Dnevni.ba - PRELOADER

PUNO PITANJA MALO ODGOVORA : Hoćemo li ikada saznati tko je odobrio kupovinu spornih 100 respiratora?

11 Lip 2020


PUNO PITANJA MALO ODGOVORA : Hoćemo li ikada saznati tko je odobrio kupovinu spornih 100 respiratora?

Odbor Doma naroda Parlamenta Federacije BiH, formiran u svrhu utvrđivanja činjenica o nabavci 100 respiratora iz Kine, nakon tri sjednice podnio je izvještaj u kojem se, između ostalog, navodi da je bilo ukupno devet ponuda za tu nabavku.
Odbor je od Vlade FBiH, Federalnog ministarstva zdravstva, Federalne uprave civilne zaštite, Federalnog štaba civilne zaštite, Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, Agencije za javne nabavke BiH i firme F.H. “Srebrena malina” tražio da u što kraćem roku dostave sve potrebne informacije i ovjerene fotokopije propratne dokumentacije, a posebno da se osvrnu na deset pitanja zastupničkih pitanja. Iz Odbora su naveli da su zadovoljavajuće odgovore dobili samo od federalnog ministarstva zdravstva i Agencije za javne nabavke BiH.

Milićević izričita da Stožer nije donio odluku

Federalni stožer civilne zaštite nije dostavio odboru odgovor na upit, te je zapovjednica stožera Jelka Milićević poslala dopis u kojem jasno navodi da je tajnik, na njen nalog da pripremi odgovor na upit, poslao odgovor da se pitanja ne odnose na Stožer i da na njih ne treba davati odgovore - navodi se u izvještaju spomenutog Odbora.
Jelka Milićević je poslala odgovor na upite odgovarajući na sva pitanja sa “nije mi poznato”, osim na pitanje da li je Federalni Stožer civilne zaštite donio odluku o nabavci spornih respiratora, gdje je izričita da Stožer nije donio takvu odluku, što znači da nije bila upoznata o proceduri nabavke respiratora.
Predstavnik Federalne uprave civilne zaštite nije se odazvao pozivu da prisustvuje sjednici odbora, dodaju, a “Srebrena malina” poslala je dopis u kojem navodi da je sva dokumentacija koju su posjedovali, koja se odnosi na nabavku respiratora, oduzeta od Tužiteljstva BiH i SIPA-e.
- Na osnovu prikupljenih informacija i rasprave, Odbor je utvrdio sljedeće ćinjenice: Federalni štab civilne zaštite je na sjednici održanoj 1. travnja 2020. godine odobrio Federalnoj upravi civilne zaštite iznos od 7.000.000,00 KM za nabavku medicinske opreme i materijala, u uvjetima pogoršane epidemiološke situacije uzrokovane pojavom koronavirusa, bez navođenja bilo kakve specifikacije o kakvoj se opremi radi, za razliku od prethodnih sličnih odluka gdje se navodila i okvirna specifikacija materijala i njihova okvirna cijena. Na sva pitanja Odbora zapovjednica Federalnog štaba civilne zaštite, zamjenica premijera Vlade Federacije BiH i ministrica financija istovremeno, odgovorila je da nije upoznata. Zapovjednica Stožera civilne zaštite je izričita da Federalni Stožer civilne zaštite nije donio nikakvu odluku o nabavci spornih respiratora, a u Odluci Stožera koja nam je dostavljena pod brojem 12-40-6-148-90120 od 1. travnja 2020. godine u točki 1. navodi se da se Federalnoj upravi civilne zaštite odobrava da izvrši nabavku materijala i opreme iz sredstva posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća u ukupnom iznosu od 7.000.000,00 KM bez navođenja o kojoj vrsti opreme se radi, za razliku od svih prethodnih odluka Stožera gdje se okvirno navode sredstva i mogući troškovi. Naprijed spomenuta Odluka je potpisana 'za zapovjednicu Stožera' Jelku Miličević - stoji u izvještaju.

Vlada FBiH dala suglasnost na utrošak novca

Nadalje navode da je Vlada Federacije BiH je na svojoj sjednici održanoj 2. travnja dala prethodnu suglasnost Federalnom štabu civilne zaštite na utrošak 7.000.000,00 KM za nabavku medicinske opreme.
- I Vlada Federacije BiH je kao i Federalni stožer civilne zaštite, za razliku od prethodnih sličnih odluka, propustila da navede za koju opremu i materijal se planira utrošiti tih 7.000.000,00 KM. Na istoj sjednici Vlada Federacije BiH je donijela odluku da se Federalnoj upravi civilne zaštite iz tekuće rezerve Vlade prebaci 4.950.000,00 KM u svrhu nabavke sredstava i opreme u uvjetima pogoršane epidemiološke situacije izazavane koronavirusom, ponovo ne navodeći o kojim sredstvima se radi, za razliku od prethodnih sličnih odluka -  navode iz Odbora u svom izvještaju.
Iz Federalne uprave civilne zaštite rečeno je da je navodno bilo devet ponuda za nabavku traženih respiratora, uključujući ponudu firme “Srebrena malina”, ali vršitelj dužnosti direktora nije mogao dati na uvid fotokopije nijedne ponude jer ih nema protokoliranih u upravi i on osobno ih nije vidio, kažu u ovom odboru.
Sudeći po odgovorima do kojih je došao Odbor Doma naroda FBiH, još dugo vremena ćetrajati istraga i spekulacije oko toga tko je u stvari odobrio kupovinu spornih respiratora tna te tko je utvrdio vrstu respiratora koja će se utvrditi. Po sadašnjim saznanjima ispada da nije nitko, jer na ta dva ključna pitanja i dalje nema jasnog odgovora ni iz jedne institucije.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

11 h 41 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024