Dnevni.ba - PRELOADER

Reprezentacija: Hoće li ipak prevladati razum?

09 Pro 2020


Reprezentacija: Hoće li ipak prevladati razum?

U društvu Italije, Finske, Grčke, Armenije i Lihtenštajna, BiH je u prošlom kvalifikacijskom ciklusu uspjela uhvatiti tek četvrto mjesto pa je za očekivati da će problema biti i u skupini sa Francuskom, Ukrajinom, Finskom i Kazahstanom, timovima koji čekaju u kvalifikacijama za SP 2022. u Kataru. Zapravo je od Zmajeva, u stanju u kakvom su bili ove godine, za očekivati da bi se namučili u svakoj kvalifikacijskoj skupini i baš zato ovo je prilika da se ovom ciklusu pristupi drukčije.

Iz četvrtog šešira u ždrijebu, BiH je uskočila u društvo Francuske, Ukrajine, Finske i Kazahstana. Da je moglo bolje, vjerojatno jeste, kao što je moglo biti i gore. Drugim riječima, skupina je takva kakva jest, a na Zmajevima je da je pokušaju proći. E, sad tu dolazi onaj vrlo važan moment zvani cilj, a kojeg treba postaviti u realne okvire… a to ne bi trebalo biti teško, što opet ne znači da će tako i biti. Jer iako okolnosti nisu sjajne, iako u 2020. nije upisana pobjeda, iako je epizoda s Dušanom Bajevićem otišla u povijest kao razočaravajuća, iako BiH trenutno nema izbornika - mnogi će zavapiti kako bi sve osim plasmana u Katar bio podbačaj. Hoće li ipak prevladati razum?

Džeko upozorava

BiH trenutno nema izbornika pa je Savez za službenu izjavu povodom ždrijeba zamolio Edina Džeku.

- S obzirom na to da smo nažalost izgubili mjesto u toj trećoj jakosnoj grupi i pali u četvrtu, očekivali smo jednu tešku grupu kao što i jeste ova koju smo dobili, konstatirao je Edin.

- Imamo svjetske prvake i Francuska je sasvim sigurno najveći kandidat za prvo mjesto. Tu je i Ukrajina koja već godinama igra jako dobro, zatim Finska koju dosta dobro poznajemo. Još uvijek nekako osjećam gorčinu kad se sjetim poraza od njih koji nam je na neki način i onemogućio da odemo na Europsko prvenstvo. Sigurno da iz petog šešira nismo imali sreće s obzirom na to da je Kazahstan jedna od boljih reprezentacija u toj jakosnoj grupi, dodao je pa onda rekao nešto što svi znamo, ali dobro je to s vremenom na vrijeme čuti.

- Bez obzira na sve, mislim da smo posljednjih godina pokazali da smo mi najveći protivnik sami sebi. Kada mi ne dajemo maksimum, tada teško možemo pobijediti ikoga. Ali s druge strane, ako svaki pojedinac u timu daje 100 posto, i ako je organizacija u i oko reprezentacije na nivou, smatram da onda možemo igrati sa svakim.
- Ozbiljnost, odgovornost i zalaganje, mislim da je to najviše nedostajalo reprezentaciji. BiH ima dosta kvalitetnih igrača, a posljednje utakmice su pokazale da smo dobili i neke mlade igrače pa sam siguran da imamo kvalitetu da se napravi nešto više nego što smo to uradili u posljednjem periodu. Da bismo se plasirali na još neko veliko natjecanje, ove tri stvari koje sam spomenuo moraju da biti na nivou u svakoj utakmici.

Promjena pristupa

Ne treba ovdje čitati između redaka. Jer Džeko je svoje rekao – u redcima. Povremena neozbiljnost igrača na terenu te nedovoljno dobra organizacija reprezentativnih aktivnosti neki su od gorućih problema... ali Edin je jedan izostavio. Možda je to trebao reći, jer ipak je on Edin Džeko, a propustio je istaknuti kako bi snažno naglašen, gušeći imperativ ovog puta zaista trebao izostati. Ne u smislu da se unaprijed treba odustati od odlaska u Katar, to nikako nije opcija, ali morao je poručiti svima u i oko reprezentacije - da ovo nije trenutak  da se njega i suigrače mu pritišće moranjem. Ne u ovim okolnostima koje su realno dosta gore od onoga što je reprezentacija imala pred sobom kada je krajem 2018. na kormilo Zmajeva došao Robert Prosinečki. Tada je pred njega bačena kvalifikacijska skupina sa Italijom, Finskom, Grčkom, Armenijom i Lihtenštajnom, a bilo je to i vrijeme kada se na horizontu pojavila Liga nacija. Imperativ je tada zapravo bio dodatno naglašen, jer skupina je djelovala prolaznom, a Liga nacija je s pravom doživljena kao rezervna opcija. Drugim riječima, 'nije bilo šanse da još jedno veliko natjecanja maši BiH', a na kraju se dogodilo baš to. Bilo je to upozorenje za budućnost, za danas, samo je pitanje – tko se toga sjeća i tko želi učiti iz svojih grešaka?

Uloga novog izbornika


Da, novi bi izbornik trebao voditi glavnu riječ u reprezentaciji, ali da se razumijemo – to je trebao raditi i Dušan Bajević pa se ipak čini da nije bilo tako. Jer po odlasku je najtrofejniji bh. trener optužio tehničkog direktora NS BiH i koordinatora svih selekcija Zvjezdana Misimovića da mu se petljao u posao – došlo je i do naguravanja uoči utakmice s Italijom, što je Bajević sam potvrdio.

To je otkrilo da u i oko reprezentacije sve nije u najboljem redu, ali to što izbornik nije imao svoj mir – nikoga nije iznenadilo. Zapravo smo snažnog dojma da će se ta praksa u određenoj mjeri nastaviti, ali ne u nužnom negativnom smislu. Jer izbornik bi trebao usko surađivati sa svim suradnicima u Savezu, odnosno Bajevićev bi nasljednik zaista morao biti strpljiv čovjek i prije svega timski igrač s vizijom. Isto tako, bilo bi poželjno da Zmajevi za šefa dobiju motivatora, ali čovjeka kojem mogu vjerovati – naposljetku, on će biti taj koji će ih morati pokušati uvjeriti da ih nitko neće razapeti ako ne uspiju otići u Katar, ali istovremeno pred njih postaviti jasan cilj – što god on bio.

A tu, prije svega ostalog, uskače Savez koji bi morao kreirati bolju atmosferu i detaljan plan koji će biti usmjeren ka jasnom cilju. Tražimo li, očekujemo li previše?

Piše: Slaven Nikšić
desk@dnevni-list.ba

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024