Revizori: FBiH nema dovoljno robnih rezervi
Europa se osigurava, građanima dijele upute o sigurnosti, a BiH se 'češlja'
Piše: V.S.Herceg
mostar@dnevni-list.ba
Sve zahtjevnija i izazovnija političko-sigurnosna situacija u svijetu doprinijela je da se države, zbog mogućih prijetnji i ugroza, sve više bave naoružanjem i jačanjem sigurnosti.
Nedavno Izvješće o civilnoj i vojnoj spremnosti Europe, a koje je pripremio bivši finski predsjednik Sauli Niinistö, posebni savjetnik predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen, gdje se navodi kako bi građani EU-a trebali nabaviti zalihe u slučaju izbijanja rata ili neke druge opasnosti, izazvalo je nove zebnje.
Nova vijest je kako će Švedska i Finska svojim žiteljima početi dijeliti posebne knjižice s uputama i savjetima kako se pripremiti i preživjeti u slučaju rata ili drugih kriza.
Mnoge države članice EU-a također uskoro planiraju izaći sa savjetima za svoje građane. Iako zasigurno nema potrebe dizati paniku, nije suvišno znati i biti upoznat.
No, kada je riječ o BiH i ovom kontekstu zbivanja, preventiva nikada nije bila jača strana i samo je pitanje debele nade i velike sreće da našu zemlju neće pogoditi problemi takve vrste. U BiH, čini se, nema puno zabrinutosti, a pogotovo spremnosti na izvanredne situacije kao što je izbijanje rata.
Na primjeru nedavnih poplava najbolje se očituje kako bi to država i vlast pomogle građanima, a kakvo je stanje u robnim zalihama - te informacije su, prema postojećim zakonima o robnim rezervama, okarakterizirane kao 'državna tajna', pa ostaje samo za pretpostavljati na koji vremenski period i s kojim količinama prehrambenih i neprehrambenih proizvoda te energetskim zalihama raspolažemo. Ne znamo s koliko žita, brašna, ulja, šećera, goriva, lijekova itd. raspolažemo.
Direktor Federalne direkcije robnih rezervi Tonćo Bavrka, za list Oslobođenje u veljači ove godine je kazao kako je vrijednost robnih zaliha s kojima raspolaže FBiH 43 milijuna KM te da je predviđeni iznos od 1,2 milijuna KM iz proračuna FBiH je nedostatan zbog potreba jačanja vlastitih skladišnih kapaciteta.
-Ako poštujemo slovo zakona, onda smo mi od posebnog interesa za FBiH i sigurno je da robne rezerve zavređuju više pažnje…To je prioritet u ovakvoj situaciji i potreba jačanja robnih rezervi, što bismo rekli, vidi se iz aviona, rekao je Bavrka.
BiH nema robne rezerve na državnoj razini
U BiH ne postoje robne rezerve na državnoj razini te je, kao i sve, podijeljeno na odgovornost entitetima FBiH i RS, te županijama kao nižim razinama. U sedam županija robne rezerve još uvijek funkcioniraju, dok u HNŽ-u, SBŽ-u i BPŽ-u ili ne funkcioniraju, ili ne postoje.
U RS-u ne postoje entitetske robne rezerve još 2017. godine, od stečaja Robnih rezervi RS-a, od kada postoje "interventne nabavke roba i sredstava u uvjetima ozbiljnih poremećaja na tržištu RS-a"
A kakvo je stanje u robnim rezervama u FBiH pokazuje i zaključak Ureda za reviziju institucija FBiH i revizije učinka 'Upravljanje robnim rezervama u FBiH' iz prosinca 2022. godine: "Imajući u vidu značaj robnih rezervi u premošćivanju izvanrednih situacija, Ured za reviziju cijeni da je sustav nužno suštinski reorganizirati, kako bi se uspostavila odgovarajuća koordinacija između postojećih direkcija te učinkovitiji i ekonomičniji sustav upravljanja robnim rezervama u Federaciji BiH".
Ističe se kako je utvrđeno da u FBiH nisu uspostavljene odgovarajuće regulatorne i institucionalne pretpostavke za učinkovito upravljanje robnim rezervama, da uspostavljena odgovarajuća suradnja između postojećih direkcija u FBiH u planiranju, formiranju i interveniranju robnim rezervama.
