Puca li 'Trojka' po šavovima zbog peripetija oko zajedničkog kandidata za člana Predsjedništva BiH?
Piše: Dragan Bradvica
Ono što je bilo jasno od samog početka ovih dana postaje razvidnije no ikada – stranke sarajevske 'Trojke' teško će do dogovora oko zajedničkog kandidata za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz reda bošnjačkog naroda.
Trzavica oko ovog pitanja bilo je od samog početka ali ovih dana, kada se trebalo ući u finalnu fazu dogovora, u javnost izlazedijametralno različiti stavovi. Tako se članovi stranaka na društvenim mrežama 'obračunavaju', jasno poručuju jedna drugoj kako neće podržati kandidate koji se u javnosti spominju kao najizgledniji…
Iako se svi trude prikazati da sve to ni u kom slučaju neće utjecati na njihovu suradnju i daljnje koalicijsko djelovanje u to je teško povjerovati naročito ako cijela stvar dodatno eskalira. Do sada nije bilo preteških riječi i eskalacije svađe, naročito ne na najvišim stranačkih instancama, ali ukoliko se nastavi dosadašnjom praksom i na kraju uistinu ne bude dogovora, u kampanju se uđe tako da sve tri stranke imaju svoje kandidate koji će onda svi 'igrati za sebe' (a znamo kako to u kampanji ide kada se ne biraju sredstva za uspjeh) bilo bi pravo čudo da sve to ne utječe na daljnju suradnju ove tri stranke.
Različiti stavovi
Kada govorimo o posljednjim trzavicama sve je počelo kada je lider Socijaldemokratske partije Nermin Nikšić u jednoj TV emisiji jasno dao do znanja kako je spreman biti zajednički kandidat 'Trojke', ali i da u ovoj stranci smatraju kako upravo oni trebali predložiti neko ime o kojem će onda sve tri koalicijski partneri dati svoje mišljenje.
Kako se ide u smjeru da Nikšić bude to ime dalo se naslutiti iz gotovo svih medijskih nastupa SDP-ovih dužnosnika koji su u prvi plan uvijek isticali svog predsjednika.
Prvi koji je na sve odgovorio bio je zastupnik Naroda i pravde u Skupštini Sarajevske županije Vedran Jakupović koji jasno kaže kako ova stranka nije niti će biti spremna podržati Nikšića kao zajedničkog kandidata.
Nije nevažno kazati i to kako je i ranije lider NiP-a Elmedin Konaković tvrdio kako bi bilo dobro da 'Trojka' ima zajedničkog kandidata ali i ukoliko se to ne dogodi da će opet pobjedu odnijeti neki od kandidata iz ove koalicije. Isto tako, nije nikakav tajna kako bi ova stranka na tom mjestu voljela vidjeti svog zamjenika predsjednika Denisa Zvizdića, ali to su u startu 'sasjekli' SDP i Naša stranke. Upravo u tom tonu ide i aktualna prepirka preko društvenih mreža pa zastupnik SDP-a u Skupštini SŽ Samir Suljević odgovara NiP-u.
- Nismo spremni podržati bivšeg Zelenog. Kao najjača oporbena stranka u Federaciji samo SDPBiH može dati zajedničkog kandidata za člana Predsjedništva BiH, navodi Suljević.
Glavni tajnik Naše stranke Nihad Uk za Faktor kaže kako se u ovom trenutku vode razgovori na temu zajedničkog kandidata 'Trojke', te da NS trenutno nije razmatrala opciju pojedinačnog kandidata jer im je, kako on navodi, u interesu da to bude jedinstveni kandidat 'Trojke'.
Na pitanje bi li ova stranka podržala Nermina Nikšića ili Denisa Bećirovića (obojica SDP) kao zajedničkog kandidata, Uk odgovara: 'Apsolutno, s dobrom namjerom sudjelujemo u svim pregovorima jer nam je u interesu da 'Trojka' da jednog kandidata za Predsjedništvo'.
Vraća li se Bećirović u igru?
Iako je još rano za konačne zaključke sve ide u smjeru da sve stranke 'Trojke' imaju svog kandidata za člana Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda, čime se u svakom slučaju znatno smanjuju njihove šanse za pobjedom.
Tim više što je već izgledno da će u tu trku ispred SDA ići njihov čelnik BakirIzetbegović iza kojeg će stajati cijela stranačka ali i brojna ona vanstranačka mašinerija.
Isto tako, dio oporbenih stranaka već se ranije izjasnio kako bi vrlo rado podržale Nikšića kao kandidata, što će vjerojatno i učiniti ako ovaj to bude ispred SDP-a, što će onda dodatno zakomplicirati ionako komplicirane odnose 'Trojke' i ostatka oporbe. Postavlja se logično pitanje na koji način će reagirati NiP ili NS ukoliko bi se dogodilo da primjerice NES, SBB ili PDA budu aktivno radile u kampanji za Nikšića, a samim time kontra Zvizdića i onoga tko bude kandidat NS-a.
Mnogi kako izlaz iz ove situacije vide u ponovnoj kandidaturu Denisa Bećirovića, za koju se tvrdi kako bi mogla imati podršku sve tri stranke. Međutim, sam Bećirović je ranije otklonio tu mogućnost i jasno dao do znanja kako ne želi biti kandidat za člana Predsjedništva BiH.
Međutim, pojedini mediji ovih dana ipak navode kako se ponovno otvorila ta mogućnost i da bi se Bećirović mogao predomisliti, što opet otvara pitanje na koji način će reagirati vrh SDP-a koji je, barem prema onome što dopire do javnosti, mnogo više skloniji da kandidat bude Nikšić.
Bilo kako bilo, jasno je kako se i na tom političkom spektru očekuje vrlo zanimljivo razdoblje jer se s kandidaturama mora izaći vrlo brzo.