Rim još ovo nije vidio: Impresivne sigurnosne mjere na papinom sprovodu – od protudronovskih bazuka do Eurofightera

RIM
Uz očekivane stotine tisuća ožalošćenih i 130 službenih izaslanstava, sigurnosne mjere za pogreb pokojnog pape su među najopsežnijim ikada postavljenim u Rimu.
Sigurnosne mjere za sprovod pape Franje zakazan za subotu bit će različite od svega što je Rim ikada vidio.
Tisuće policajaca bit će angažirane na sprovodu, a pojačanje će stići iz nekoliko talijanskih regija. To je brojka kojoj još treba pribrojati velik broj sigurnosnih službi koje dolaze s 130 stranih izaslanstava.
Područje oko Svete Stolice i duž rute pogrebne procesije bit će zaštićeno sveobuhvatnom sigurnosnom prisutnošću koja pokriva prijetnje iz zraka, kopna i mora: mornarički razarač u blizini glavnog grada, zrakoplovi Eurofighter talijanskog ratnog zrakoplovstva, radarske instalacije i sustavi za borbu protiv dronova.
U slučaju opažanja neovlaštenih letjelica, koristit će se inovativni uređaji za prekid njihove komunikacije, javlja Euronews.
Pet sigurnosnih zona
Područje Trga svetog Petra bit će utvrđeno, s preventivnim čišćenjem tla i bespilotnim letjelicama na Questuru kako bi se zajamčio pogled iz ptičje perspektive s 3D slikama.
Urbani kvadrant oko bazilike bit će podijeljen u pet sigurnosnih zona. Snajperisti će biti raspoređeni na vrhovima zgrada; podno njih će biti odredi za uništavanje bombi, pseće jedinice, riječna policija koja će patrolirati Tiberom i pristaništima, te vatrogasne postrojbe spremne suprotstaviti se nuklearnim, bakteriološkim, kemijskim i radiološkim prijetnjama.
U subotu u ponoć s radom počinje “zelena zona” s mjerama zabrane prosvjeda i prijevoza opasnih tvari.
Nakon sprovoda, povorka će krenuti prema Santa Maria Maggiore, gdje će papa Franjo biti pokopan. No, suprotno onome što se pisalo posljednjih dana, korteo neće proći Trgom sv. Petra.
Njegovo putovanje od 6 km trajat će oko pola sata, kreće se preko Porta del Perugino i zatim slijedi ruta koju pokazuje Questura.
Ruta dijelom slijedi drevnu Via Papalis, kojom su pape putovali u procesiji nakon izbora i posvećenja u crkvi svetog Petra da bi stigli do Lateranske bazilike, sjedišta biskupske stolice.
Putem će lijes pape Franje proći pored simboličnih mjesta poput Colosseuma, gdje se na Veliki petak održava tradicionalna proslava Via Crucis, i Piazze Venezia.
Medicinski plan
Uz sigurnosne aranžmane, postoji i zdravstvena strategija koju organizira regija Lazio.
Vozila hitne pomoći, medicinski punktovi i spasilački timovi bit će raspoređeni od Trga svetog Petra do Santa Maria Maggiore, kao i na stanicama podzemne željeznice i na mjestima s najvećom gužvom. Koordinacija je povjerena Aresu 118, regionalnoj hitnoj zdravstvenoj tvrtki.
Šest naprednih medicinskih postaja bit će postavljeno na područjima koja će biti najveća gužva između Trga svetog Petra, Castel Sant’Angelo i Piazza Risorgimento.
Jedinice za psihološku pomoć i Unidec tim za dekontaminaciju od kemijskih sredstava također će biti operativni, zajedno s 80-metarskim timovima i 13 vozila hitne pomoći, prenosi N1.