PROBLEMI U MOSTARU: Zašto primjena sile ako je zemlja gradska?
Stanovništvo Kuti složnije nego ikad
Jučer je u Kutima kod Mostara bio miran dan. Mašina, bagera, rovokopača i radnika angažiranih na izgradnji puta ka majdanu iz kojeg se ubuduće planira vaditi kamen, nije bilo.
Radove koji su bili započeli na gradnji lokalnog puta ka mjestu iskopa kamena nakon što su građani digli glas obustavila je inspekcija. Na lice mjesta dolazila je inspektorica Dalila Spahić.
- Naši susjedi, povratnici Srbi su zapeli da se obustavi izgradnja puta kroz njihove privatne posjede. Od investitora i Grada Mostara traže de to poštuje do kraja, kažu nam u Udruzi Kuti-Livač.
Korektna policija
U ovoj Udruzi trenutačno čekaju korake inspekcije i Grada Mostara. Sukladno tomu će odlučiti o daljnjim koracima. Aktivnosti su, kažu nam, odlučni boriti se do posljednjeg za izmještanje kamenoloma, smatrajući kako bi on ugrozio njihove živote, ali i zakomplicirao gradnju petlje autoputa, s obzirom da je u blizini planiran priključak na budući autoput koji će proći ovim lokalitetom i spojiti sjeverni i južni dio Mostara.
- Vidjeli smo papir na kojemu je naloženo da se gradi put do kamenoloma uz asistenciju policije i ako zatreba uporabu sile. Zašto asistencija policije, ako je Grad vlasnik zemljišta na kojemu žele to graditi? Oni bi sve silom, iako moramo pohvaliti policiju koja se korektno ponijela, dodaju u Udruzi.
Najviše ih, kažu, žalosti što im investitori prijete tužbama, što vide kao pritisak na njihov aktivizam.
- Bezobrazni su. Nedavno je jedan od naših susjeda povratnika zbog nekih ranijih prosvjeda išao na sud, jer su ga prijavili, kažu nam.
Povratnici Srbi nastanjeni u Kutima u nedjelju su prosvjedovali, a podržao ih je i zamjenik predsjednika Vijeća Velibor Milivojević. Pozvali su institucije da zaustave “nasilje, teror i samovolju investitora u ovom mjestu koji preko njihove zemlje na silu želi da prokrči put prema kamenolomu“.
Oni su prosvjedima i fizički uspjeli da zaustave bagere, te su pozvali inspekciju Grada Mostara, koja je po izlasku na teren zaustavila radove, dok se ne utvrdi stvarno stanje.
Goran Lozo kaže da problem s kamenolom koji je bez znanja mještana ucrtan i date mu dozvole traje nekoliko godina, a sada nasilno žele i put.
- Njihovi odvjetnici žele na silu da probiju put do kamenoloma za kamione od 50 tona, bez papira, bez ičega. Pozivaju se stalno na gradonačelnika Mostara. On je to demantirao. Mi smo stalno u problemu. Održali smo javnu raspravu gdje je bilo preko 100 ljudi, demantirali smo sve njihove navode na kojima su dobili dozvole za kamenolom, kaže Lozo.
Reakcija Grada
Navodi da su se mještani fizički suprotstavili, ali da ne znaju kako će dalje.
- To je sve zemlja obitelji Lozo i Čvoro. Tuda gdje žele put, to je bio alternativnu uski putić koji se odavno ne koristi, ističe Lozo.
Upozorava da će se brdo srušiti na selo ukoliko tu bude kamenolom i da su svi ugroženi. Inače, već nekoliko godina se vodi borba mještana protiv otvaranja kamenoloma koji je udaljen 137 metara od kuća. Kamenolom nema pristupni put. To je uska stazica koja ide preko parcela.
Federalno ministarstvo okoliša i turizma bez obzira na navedeno izdalo je okolišnu dozvolu za kamenolom. Radi o 700.000 kubika kamena i 21 godini eksploatacije. Pored kamenoloma, pored naselja prolazi i autoput Vc, a u blizini je i petlja Mostar Sjever. Iz kabineta gradonačelnika Mostara oglasili su se u vezi s razminiranjem lokalne prometnice na lokalitetu Zukulja u blizini kamenoloma, protiv čijeg se otvaranja diglo lokano stanovništvo. Kazali su kako je točno da je gradonačelnik dao suglasnost da se od mina raščisti postojeći put, nakon čega je inspekcija Grada, po prijavi mještana, zaustavila radove jer je izvođač izašao iz gabarita postojećeg puta i ušao u privatne posjede.
Međutim, gradonačelnik nije dao dopuštenja da se put širi i ulazi u privatni posjed, istakli su. Napominju kako Grad nema nikakve nadležnosti kada je u pitanju kamenolom u Kuti Livaču niti je izdavao bilo kakve dozvole u vezi s tim.
N. K.