvenih odnosa i promicanje ideje kako živjeti zelenije i okolišno prihvatljivije u cilju izgradnje ključnih koraka ka održivoj budućnosti za BiH, predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara ukazala je na značaj održivog razvoja, posebno u svjetlu nedavnih poplava koje su pogodile Jablanicu, Konjic, Fojnicu, Kreševo i Kiseljak.
Izvući pouke
- Priroda je bila brža, a cijena su ljudski životi. Moramo izvući pouke i početi djelovati preventivno, posebno u području održivog razvoja. Nepravodobno djelovanje u jednom sektoru može prouzročiti posljedice u drugima, ukazala je Bradara, pozivajući na međusektorsku suradnju. Predsjednica FBiH je sudjelovala na panelu na temu "Izgradimo održivu BiH", u okviru kojeg su obrađene teme poput energetske tranzicije, dekarbonizacije društva i razvoja održivih izvora energije.
Uz opasku da njezina nazočnost na ovoj, kao i na prošlogodišnjoj konferenciji, govori o tome što ona osobno ali i kao dio izvršne vlasti FBiH, misli o zaštiti okoliša te o ukupnom održivom razvoju u BiH, Bradara je napomenula da je 2026. godina kada počinje primjena CBAM mehanizma.
- No, to se dešava već danas, a ne 2026., te mi zaista moramo podržati sve znanstvenike, sve ove gospodarstvenike i realni sektor, koji je već ušao u tu fazu održivog razvoja i svega onog što taj održivi razvoj nosi, navela je Bradara i dodala da on podrazumijeva ekonomski i društveni razvoj, a prije svega zaštitu okoliša.
Kada je, u tom pogledu, riječ o zakonskom okviru, Bradara je navela da je FBiH, unatoč složenom uređenju, na dobrom putu da regulira puno toga te su doneseni određeni zakoni, dok su neki u proceduri.
- Sada je na Ministarstvu okoliša, na Fondu za okoliš i svim institucijama donijeti podzakonske akte, ali je i na svima nama početi se ponašati sukladno tome. Trebamo podržati mlade ljude u lokalnim samoupravama koji, ipak, svoju budućnost vide ovdje i svjesni su koliko su održivi razvoj i zaštita okoliša važni, dodala je Bradara.
Rasprava je obuhvatila i nužnost educiranja javnosti o zelenom načinu života i smanjenju konzumerizma, što je ključno za održivu budućnost BiH, dok je osobita pozornost posvećena sustavu okolišnog izvještavanja ESG, kao dijelu europskog "Green Deala".
Obveze na putu ka EU
Konferenciji su i ove godine, osim predsjednice FBiH Bradare, pokrovitelji i federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder te dopredsjednik RS-a Davor Pranjić, koji je stava da je pred nama ozbiljan put i poduhvat te je poručio da se o ovim temama i aktivnostima treba ozbiljno pristupiti.
- To je svakako proces dekarbonizacije koji slijedi, karbonski otisak koji će nam svima biti nužan. Na konferenciji ćemo vidjeti koje će se sve kompanije i gospodarstvenici iz BiH i iz regije naći u nekoj mjeri, ako već nisu počeli proces karbonskog otiska, u pripremama koje idu kroz sve te procese kako bi se ispunilo sve regulative i pravila koje EU traži, odnosno kako bi tržište EU bilo dostupno, dodao je Pranjić, prema čijim će riječima mladi koji su u izvršnim pozicijama ili nekoj političkoj poziciji svakako dati svoj doprinos.
- Govorim u osobno ime, ali vjerujem da i druge mlade kolege koje obnašaju razne dužnosti u BiH misle isto. Mislim da ćemo biti na dobrom tragu, no ne treba i ne smije se izostaviti iskustva stručnih ljudi kako bismo zajedno prošli proces tranzicije koji je nama prevažan i to je ono s čime se već sutra, a ne u nekoj dalekoj budućnosti, susrećemo, zaključio je Pranjić.
Drugi dan konferencije bit će posvećen održivom upravljanju okolišem, s naglaskom na gospodarenje otpadom i industrijskim vodama a u sklopu konferencije će biti održana posebna sesija na kojoj će biti govora o komuniciranju u procesima zaštite okoliša i o ulozi medija u tim procesima.