Dnevni.ba - PRELOADER

Propao Mektićev prijedlog zakona o VTSV-u

25 Lip 2020


Propao Mektićev prijedlog zakona o VTSV-u

Izaslanici Doma naroda Parlamenta BiH usvojili su izmjene Zakona o sustavu državne pomoći u BiH, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH. Izmjene tog zakona donose potrebno usklađivanje sustava državne pomoći u BiH s obvezama preuzetim međunarodnim ugovorima koje je potpisala i ratificirala BiH, osobito onima koje slijede iz procesa europskih integracija i stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Naime, tijekom primjene Zakona ustanovljeno je da su određene bitne odredbe samo parcijalno, no ne i u cijelosti, usklađene s osnovnim odrednicama pravne stečevine EU-a iz te oblasti te su pojedini članci Zakona tažili odgovarajuća pojašnjenja i obrazloženja.

Bez podrške zakonu

Naredna točka dnevnog reda bio je Prijedlog zakona o prestanku mandata Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća (VSTV) BiH u sadašnjem sastavu, koji je ranije usvojio Zastupnički dom na prijedlog zastupnika SDS-a Dragana Mektića.

Njime je bilo predviđeno da mandat Vijeća prestaje 15. lipnja 2020. dok bi, najkasnije do 8. lipnja, pravosudna tijela, odvjetničke komore i institucije BiH koje biraju članove u Vijeće, bile dužne provesti postupak izbora novih članova Vijeća. Predlagatelj u obrazloženju, među ostalim, naveo da je jedan od razloga za predlaganje izmjena ovog zakona vraćanje povjerenja javnosti u rad nositelja pravosudnih funkcija. Tijekom rasprave a koja je prethodila glasanju o ovom prijedlogu, izaslanica iz Kluba Srba Dušanka Majkić (SNSD) navela je da predloženi zakon ne ispunjava nijedan od uvjeta za usvajanje, a posebno nedostaje tko je konzultiran u izradi zakona, kao i mišljenje institucija.

Najavljeno da neće proći prijedlozi 'Adilove grupe''

“SNSD je ranije jasno poručio da zakoni koje u Zastupničkom domu BiH usvoji 'Adilova grupa' neće proći u Domu naroda BiH“, navela je Majkić dok je izaslanik Kluba Srba Mladen Bosić (SDS) podsjetio da svi u BiH, izuzev onih zaduženih za pravosuđe i njihovih mentora, smatraju da pravosuđe ne radi kako treba. Jasno, dodao je Bosić, da će oni uvijek biti protiv izmjene sustava koji im jamči privilegije.

Izaslanik Kluba Hrvata Bariša Čolak (HDZ BiH) stava je da bi Parlament BiH trebao imati aktivnu ulogu u imenovanju i razrješenju članova VSTV-a BiH, ali da ih sve treba predložiti stručna zajednica.

I Denis Bećirović (SDP BiH), izaslanik Kluba Bošnjaka, ukazao je da pravosudni sustav u BiH nije ni neovisan, ni profesionalan, ni efikasan, ni suvremen, te je podsjetio da je strateški cilj BiH članstvo u EU. Stoga bi nas, kako je dodao, trebalo zanimati njihovo nezadovoljstvom sadašnjim stanjem u bh. pravosuđu. On se u tom svjetlu založio da se da potporu tom zakonu. Prijedlog, na koncu, nije dobio potporu tako da VSTV BiH ostaje djelovati u aktualnom sastavu. S. N

Imenovani članovi u Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje

Dom naroda Parlamenta skupštine BiH usvojio je i Prijedlog odluke o imenovanju članova Parlamenta BiH u Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje (SSP) između Parlamentarne skupštine BiH i Europskog parlamenta, a koja je dobila glasove svih izaslanika. Tako su u Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje imenovani Nebojša Radmanović kao predsjedatelj, Nikola Lovrinović i Halid Genjac kao zamjenici, te Lazar Prodanović, Denis Zvizdić, Snježana Novaković-Bursać, Lidija Bradara, Branislav Borenović, Amir Fazlić, Bariša Čolak, Denis Bećirović, Saša Magazinović i Mladen Bosić.

Razlog ranijoj neuspostavi ovoga Odbora je, među ostalim, i odbijanje članova izaslanstva Europskog parlamenta da se u Poslovnik Odbora unese elemente etničkog ili entitetskog glasanja. Ključna uloga Odbora, kao jednog od tijela za provedbu SSP-a, treba biti razvijanje političkog dijaloga i razmjena stavova među predstavnicima Parlamenta BiH i zastupnika Europskog parlamenta. Odborom bi, sukladno Poslovniku o radu koji tek treba biti donesen, naizmjenično predsjedao član Europskog parlamenta i član zakonodavnog tijela BiH.

Bez potpore ijednom kandidatu za funkciju zamjenika direktora APIK-a

Nije usvojeno Izvješće o radu Nezavisnog odbora kao nezavisnog tijela policijske strukture BiH za 2019. niti je dana potpora ijednom od osam kandidata za imenovanje na funkciju zamjenika direktora Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK).

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

11 h 14 min

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Lis 2024