Dnevni.ba - PRELOADER

Protiv sankcija – 'na štit' javne institucije

8 h 58 min


Protiv sankcija – 'na štit' javne institucije
Službeni glasnik i Narodno pozorište za 555.000 KM organiziraju proslavu Dana RS-a

Piše: V.S. Herceg 

mostar@dnevni-list.ba

Organizacija obilježavanja ovogodišnje proslave Dana Republike Srpske (RS), a što je Ustavni sud BiH, 2015. i 2019. godine proglasio neustavnim, dobili su Narodno pozorište Republike Srpske Banja Luka JU Službeni glasnik Republike Srpske. Odluka o dodjeli ugovora vrijednog 555.000 KM bez PDV-a, objavljena je na službenim stranicama Predsjednik RS-a, a potpisuje ju glavna tajnica Jelena Pajić Baštinac.

Prošle godine Ujedinjeno Kraljevstvo sankcioniralo je marketinšku agenciju koja je organizirala obilježavanje Dana RS-a, a ove godine ovaj posao odrađuju javne institucije-ustanove te je očito kako predsjednik RS-a, i vlada tog entiteta, žele izbjeći eventualne sankcije jer je upravo riječ o javnim, kolektivnim institucijama. Između ostaloga, Narodno pozorište Republike Srpske Banja Luka JU Službeni glasnik Republike Srpske dužni su "motivirati i probuditi nacionalnu svijest, izazvati pozitivno osjećanje i pokrenuti građane na pozitivne akcije u svezi s proslavom Dana RS" kako bi što veći broj građana došao na obilježavanje RS-a, ali i podijeliti najmanje 10.000 komada zastavica RS u najmanje 15 općina i svim gradovima tog entiteta.

Skrivanje iza institucija

Svojevrsno skrivanje iza institucija u strahu od sankcija već je poznat i čest "model" i kada je riječ o donošenju odluka u Narodnoj Skupštini Republike Srpske (NSRS), a nakon inicijativa predsjednika RS-a Milorada Dodika.

Ove godine, a kako pišu mediji, Dodik se neće pojaviti na obilježavanju Dana RS-a zbog svog zdravstvenog stanja. Posljednja je, primjerice, zaključak NSRS-a da se Dodik ne odaziva na pozive Suda BiH sve dok ne bude zdravstveno sposoban sudjelovati u postupku. Ipak, ovaj zaključak je značajno "ublažen" od prvobitnog prijedloga da se Dodik uopće ne odziva na pozive Suda BiH pred kojim mu se sudi za nepoštovanje odluka visokog predstavnika u BiH.

No, podsjetimo kako je prošle godine, za 408.000 KM bez PDV-a, posao organizacije dobila je marketinška agencija Manida d.o.o. Banja Luka. Ova marketinška agencija dobila je i ugovor (18.prosinca 2023.) za medijsku kampanju povodom obilježavanja Dana Republike Srpske i to u iznosu od 239.000 KM, također bez PDV-a.

Uskoro je Vlada Ujedinjenog Kraljevstva (UK) uvela sankcije toj marketinškoj agenciji jer je, kako su tada naveli, uključena u podrivanje Ustava BiH. S druge strane, iz ove sankcionirane agencije naveli su kako su "neugodno iznenađeni", a nabrojali su i brojne suradnje s međunarodnim institucijama, ali i u mnogim domaćim projektima na promociji BiH, te da su se za organizaciju obilježavanja Dana RS-a prijavili putem javnog poziva. Međutim, nakon uvođenja sankcija, za mnoge vrijedne projekte vrata su se zatvorila.

Britanski veleposlanik: "Promovirali podjele i strah"

Veleposlanik UK u BiH, Julian Reilly, objašnjavajući sankcije protiv marketinške agencije koja je organizirala obilježavanje Dana RS-a 9. siječnja, rekao je kako je "marketinška agencija 'Mania' značajno profitirala organizacijom i promocijom neustavnog obilježavanja 9. siječnja“.

