Puna usta Hrvata u BiH, a u biti nikog nije briga

Zovko: Plenkoviću, isporučite nam Predsjedništvo BiH
Zastupnica HDZ-a u Europskom parlamentu Željana Zovko je, govoreći o ulozi hrvatske politike u BiH, izjavila da ju je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović imenovao za sve dužnosti koje zna u životu kako bi odgovorila na tu izuzetno tešku funkciju, a to je diplomatski riješiti ono što Hrvatima oduzeto, što im je silom oduzeto prije više od 20 godina.
- A zašto ste se vi, mnogi od vas, borili ovdje? Ja pozdravljam i svoju rodbinu i rođake koji žive ovdje, koji su tu, u Splitu. Jer ne mogu više biti ni u Mostaru, ni u BiH, a bili su na braniku domovine kada je trebalo, navela je Zovko te dodala da je i Borjana Krišto, prva predsjedateljica Vijeća ministara BiH, koja je Hrvatica, tu zahvaljujući premijeru Hrvatske Plenkoviću.
- Zahvaljujući onome što je učinio za nas, Vijeće ministara je ostvareno, ali mi i dalje imamo još jedan veliki cilj. Što je sljedeće, predsjedniče Plenkoviću, što nam trebate isporučiti? Predsjedništvo u BiH, poručila je Zovko ističući da je Hrvatska simbol stabilnosti i sigurnosti.
- Ja neću puno pričati o toj sigurnosti, to će nam reći i predsjednik Plenković, i predsjednik Čović, i predsjednica Ursula von der Leyen i predsjedateljica Vijeća ministara. Ali ono što vam mogu reći: bez stabilnosti u BiH, bez Hrvata u Predsjedništvu BiH, koji predstavljaju legitimno Hrvate, koji ih biraju, nema sigurnosti ni u Splitu, nema sigurnosti za ljude, nema sigurnosti ni u Europi, riječi su Zovko uz poziv hrvatskom premijeru Plenkoviću da 'isporuči Predsjedništvo BiH'.
Komšić se zbog izjave Zovko obratio Europskom parlamentu
Član Predsjedništva BiH Željko Komšić je povodom, kako ga karakterizira, pokušaja podrivanja suvereniteta BiH kroz izjave hrvatske europarlamentarke Željane Zovko, uputio pismo predsjednici Europskog parlamenta Roberti Metsoli kojoj ukazuje da se Zovko ponovno miješa u unutarnja pitanja BiH na način da od premijera susjedne Hrvatske Andreja Plenkovića traži da "isporuči Predsjedništvo BiH", a što je, kako dodaje, najnoviji udar na suverenitet BiH te na, osobito, njenu europsku perspektivu.
- Takvi stavovi izravno negiraju presude Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju, posebno u svjetlu presude u predmetu 'Prlić i drugi' u kojoj je utvrđeno postojanje udruženog zločinačkog poduhvata cilj koje je bio stvaranje mono-etničkih dijelova teritorija u BiH, pod faktičkom kontrolom službenog Zagreba, tj. susjedne Hrvatske, a iste ciljeve se danas nastoji realizirati političkim sredstvima, ukazuje Komšić i dodaje da takvi stavovi pojedinih zastupnika u Europskom parlamentu negiraju i odbacuju presude Europskog suda za ljudska prava u kojima je utvrđeno postojanje etno-teritorijalne diskriminacije u BiH te su potpuno suprotni vrijednostima i normama EU-a.
- Stoga sam slobodan zatražiti da Europski parlament zauzme stav kojim odbacuje i osuđuje takve stavove kojima se nastoji realizirati ciljeve iz presuđenog udruženog zločinačkog poduhvata, s konačnim ciljem preuzimanja i otimanja suvereniteta BiH od strane susjedne Hrvatske, apelira Komšić i ukazuje da navedene izjave izazivaju nestabilnost u BiH.
Selak Raspudić: Plinovod je strateško pitanje Hrvata, oni su neravnopravni u BiH
Marija Selak Raspudić, nezavisna zastupnica u Saboru Hrvatske, u nedjelju je boravila u Hercegovini te tom prilikom istaknula da je ravnopravnost Hrvata u BiH ključno vanjskopolitičko pitanje Hrvatske. Ukazala je i da su Hrvati preglasani u svezi projekta Južne plinske interkonekcije, što je, kako je ocijenila, najbolji dokaz njihove neravnopravnosti.
- Na vrijeme sam i prva upozorila, jasno, prije no što se izglasalo u Parlamentu FBiH, da je nedopustivo da plinovod ne bude pod nadzorom Hrvata. Plinovod koji prolazi pored većinski hrvatskog teritorija - to je itekako važno strateško pitanje Hrvatske i Hrvata u BiH, pojasnila je saborska zastupnica Selak Raspudić, koja je i kandidatkinja za predsjednicu na predsjedničkim izborima u RH. Ona je prozvala svoje protukandidate Zorana Milanovića i Dragana Primorca za šutnju o kršenju prava Hrvata.
- Gdje su bili Dragan Primorac i Zoran Milanović da na vrijeme govore i zaštite interese Hrvata u BiH? Gdje su bili kad se prije izglasavanja u parlamentu trebalo suprotstaviti tome da ovaj plinovod nije pod nadzorom Hrvata? Svi su šutjeli, rekla je ponovivši da je ravnopravnost Hrvata u BiH ključno vanjsko-političko pitanje Hrvatske. - Nakon svih ovih političkih kalkulacija kojima su vas godinama obmanjivali, došlo je vrijeme za osobu kojoj je doista stalo i koja će se znati izboriti za prava Hrvata u BiH. Hrvatska, kao članica EU-a i NATO saveza, mora koristiti mehanizme. Koristit ću sve mehanizme koje Hrvatska ima na raspolaganju kao članica EU-a i NATO-a da upozorim na ravnopravnost Hrvata u BiH, na pitanje postizanja stvarne političke ravnopravnosti, što trenutno nije slučaj, i da štitim interese Hrvata u BiH, poruka je Selak Raspudić.