Dnevni.ba - PRELOADER

Privredi skuplja struja, građanima skuplje robe

15 Pro 2023


<strong>Privredi skuplja struja, građanima skuplje robe</strong>

Podizanjem cijene električne energije doći će do poskupljenja određenih roba i usluga, posebno u djelatnostima koje su jako vezane za cijenu električne energije, odnosno u poduzećima kojima je struja važan faktor poslovanja, kazao je Nenadić.

Cijena električne energije za gospodarstvo u Federaciji BiH od početka 2024. Bit će viša 20 posto. Povećanje će neminovno dovesti i do rasta cijena proizvoda što će na koncu nažalost plaćati građani.

Direktor Udruženja poslodavaca FBiH Mario Nenadić kaže kako električna energija ima veliku ulogu u ukupnom poslovanju u realnom sektoru, posebno industrijskim i prerađivačkim djelatnostima.

- Podizanjem cijene električne energije doći će do poskupljenja određenih roba i usluga, posebno u djelatnostima koje su jako vezane za cijenu električne energije, odnosno u poduzećima kojima je struja važan faktor poslovanja, kazao je Nenadić.

Komplicirano tržište

U narednom periodu će biti poznato koliko će privrednici morati podići cijene proizvoda.

Zakonom o električnoj energiji u FBiH mnoga privredna društva će preći sa javnog na tržišno snabdijevanje, čime će Elektroprivreda BiH dodatno zaraditi između 25 i 28 milijuna maraka. To očigledno nije dovoljno, pa će se svi problemi poslovanja prebaciti na teret privrede, odnosno, građana, istakao je predsjednik Udruge poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović.

Stavovi ekonomskih stručnjaka s kojima smo razgovarali su podijeljeni. Damir Bećirović ne očekuje drastičan rast cijena roba široke potrošnje.

- Prije svega, s obzirom na zahtjeve koje je iznijela Elektroprivreda za poskupljenjem, ovu odluku Vlade vidim kao kompromis koji se naslanja na odluku Vlade Fadila Novalića, koja je prošle godine ograničila poskupljenje električne energije na 20 posto. S obzirom da je cijena za građane subvencionirana i da nema odluke FERK-a o poskupljenju, mislim da je to samo saniranje budućih posljedica i ne očekujem drastično poskupljenje roba široke potrošnje na tržištu u Bosni i Hercegovini, rekao je.

Naše tržište je komplicirano, upozorava, i malo je proizvoda koji su traženi, a koji se proizvode u Bosni i Hercegovini.

- Tu prije svega mislim na hranu i robe na koje odlaze kućni budžeti. Tako da, to je ustvari odluka koja neće zadovoljiti ni privredu, ni građane, a ni elektroprivrede. Elektroprivreda je u problemima. Ono što se dešava na globalnoj razini je druga priča. U principu mislim da neće biti bitnih poremećaja. Ovo je vrsta pritiska, a svatko naravno pregovara u svom interesu, naveo je.

Rast od 72 posto

S druge strane Damir Miljević je uvjeren da će rast cijene električne energije dovesti do poskupljenja mnogih roba na tržištu, što će osjetiti i obični građanin.

- Poskupljenje električne energije od 20 posto će kod dijela privrede sasvim sigurno imati refleksiju na cijene roba široke potrošnje. Što će konkretno poskupiti i koliko je individualna stvar, kao i način na koji će se to izvesti, odnosno hoće li se teret prebaciti na krajnjeg kupca. Veliki problem je što je u posljednje tri godine električna energija za gospodarstvo poskupila 72,8 posto, a da se istovremeno nije pojavio ozbiljan mehanizam da se pomogne privredi. Ovakvi problemi u privredama u svijetu se prebrode tim mehanizmima. Vidjet ćemo što će biti kod nas, ovisi i od branše do branše rasplet. Ovisi tko je orijentiran na domaće tržište, rekao je Miljević.

N. K.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

9 h 20 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024