-Pitanje tajnosti podataka o robnim rezervama nije uređeno na odgovarajući način, zbog čega osnovni podaci o robnim rezervama nisu dovoljno transparentni. Na federalnoj razini nikad nije izrađen i donesen Srednjoročni program robnih rezervi, tako da nisu stvorene odgovarajuće pretpostavke za godišnje planiranje potrebnih robnih rezervi. Nabavke robnih rezervi nisu bile učinkovite i u pojedinim direkcijama vršene su po izuzeću od primjene. Zakona o javnim nabavkama. Nisu osigurana dovoljna i odgovarajuća skladišta za čuvanje i smještaj robnih rezervi, zbog čega direkcije najveći dio skladišta iznajmljuju i za to izdvajaju značajna financijska sredstva. U FBiH nisu osigurane dovoljne količine roba koje bi omogućile direkcijama blagovremeno interveniranje robnim rezervama u za to predviđenim situacijama. U promatranom periodu revizije, kao i ranijih godina, direkcije nisu intervenirale robnim rezervama zbog stabilizacije tržišta, sve su ovo zaključci Ureda za reviziju.
Robne rezerve nisu intervenirale ni u vrijeme pandemije
Da je tome tako, pokazuje i zaključak kako direkcije robnih rezervi u FBiH nisu adekvatno reagirale ni tijekom pandemije COVID 19 - nevjerojatno je da u periodu od 2019. do srpnja 2022. godine nije bilo intervencija robnim rezervama na tržištu iako su zabilježena enormna povećanja cijene prehrambenih artikala.
-U proteklim godinama bilo je značajnih izvanrednih okolnosti koje su zahtijevale intervencije robnim rezervama na tržištu, kao što su nestašice izazvane pandemijom COVID-19, ali i izrazito velika poskupljenja osnovnih životnih namirnica uslijed globalne inflacije. Primjera radi, cijena ulja u svibnju 2022. godine bila je za 66% veća u odnosu na svibanj 2021., brašna 49%, šećera 48,7%, pilećeg mesa 35,10%, tjestenine i riže oko 25%. Međutim, unatoč povremenim nestašicama i enormnim poskupljenjima osnovnih prehrambenih artikala, direkcije robnih rezervi u FBiH nisu na odgovarajući način vršile intervencije robama iz robnih rezervi kako bi se ublažile posljedice poremećaja na tržištu i u vrijeme pandemije COVID 19", navodi se u revizorskom izvješću.
Nevjerojatna je i konstatacija kako su programi i planovi, odnosno poslovanje direkcija robnih rezervi je, prema zakonima o robnim rezervama, državna tajna, tako da javnosti nisu poznate i dostupne informacije o tome kojim vrstama i količinama roba FBiH i županije raspolažu, te za koji period su dostatne postojeće rezerve.
Robne rezerve – državna tajna
Također, ekonomski analitičari ističu kako je oznaka „državna tajna“ u FBiH nepotrebna, te kako je u vrijeme krize jako potrebna transparentnost, kao karakteristika demokracije i tržišne ekonomije.
U nedostatku transparentnih podataka o stanju robnih rezervi, kod građana je prisutan strah od nestašica i velikih poskupljenja, zbog čega su u posljednjim godinama evidentirane prekomjerne kupovine osnovnih životnih namirnica.
No, u FBiH je stanje u robnim rezervama državna tajna, dok su u zemljama regije informacije o raspoloživim robnim rezervama značajno transparentnije i dostupnije građanima.
Ali zaključak revizora je jasan: "FBiH ne raspolože odgovarajućim i dovoljnim robnim rezervama, a zbog neadekvatno uređenog pitanja tajnosti podataka osnovne informacije o stanju robnih rezervi i problemima u ovoj oblasti nisu poznate javnosti. Transparentnije informacije o stanju robnih rezervi pretpostavka su za unaprjeđenje nadzora te povećanje povjerenja građana u mehanizme interveniranja. Zbog toga je važno urediti pitanja tajnosti podataka o robnim rezervama, kako bi se jasno razgraničilo koje informacije o robnim rezervama su tajne i u kojoj mjeri građani trebaju biti informirani o ovim pitanjima".
Primjerice, u susjednoj Hrvatskoj donesen je Zakon o strateškim robnim zalihama kojim je propisano da su jedino podaci o teritorijalnom razmještaju robnih zaliha po područjima državna tajna, dok u Srbiji tajnosti podliježu samo podaci koji su u skladu s posebnim propisima određeni i označeni kao tajni.
Na koncu, u slučaju bilo kakve ugroze na BiH, teško bi i bilo zamisliti i politički kaos koji bi nastao i to zbog kompliciranog ustrojstva države, činjenice da ju tvore tri konstitutivna naroda i Ostali, kao i brojne druge karakteristike poput snažnih nacionalističkih stranaka, što bi otvorilo mnoga pitanja budućnosti BiH uopće.