PUT BIH DO SENZACIJE: Zmajice oduševile Europu
Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine je u Strasbourgu i Valenciji ostvarila povijesni uspjeh za domaću košarku osvajanjem petog mjesta na Eurobasketu.
Djevojke su svojim pristupom, zalaganjem, borbom te na kraju vanserijskim rezultatom i karakterom najprijatnijeg, najvećeg iznenađenja Eurobasketa, definitivno zaslužile biti nove heroine bh. sporta.
Sama priča o tome na kojim pozicijama se ova selekcija nalazila, a zatim u samo par godina došla do top rezultata, djeluje nestvarno za današnji vrhunski sport.
Mn: Prethodni ciklusi
Ženski seniorski tim BiH je godinama, poslije izvrsne generacije koja je igrala Eurobasket 1997. i 1999. godine, bio bez značajnijeg rezultata, propustio se plasirati na EP u sljedećih sedam pokušaja, a onda i potpuno stao sa radom pa za Eurobasket 2013. i 2015. godine nismo ni konkurirali, odnosno nismo igrali kvalifikacije. U ciklusu za Eurobasket 2017. ekipa je reaktivirana, ali i bila posljednja sa skorom 1-5. Onda je rujna 2017. godine na mjesto izbornika došao Goran Lojo koji je dotad uspješno vodio žensku juniorsku reprezentaciju BiH. Već u prvom ciklusu za Eurobasket u Srbiji i Latviji 2019. bio je evidentan napredak jer je ekipa imala skor od 4-2 te se nije plasirala na prvenstvo samo zbog slabije koš razlike.
Marica Gajić je odigrala neke nevjerojatne partije u tom ciklusu, npr. 39 poena i 19 skokova u porazu od Slovačke ili 17 poena i 27 skokova u pobjedi protiv Crne Gore. Jasno je bilo i to da ona treba bolju podršku, odnosno reprezentacija veću širinu u igračkom kadru.
Mn: Pojačanje u Jones
Pri ulasku u kvalifikacije za Eurobasket u Francuskoj i Španjolskoj veliki posao, koji je uradio ključnu razliku, je napravio izbornik Goran Lojo (potvrdio je to i predsjednik KS-a BiH, Mirza Teletović) jer je kao pojačanje u naturaliziranoj košarkašici pronašao vjerojatno najbolje moguće rješenje, Jonquel Jones. Nevjerojatno djeluje da je zapala baš nas pored niza selekcija koje također imaju naturalizirane članice! Zamislite da je muški A tim umjesto Henryja Domercanta ili drugih drugorazrednih američkih igrača, za pojačanje imao priliku dovesti NBA zvijezdu. Naravno, to je potpuno nerealno u muškoj košarci, ali je zato u ženskoj stvarnost. Uz ogroman doprinos kompletnog tima, Jones je ipak u svim uspjesima, od svoje prve utakmice s Rusijom (29 poena i 16 skokova uz odlučujuću tricu), bila prevaga za ovaj uspjeh.
- Preko menadžera sam tražio karakternu igračicu i stupio u kontakt sa Jones. Na njen pristanak smo čekali 5 minuta, ispričao je Lojo o tome kako smo dobili top klasnu košarkašicu.
Mn: X faktor
Ekipa je u grupi imala skor od 5-1 i plasirala se na Eurobasket poslije 22 godine. Na tom putu je ipak kao broj 1 evidentna snaga skladnog tima, jer bez toga nikakav individualni kvalitet ne može donijeti prednost.
- Mi uvijek dajemo sto posto od sebe i maksimalno se zalažemo, to je nešto što nas krasi. To naše zajedništvo traje već godinama, podržavamo se i družimo i van terena i van reprezentacije, tako da je to ta neka kemija i energija, odnosno naš X faktor koji čini razliku između nas i ostalih reprezentacija, izjavila je Marica Gajić.
Nadamo se da je ovo tek početak, da će ova generacija i ubuduće oduševljavati izvrsnim igrama te učiniti da minuli Eurobasket ne bude samo izdvojena senzacija, odnosno da ženska košarkaša reprezentacija BiH u godinama koje dolaze bude prepoznata kao nova sila ovog sporta.
Djevojke će u kolovozu saznati protivnike u kvalifikacijama za Eurobasket 2023. koje startaju na jesen, dok ih u veljači 2022. godine očekuje i kvalifikacijski turnir za SP.
Maricina energija
Uz Jones duo koji čini najveću snagu BiH zatvara izvrsna Marica Gajić. Nevjerojatno je s kojom energijom igra za reprezentaciju, pogotovo to na kojem nivou je igrala Eurobasket nakon polugodišnje pauze zbog povrede. Za nju je Jones izjavila da ima sve potrebne vještine za WNBA, dok je i sama Marica najavila da će se uskoro oprobati u Americi.
Odbila Srbiju i Sloveniju
Marica Gajić je ujedno primjer da i nepostojanje reprezentacije nije nužno osnova da se nastupa za drugu selekciju. Ona je pozive Slovenije i Srbije odbila u vrijeme kad se naša reprezentacija nije natjecala.
- Kada je gospodin Harun Mahmutović stupio u kontakt sa mnom i obećao da će se ženska reprezentacija ponovo natjecati, za mene nije bilo uopće pitanje za koju reprezentaciju ću igrati, bez obzira na pozive iz Srbije i Slovenije. Za reprezentaciju BiH igram s nekom posebnom željom, s posebnom motivacijom i sigurno da je osjećaj drugačiji, kazala je Gajić.
Zmajice za povijest
Djevojke koje će u arhivu našeg sporta ostati upisane zbog povijesnog rezultata ostvarenog na Eurobasketu u Francuskoj i Španjolskoj su: Milica Deura, Matea Tavić, Nikolina Babić, Marica Gajić, Jonquel Jones, Anđela Delić, Miljana Džombeta, Irena Vrančić, Melisa Brčaninović, Nikolina Džebo, Nikolina Delić, Dragana Domuzin. Vodio ih je izbornik Goran Lojo, kojem je asistirao trener Armin Šećerović.
Piše: Ersan Bijedić
desk@dnevni-list.ba