SAD odlazi iz WHO-a, organizacija u ogromnim problemima. "Nemamo drugog izbora"

WHO
SVJETSKA zdravstvena organizacija (WHO) predložila je smanjenje proračuna za petinu nakon što su se Sjedinjene Države, njezin najveći kontributor, odlučile povući te će odsad morati smanjiti i broj misija i osoblja, izvijestio je direktor WHO-a u internom e-mailu u koji je AFP imao uvid.
WHO se do 2025. suočio s manjkom prihoda od gotovo 600 milijuna dolara i sada "nema drugoga izbora" nego početi s rezovima, pojasnio je Tedros Adhanom Ghebreyesus u poruci poslanoj u petak osoblju UN-ove zdravstvene agencije.
Osim što je, nakon preuzimanja predsjedničke funkcije u siječnju inicirao povlačenje SAD-a iz WHO-a, Donald Trump je odlučio zamrznuti gotovo svu američku inozemnu pomoć, uključujući i važne programe usmjerene na poboljšanje globalnog zdravlja, javlja HINA
Sjedinjene Države već su započele s procesom napuštanja WHO-a tijekom prvoga Trumpova mandata 2020. Svoju odluku o povlačenju u siječnju je opravdao neusklađenošću američkih i kineskih financijskih doprinosa, optuživši organizaciju da je "prevarila" Sjedinjene Države. Stoga je Tedros već krajem siječnja upozorio da će WHO morati poduzeti nove mjere u vidu smanjenja troškova.
Sjedinjene Države bile su daleko najveći kontributor proračunu WHO-a. Primjerice, u posljednjem su dvogodišnjem proračunskom ciklusu za 2022.-2023., osigurale 16.3 posto ukupnog proračuna organizacije od 7.89 milijarda dolara.
"Drastični rezovi službene pomoći SAD-a namijenjene drugim državama u tim su zemljama prouzročile goleme poremećaje, a to se osobito odnosi na nevladine organizacije i agencije UN-a, među kojima je i WHO", napisao je Tedros u e-mailu.
Čak i prije nego što je započeo proces povlačenja SAD-a iz WHO-a ta je organizacija već bila suočena s financijskim ograničenjima, a prije više od devet mjeseci započela je s radom na mjerama koje su trebale pridonijeti njezinoj učinkovitosti, istaknuo je njezin čelnik. No "najava SAD-a, u kombinaciji s nedavnim rezovima kada je posrijedi pomoć nekim zemljama namijenjena financiranju povećane potrošnje za obranu, našu je situaciju učinila još kritičnijom nego što je bila", pojasnio je Tedros.
U veljači je izvršni odbor WHO-a predloženi proračun za razdoblje 2026.-2027. smanjio s 5.3 milijarde dolara na 4.9 milijarda dolara.
"Od tada su se izgledi za pomoć namijenjenu razvoju samo pogoršali i zbog toga smo državama članicama predložili dodatno smanjenje proračuna na 4.2 milijarde dolara, što je za 21 posto manje u usporedbi s prvobitno predloženim proračunom", napisao je Tedros.
"Unatoč svim našim naporima sada smo na točki u kojoj nam je jedini izbor smanjiti opseg rada i broj zaposlenika. Ove će se mjere prvo početi primjenjivati na razini sjedišta organizacije, počevši od višeg menadžmenta, no utjecat će na sve razine i na sve regije", zaključio je glavni tajnik.