Revolucionarni prijedlozi za ustavnu reformu u BiH
Nakon Općih izbora u BiH 2. listopada ove godine, moglo bi se ponovo razgovarati o novom Ustavu BiH, objavio je austrijski list 'Standard'. „Delegacija EU-a u Sarajevu je prvi put podržala Vijeće građana i inkluzivni model, ali nije bilo javne rasprave. Nakon naizgled beskonačnih i netransparentnih razgovora o reformi Izbornog zakona BiH, koji su svi propali, neki političari govore o novoj rundi pregovora, iako su svi rokovi da se bilo što izmijeni prije izbora 2. listopada sada već prošli“, piše 'Standard'. Autorica teksta prenosi i navode da bi nova runda pregovora trebala biti održana kada predsjednik Europskog vijeća Charles Michel oko 22. svibnja dođe u Sarajevo.
Četiri člana Predsjedništva
„Ipak, bilo je nečeg dobrog u procesu pregovora. Delegacija EU-a u Sarajevu je prvi put podržala Vijeće građana, koje se sastajalo posljednjih mjeseci kako bi razradilo rješenja za BiH. Inkluzivni model, koji je već bio vrlo uspješan u zemljama poput Belgije i Irske, i u BiH je donio iznenađujuće inovativne i pozitivne kompromise. Nažalost, o prijedlozima Vijeća građana, koje broji 57 članova iz svih dijelova i društvenih slojeva, gotovo se nije javno raspravljalo, a nažalost nisu ni prevedeni na engleski jezik, iako bi mogli biti prijelomni za zemlju i odražavati ideje i planove o budućnosti iz širokih slojeva stanovništva“, stav je autorice. U tekstu se napominje da građani traže da se diskriminaciju, potvrđenu presudama Europskog suda za ljudska prava, mora okončati. Vijeće građana stoga predlaže da ubuduće četiri člana državnog Predsjedništva BiH, a ne tri, što je sada slučaj, bira Parlament BiH. Kandidati bi istodobno trebali biti zastupnici u Parlamentu. Nadalje, ovlasti četiri članova Predsjedništva BiH trebaju biti ograničene na isključivo protokolarne funkcije, dodaje 'Standard'. „Prema prijedlogu, po jedan član trebao bi biti iz reda bošnjačkog, hrvatskog i srpskog naroda te jedan iz reda građana, nacionalnih manjina i ostalih. Budući da bi određena kandidatkinja/kandidat iza sebe morali imati većinu u zastupničkim klubovima tri konstitutivna naroda, bilo bi čak zajamčeno da će HDZ BiH dobiti "svog" predsjednika. Utoliko je neshvatljivije što HDZ BiH nije ni razmatrao prijedlog Vijeća građana“, dodaje 'Standard'.
Ukidanje Doma naroda
„Vjerojatno najinovativniji prijedlog Vijeća građana jest ukidanje Doma naroda, odnosno drugog doma Parlamenta. Naime, mnogi Bosanci i Hercegovci znaju da su stalne blokade i veto u Domu naroda u posljednjih nekoliko desetljeća među glavnim razlozima zastoja u zemlji. Zaštitu interesa tri velike etničke skupine bi, prema prijedlogu, ubuduće trebao pružati Ustavni sud“, pojašnjava se u tekstu te podsjeća na nedavni posjet trojice zastupnika Europskog parlamenta Sarajevu, koji traže da sve političke snage u zemlji rade u zajedničkim demokratskim institucijama unutar zajedničke demokratske države temeljene na zajedničkom demokratskom ustavu. Oni su, kako se podsjeća, kritizirali politiku EU-a prema Zapadnom Balkanu, koja je, kako su ocijenili, posljednjih godina izgubila veliki kredibilitet. “Sada je vrijeme da prepoznamo ozbiljnost situacije. Stalno ćemo to pitanje stavljati na politički dnevni red i učiniti vidljivim sve pokušaje nacionalista koji sabotiraju zajednički demokratski napredak“, navode se riječi europarlamentaraca koji su stava da je EU predugo skretala pogled, kada je, na primjer, riječ o separatističkoj politici šefa SNSD-a Milorada Dodika.