"Ustavni sud BiH donio je odluku 2015. godine, te ponovo 2019. godine, da je odabir 9. siječnja za proslavu Dana Republike Srpske neustavan i diskriminatoran, jer uspostavlja povlašteni položaj jedne etničke zajednice u odnosu na druge. Djelovanjem u suprotnosti s ovim odlukama, 'Mania' je podrivala vladavinu zakona, promovirala podjele i strah. Režim sankcija Ujedinjenog Kraljevstva omogućava sankcioniranje onih koji podrivaju ili prijete suverenitetu, teritorijalnom integritetu, međunarodnom napretku ili ustavnom poretku Bosne i Hercegovine. Ujedinjeno Kraljevstvo nije olako donijelo ovu odluku. Ali, kako smo više puta naveli, posljedice moraju postojati za one, političare ili poduzeća, koji podrivaju mir koji je osiguran Daytonskim mirovnim sporazumom", poručio je britanski veleposlanik u BiH.

Godinu prije, 2023., organizacije obilježavanja Dana RS pripala je agenciji City Consultig d.o.o. Banja Luka i to za ukupnu cijenu od 641.000 KM, također bez PDV-a.

Schmidt pozvao pravosuđe na reakciju 

Podsjetimo kako je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt prošle godine pozvao domaće pravosuđe na reakciju prema svima koji su uključeni u organizaciju obilježavanja Dana RS-a 9. siječnja, a isti stav imali su, između ostalih, i britansko i američko veleposlanstvo u BiH te je "iznenađenost" sankcijama profesionalaca iz sankcionirane agencije bio blijed pokušaj reakcije.

Ustavni sud 2015. godine donio odluku je kako je Dan RS-a, sa stanovišta datuma neustavan, jer ne odražava osjećaje druge dva naroda.

„Ustavni sud BiH nije osporio pravo RS da slavi Dan Republike, ali to ne može biti 9. siječanj. Razlog zašto ne može biti 9. siječanj je upravo onaj razlog zbog koga je taj datum i određen kao Dan Republike, jer je sud ocijenio da taj datum nije prihvatljiv za sve građane Republike Srpske, odnosno da ga svi građani ne doživljavaju kao Dan Republike“, rekla je tada sutkinja Ustavnog suda BiH Seada Palavrić, inače bivša dužnosnica SDA.

Tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH, donijela je 9. siječnja 1992. Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao neovisne cjeline unutar BiH. Venecijanska komisija je 2013. godine uputila službeni stav Ustavnom sudu BiH, smatrajući da 9. siječanj, koji se obilježava kao Dan Republike i Krsna slava, nosi moguću diskriminaciju nesrpskog stanovništva, Bošnjaka i Hrvata.

Ali, svako obilježavanje 9. siječnja kao Dana RS-a u BiH donese i nove političke tenzije, posebno nakon što je Ustavni sud BiH 2016. godine poništio i rezultate referenduma u tom entitetu na pitanje 'Podržavate li da se 9. siječnja obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?'. Referendum je proveden 25. rujna iako je Ustavni sud izrekao mjeru zabrane. No, na referendumsko pitanje potvrdno je odgovorilo skoro 100 % glasača, njih 55,77% koliko je glasalo. Točnije, 'Da' je zaokružilo 677.721 glasač, a 'Ne' 1.291 glasač, što nije zanemariva činjenica.

S druge strane, sud je pojasnio kako se odlukom ne dovodi u pitanje postojanje samog praznika, niti pravo Narodne skupštine tog entiteta za raspisivanje referenduma o tome kojeg će se datuma proslavljati Dan RS-a, već kako to nije u suglasnosti s Ustavom BiH zato što je njom utvrđeno referendumsko pitanje o kojem već postoji konačna i obvezujuća odluka Ustavnog suda, koju su dužni poštovati svi organi i institucije javne vlasti.

Očito je kako će obilježavanje 9. siječnja kao Dana RS-a i Krsne slave i dalje biti još jedan razlog političkog prijepora, ali i novi povod za sankcije. 

Politika


OSCE

OSCE: Pozivamo RS da poštuje odluke Ustavnog suda BiH, osuđujemo veličanje ratnih zločinaca

Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini poziva Republiku Srpsku da poštuje vladavinu prava i pridržav...

2 h 35 min

ELMEDIN KONAKOVIĆ

BiH uputila protestno pismo Srbiji zbog dolaska najviših zvaničnika na neustavni Dan RS-a

Ministarstvo vanjskih poslova BiH uputilo je protestnu notu Republici Srbiji zbog učešća najviših...

3 h 25 min

Magazinović: Tko neće u EU, neka ide iz vlasti

Govori za sarajevsko 'Oslobođenje' o mogućnosti promjena unutar vlasti, Saša Magazinović, ...

4 h 25 min