Radnici/e više nikada neće raditi za 'društveno opasnih 406 KM'

Savez samostalnih sindikata BiH
Savez samostalnih sindikata BiH (SSSBiH) ukazuje na nedavne pokušaje određenih zastupnika u Parlamentu FBiH da radništvo stalno vraćaju korak unatrag dok se, istodobno, sa sve većim entuzijazmom predstavljaju kao zaštitnici prava radnika.
- Istina je daleko od toga. Ono što se dešava jest da ti isti zastupnici i političari, umjesto da se posvete pravima radnika i radnica, djeluju isključivo u interesu profitabilnosti poslodavaca. Mjesecima unatrag je njihovo djelovanje, koje se sve više svodi na zastupanje interesa poslodavaca, postalo očito, dok prava radnika i radnica ostaju u drugom planu, cijene u SSSBiH i podsjećaju da je u utorak Dom naroda Parlamenta FBiH usvojio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, temeljem kojeg se smanjuje zbirnu stopu doprinosa za 13,25%, tj. za pet i pol indeksnih poena, s 41,5 na 36 posto. Smanjuje se i stopu doprinosa za mirovinsko i invalidsko osiguranje na teret poslodavaca za tri i pol indeksna poena, a stopu doprinosa za zdravstveno osiguranje na teret poslodavaca za dva indeksna poena. Taj zakon je dio realizacije reforme i, iako ima mjesta za dodatnu doradu, on predstavlja iskorak, drže u Sindikatu ali i ukazuju da je indikativno da najglasniji zastupnici nijednom riječju nisu spomenuli usvajanje Zakona o minimalnoj plaći niti su iskazali stav da iznos za koji poslodavci budu rasterećeni treba završiti u džepovima radnika/ca.
- Cilj reforme mora biti poboljšanje položaja radnika/ca pa da od 1. srpnja imamo minimalnu plaću u visini od 1.150 KM. Kako su isti 'glasnogovornici' poslodavaca u Parlamentu FBiH od prošlog prosinca izazivali uznemirenost javnosti najavama masovnih otkaza i gubitkom desetina tisuća radnih mjesta već u siječnju ove godine, najmanje što kao ozbiljni ljudi i odgovorni predstavnici građana moraju uraditi jest uputiti ispriku za izazivanje panike, navodi SSSBiH te podsjeća da godinama inzistira na smanjenju opterećenja, kako za radnike, tako i za poslodavce, a posebno na usvajanju Zakona o minimalnoj plaći. Stoga se poziva sve predstavnike zakonodavne vlasti da prestanu s politikama koje služe isključivo interesima poslodavaca a da počnu razmatrati prava radnika u punom kontekstu.