Dnevni.ba - PRELOADER

Ruski dron pogodio brod u turskom vlasništvu, izbio požar. Poginuo kuhar

22 Lip 2026


Ruski dron pogodio brod u turskom vlasništvu, izbio požar. Poginuo kuhar

U ruskom napadu dronom rano jutros pogođen je civilni teretni brod koji je plovio prema jednoj ukrajinskoj luci. U napadu je poginuo jedan član posade, a na brodu je izbio požar, priopćile su ukrajinske vlasti.

Ukrajinska mornarica i Uprava ukrajinskih morskih luka (USPA) izvijestili su da je riječ o brodu za rasuti teret VICTRESS u turskom vlasništvu, koji plovi pod panamskom zastavom. Dron ga je pogodio u Crnom moru, nakon čega je na plovilu izbio požar koji je prouzročio znatnu štetu.

Pomorske snage Ukrajine pokrenule su akciju spašavanja i evakuirale posadu na splav za spašavanje. U napadu je poginuo 58-godišnji kuhar. "Nažalost, član posade je preminuo. Izražavamo iskrenu sućut njegovoj obitelji i voljenima. Preostalih osam mornara evakuirano je na splavi za spašavanje", navodi se u priopćenju USPA-e.

Niz napada na civilne brodove
Ukrajinski dužnosnici osudili su incident, nazvavši ga namjernim napadom na civilni pomorski promet i kršenjem međunarodnog prava. Optužili su Rusiju za ugrožavanje globalnih pomorskih putova i lučke infrastrukture.

Ovaj napad uslijedio je nakon što je Kijev 19. lipnja izvijestio o zasebnom valu ruskih napada dronovima u kojima su u Crnom moru pogođena dva civilna plovila. Tada je jedna osoba poginula, a nekoliko članova posade je ozlijeđeno.

"U ruskom napadu bespilotnom letjelicom na civilna plovila u Crnom moru poginuo je jedan član posade broda pod panamskom zastavom", izjavio je potpredsjednik vlade za obnovu i ministar za razvoj zajednica i teritorija Oleksij Kuleba, dodavši da su dva mornara ozlijeđena, od kojih je jedan u kritičnom stanju.

Izvijestio je i da je pogođeno još jedno plovilo, koje je plovilo pod zastavom Svetog Kristofora i Nevisa, pri čemu su tri člana posade zadobila lakše ozljede.

Kuleba je ove incidente opisao kao dio šireg napada na pomorsku trgovinu i globalnu sigurnost hrane, upozorivši da su civilne posade i izvozne rute i dalje pod prijetnjom. Ukrajinske regionalne vlasti naknadno su priopćile da se lučke operacije nastavljaju, ali pod pojačanim mjerama sigurnosti, piše index.

Vijesti iz svijeta


Pukla ljubav: Europska desnica okreće leđa Trumpu, samo jedna zemlja je iznimka

Pukla ljubav: Europska desnica okreće leđa Trumpu, samo jedna zemlja je iznimkaIndex Vijesti08:37...

2 h 56 min

Počinju novi pregovori Izraela i Libanona

Libanon  danas u Washingtonu počinje novi krug pregovora s Izraelom, a Bejrut je odlučan u nasta...

3 h 24 min

Michael Bloomberg donira 260 milijuna dolara za zaštitu oceana

Američki  poduzetnik, filantrop i bivši gradonačelnik New Yorka Michael Bloomberg obećao je 260 ...

4 h 36 min