Dnevni.ba - PRELOADER

PROSVJEDI U MOSTARU Studenti traže rektorovu ostavku, medicinari najavili generalni štrajk

14 Stu 2020


PROSVJEDI U MOSTARU Studenti traže rektorovu ostavku, medicinari najavili generalni štrajk

Pandemija COVID-a 19 zahvatila je Mostar i Hercegovinu, no ni porast broja oboljelih i umrlih, niti opasnosti koje je korona i u dolinu Neretve donijela sa sobom, nisu spriječili medicinske djelatnike i studente da jučer ponovno izađu na ulice.

Istina, medicinskih radnika je bilo značajno više, dok su skroman odziv organizatori studentskog prosvjeda pravdali činjenicom da su na snazi mjere i preporuke koje su kao legalisti do kraja poštivali. Tako ih se pred zgradom Rektorata okupilo oko 30, te su s maskama na licu i ispisanim parolama u rukama, zatražili ostavku rektora SUM-a Zorana Tomića.

Smatraju da on prije svega treba odstupiti zbog činjenice što je prošli prosvjed (održan u listopadu) etiketirao “političkim“, aludirajući na aktivizam organizatora u Našoj stranci i HRS-u, kazavši i kako su incijatori “politikanti“, a ne iskreni borci za bolji život studentske populacije.

- On mora podnijeti ostavku. I ovo što držim u ruci nije Rektorova nagrada, već simbolična Rektorova ostavka, rekao je organizator prošlomjesečnog prosvjeda, Dario Hrkać.

Stari problemi

Podsjetio je i kako su organizatori ili inicijatori prosvjeda dosad imali priliku razgovarati samo s predsjednicom Studentskog zbora SUM-a i to neformalno, kao i da to nije bilo dovoljno, te da od toga ionako nije bilo ništa.

Ponovio je zahtjeve, a oni se kao i prošlog mjeseca, podsjeća, odnose na organizaciju nastave i cijenu školarine. Studenti koji su iskazali nezadovoljstvo smatraju da online nastava nije pravo rješenje, te da se žurno mora vratiti sustav nastave u kabinetima, tvrdeći i kako je cijena školovanja na SUM-u previsoka, posebice u vremenu korone u kojemu su roditelji ostajali bez izvora prihoda.

- Studenti odlučno nastavljaju borbu za osnovna prava, uz poziv nezadovoljnima da budu slobodni i dignu glas. Danas nitko ne poštuje naša prava. Vjerujem, bez obzira na to, i kako ćemo uspjeti u našoj borbi, odnosno da ćemo makar postići određeni napredak. Želimo razgovarati, ljudi moraju znati naše probleme. Školarine su visoke i zaista ni našim roditeljima, kao ni nama danas nije lako. Nadam se da će vremenom uz nas biti više kolega, istakla je Galićeva.

Dodala je i kako je zainteresiranima poručeno da je poželjan dolazak 30 studenata, te da u slučaju dolaska većeg broja nezadovoljnih, organizatori ništa ne bi mogli promijeniti po pitanju jučeršanjeg okupljanja.

Uz strogo poštivanje epidemioloških mjera i preporuka, jučer je i nekoliko stotina zdravstvenih djelatnika - članova dvaju sindikata u HNŽ-u, ponovno protestiralo ispred zgrade Županijske vlade, ponovno tražeći potpis Kolektivnog ugovora kojim bi se uvećali njihovi osobni dohoci. Predsjednik Sindikata zdravstvenih djelatnika HNŽ-a Dalibor Vuković rekao je kako je sramotno to što radnici u zdravstvu u vremenu pandemije, prava moraju tražiti na ulicama, kao i da ih vlast u ovoj županiji već godinu ipo “zavlači“ različitim zavrzlamama, dok oni dostojanstveno rade i pritom traže bolji status u društvu.

- Zbog toga i s ovog mjesta poruku ministru zdravstva i Vladi da ćemo ukoliko ponovno izostane njihova reakcija, možda već i krajem narednog tjedna, donijeti odluku o potpunoj obustavi rada i pokretanju generalnog štrajka. Za eventualne posljedice odgovorni će biti ministar Goran Opsenica i Vlada HNŽ-a, poručio je Vuković.

Gluhi telefoni

Najavio je i kako će sindikati uskoro obavijestiti nadležni sud da se Ministarstvo zdravstva HNŽ-a ne ponaša u skladu sa zakonom.

- Ako eventualni generalni štrajk prema mišljenju suda bude protivan zakonu, neka ga odmah prekinu. Napominjem i kako smo godinama radili na minimalcu i bili djelatnici koji su među najslabije plaćenima u Federaciji BiH, kao i da su prije dvije godine naše plate povećane uz obećanje da će da će se prateći troškove života, pregovarati o novim kolektivnim ugovorima, dodao je Vuković.

Njegov kolega Ivica Anić (Sindikat SKB-a Mostar) kazao je da sindikati dosad nisu dobili odgovor ministra Opsenice, te kako su dan ranije iz medija saznali da je premijer naredio formiranje pregovaračkog tima Vlade.

- Dva puta smo trebali pregovarati, ali se gospoda iz Vlade na pregovorima nisu ni pojavili. Inspektor rada bio je naložio pregovore za 14. rujna, međutim iz Vlade se ni tada nisu pojavili, pa se krenulo s procedurom formiranja Mirovnog vijeća. A ministar je nedavno kazao kako ovdje spor ne postoji. Na ovakav način mogli bismo “pregovarati“ do 2030. godine. Ako već kažu da smo zaslužili jednaka prava kao i doktori i stomatolozi, neka ponude ugovor u skladu s tim, a mi ćemo ga takvog već danas potpisati, izjavio je Anić.

Konstatirao je i kako je Vlada dosad na zdravstvenim radnicima uštedila oko milijun maraka.

J. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

05 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Lis 2024