RS-u prijeti potpuni ekonomski kolaps
Ubrzan put u potpunu propast
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Financijski problemi u Republici Srpskoj nisu nikakva novost nego samo nastavak dugogodišnjeg procesa. Međutim, stvari ne iz mjeseca u mjesec, nego iz dana u dan postaju sve gore i gore, a tamošnje vlasti se svojske trude nalijevati benzin na vatru.
Već prošle godine imali smo gotovo svaki tjedan po jedno novi zaduženje ovog entiteta putom obveznica i trezorskih zapisa i to po astronomskim kamatnim stopama, međunarodne financijske institucije su im zbog retrogradnih politika i vrijeđanja svih onih koji im se suprotstave uskratile pomoć i kredite, a i oni 'istočni prijatelji' nisu im do sada bilo od pomoći.
Na sve su se nadovezane i sankcije zbog američke ili britanske 'crne' liste što je samo stvar dovela do usijanja. Blokiraju se računi, otežava svakodnevni život, novca je sve manje, a pritisak sve veći i veći. Koji je odgovor vlasti iz RS-a? Predsjednik RS-a i SNSD-a Milorad Dodik je grublji no ikada, vrijeđanje dobiva novu dimenziju, od sebe sve više odbija i ono koji su ga do jučer podržavali.
Financijski ambis
Veliki krediti koji su uzimani ranije, katastrofalne ekonomske politike koje su vođene RS-u su već prošle godine bacile na koljena. Bez mogućnosti uzimanja novca od međunarodnih financijskih institucija okrenuli su se obveznicama i trezorcima i moljakanju pomoći od strane Mađarske, Ruske Federacije i Kine.
Na jedvite jade su prošle godine vratili ono što su bili dužni, ali novca je itekako nedostajalo i plaće su u javnom sektoru počele kasniti. Zaduženja na domaćem tržištu su se itekako nastavila i u tekućoj godini, ali nakon što su u praksi počele djelovati sankcije zbog 'crnih0 lista veliko je pitanje što će u budućnosti biti i sa tim vidom zaduživanja. Inozemnih kreditora, koji su najavljeni još krajem prošle godine nema ni na vidiku.
Zbog svega toga MMF-a je već poručio kako je ovaj entitet na rubu provalije, jer proračuni se prazni, a novca nema niti u tragovima. A entitetski premijer Radovan Višković i ministrica financija RS-a Zora Vidović još od kraja prošle godine navode kako su oni našli alternativne načine financiranja i da novci samo što nisu došli. A proračunom je predviđeno da se na inozemnom tržištu nađe čak 800 milijuna maraka. Sve da je to tako, jasno je kako će se raditi o novi zaduživanja po velikoj kamatnoj stopi i tko zna kojim još uvjetima jer više nigdje nema besplatnog ručka. Zbog svega toga itekako je zabrinut i MMF iz kojeg jasno upozoravaju kako se u situaciju u kojoj se nalazi RS planira značajno vanjsko zaduživanje, ali da to financiranje nije jasno identificirano.
'Trojkaški' spas Dodiku
Kada su ih vlastite politike ostavile bez gotovo ijednog prijatelja u svijetu (Rusija je u svojim problemima i ne može RS-u u ovom trenutku nikako pomoći) Dodik je spas u određenoj mjeri našao u opskurnoj i infantilnoj sarajevskoj 'trojci' (SDP, NiP, NS).
Naime, zbog ostanka u toliko željenim foteljama 'trojkaši' su Dodiku ispunjavali gotovo sve želje, a ovome je najvažniji novac. Bez problema je otišlo sedamdesetak milijuna maraka prema džepu Dodikovog kuma (od koga će se kupiti zgrada za smještaj Uprave za neizravno oporezivanje BiH u Banja Luci), cijelim nizom drugih odluka kojima su išli niz dlaku Dodiku.
Posebno kada je u pitanju raspodjela novca od PDV-a. Na to najviše upozorava predsjednik SBiH-a Semir Efendić.
- U rujnu prošle godine bila je posljednja odluka o koeficijentima za raspodjelu PDV-a prema kojem je RS-u u trećem kvartalu 2023. pripalo 100 milijuna maraka više. Tada su nas iz 'trojke' uvjeravalo kako će sve to biti drugačije za četvrti kvartal, ali više nikada nije ni zasjedalo Fiskalno vijeće na tu temu. Na taj način Federacija za svaki kvartal gubi 100 milijuna maraka, pojašnjavao je nedavno Efendić.