Dnevni.ba - PRELOADER

Proračun u rukama moralnih vertikala

23 Srp 2020


Proračun u rukama moralnih vertikala

Dom naroda Parlamenta BiH je u drugom čitanju usvojio Prijedlog zakona o proračunu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2020. godinu.

S obzirom na to da je tekst proračuna usvojen u različitom tekstu u odnosu na onaj koji je usvojio Zastupnički dom, bit će potrebno formirati povjerenstvo za usuglašavanje.

Iz Doma naroda u povjerenstvo su izabrani Asim Sarajlić, Lidija Bradara i Dušanka Majkić.

Sarajlićeve optužnice

Asim Sarajlić je dobro poznato ime pravosudnim institucijama. Protiv ovog jastreba SDA u tijeku je suđenje po optužnici da je zajedno sa Amirom Zukićem, Mirsadom Kukićem i Esedom Džananovićem u razdoblju od svibnja 2016. godine do 26. 8. 2016 godine u Sarajevu 'radio' na zapošljavanju osobe A.Š. na radnu poziciju u Elektroprivredi BiH.

Optužnica u okviru predmeta 'Bosna' se odnosi na krivično djelo udruživanja radi činjenja krivičnih djela, u vezi s krivičnim djelom primanja nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem te krivično djelo protuzakonitog posredovanja.

Optužnica tereti Amira Zukića da je sa Safetom Bibićem organizirao grupu kojoj su se pridružili Nedžad i Senad Trako te Ramiz Karavdić, koji su pronalazili osobe spremne da daju novac za zaposlenje u Elektroprivredi. Ista optužnica bivšeg direktora Elektroprivrede BiH Eseda Džananovića tereti za zloupotrebu položaja, a spomenutog člana Povjerenstva za usuglašavanje proračuna Asima Sarajlića za primanje nagrade ili koristi za trgovinu utjecajem.

Osim toga, Sarajlić je glavni akter afere koju je prije nekoliko mjeseci otkrio načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić objavom snimka u kojem Sarajlić navodno trguje glasovima i mjestima za posao u županijskim ministarstvima.

Bradarini savjetnici

Lidija Bradara ima nešto manje problema s pravosuđem od kolege Sarajlića. U rujnu 2017. godine županijsko tužiteljstvo u Sarajevu otvorilo je predmet nakon što je Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) objavio istraživanje o zapošljavanju osam savjetnika Lidije Bradare.

Podsjetimo, novinari CIN-a su otkrili da je Lidija Bradara, kao predsjedavajuća Doma naroda Federalnog parlamenta, u suprotnosti s federalnim zakonom i propisima imenovala pet od osam svojih savjetnika. Ona nije bila dužna raspisivati konkurs pri zapošljavanju, ali prema Zakonu o državnoj službi FBiH savjetnici moraju ispunjavati iste uvjete kao i kandidati za pomoćnike rukovodećih državnih službenika. Ti uvjeti su pet godina prethodnog radnog staža, što njih pet nije imalo. Za dvije godine i dva mjeseca na plaće i naknade Bradarinih osam savjetnika potrošeno je više od 306.000 KM iz federalnog proračuna. Za javnost je nepoznato što je županijsko tužiteljstvo uradilo po ovom pitanju, ali s obzirom da gotovo dvije godine nema nikakve informacije vjerojatno je odustalo od istrage.

Dušankina otpremnina

Dušanku Majkić javnost je najviše zapamtila po slučaju 'otpremnina'.  Naime, 2015. godine zastupnica Dodikovog SNSD-a u Parlamentu BiH zaradila je 28.000 maraka kada je u svibnju na dva dana otišla u mirovinu. U BiH je tada na snazi bio Zakon o plaćama i naknadama u institucijama, kojim je zastupnicima koji steknu uvjete za odlazak u mirovinu omogućeno da na ime otpremnine dobiju jednokratnu "pomoć" u iznosu od šest plaća.
Tako je zastupnici Dušanki Majkić 25. svibnja 2015. izdano rješenje o “prestanku statusa stalno zaposlene poslanice zbog odlaska u mirovinu po sili zakona”. Drugim rješenjem istog dana, dodijeljena joj je jednokratna “pomoć” u iznosu od oko 28.000 KM, što odgovara iznosu njenih šest plaća u toj godini. No, samo dva dana kasnije, Majkić je dobila još jedno rješenje - ovoga puta o “stjecanju statusa stalno zaposlene poslanice”, što će reći da je u mirovini provela svega dva dana, upravo koliko je bilo potrebno da stekne formalne uvjete za isplatu otpremnine.

Kada je nakon toga novinarima rekla 'dobila sam ono što mi i pripada nakon 40 godina radnog staža', nije apsolutno ništa slagala.

-Svi članovi Vijeća ministara BiH, svi članovi Parlamentarne skupštine BiH, članovi Predsjedništva BiH te svi ostali državni službenici, njih oko 23 tisuće, imaju pravo na otpremninu u iznosu od šest plaća. Dakle, ja sam samo jedan od slučajeva, izjavila je tada Majkić.

Novinari su nakon toga pisali da je Majkić u prosjeku svakog mjeseca primala oko 7.300 maraka, dakle devet prosječnih plaća i oko 25 prosječnih mirovina u BiH.

Spomenuti trojac 'moralnih vertikala', usuglašavat će proračun institucija BiH za 2020. godinu. Usput rečeno, jučer je u BiH stigao američki borac protiv korupcije Eric Larson, a istovremeno je i otvoren novi državni zatvor. Da. L.  

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024