SAMO JEDAN DAN U BiH: Val stečaja, val zaduživanja, novi veliki skok cijena mesa i plina, najava novih divljanja cijena
Piše: Dragan Bradvica
Gotovo da nema dana da u bh. javnosti ne dominiraju političke teme poput nužnosti izmjena i dopuna Izbornoga zakona Bosne i Hercegovine, nužnosti unutarnjeg dogovora oko nove konstrukcije zemlje, jasnog definiranja nadležnosti…
O 'sukobima' političkih predstavnika Bošnjaka, Hrvata, Srba i ostalih da ne govorimo, kao i uličnom rječniku nositelja najviših funkcija. A ispod radara onda prolaze nova uhljebljivanja, endemska korupcija koja je od ove države napravila spaljenu zemlju, kriminal, klijentelizam, fingirani natječaji…
Tako će i biti dok sva tri konstitutivna naroda i svi žitelji uglavnom šute i odlaze iz ove zemlje. Nesporno je kako su sva pobrojana politička pitanja itekako važna pa i krucijalna za ovu državu ali svakako nisu jedina s kojima se izabrani dužnosnici trebaju baviti.
Jer dok se oni već pune 22 godine bave jednim te istim problemima koje očito i ne žele riješiti, narodi i žitelji bukvalno magijom preživljavaju iz mjeseca u mjesec. A najave su kako će biti još i gore.
Otužna bh. svakodnevica
Samo letimičnim pregledom medija na internetu u ponedjeljak dovoljno je vidjeti pravu sliku ekonomski, demografski ali i moralno devastiranog društva.
Tako Capital.ba piše kako je za samo sedam dana u BiH u stečaj otišlo čak 37 tvrtki.
Indikator.ba pak piše kako je ukupan dug u BiH po vrijednosnim papirima iznosio je na kraju 2021. godine 2,97 milijardi maraka. Nedospjeli dug po osnovu vrijednosnih papira u Federaciji sa 31. rujnom 2021. iznosio je 864,2 milijuna maraka, što znači da većina ove vrste duga otpada na Republiku Srpsku.
Dok FBiH već duže vrijeme apstinira u zaduživanju na domaćem tržištu dužničkim vrijednosnim papirima, RS, koja je po glavi stanovnika gotovo dvostruko više zaduženija, u posljednje vrijeme je učestala sa aukcijama dužničkih instrumenata na Banjalučkoj burzi.
U cijelom moru poskupljenja u ponedjeljak dolazi i vijest da je suho meso poskupjelo preko 20 posto. S obzirom na globalna kretanja, može se slobodno kazati kako je to samo početak i da će biti još i gore u mjesecima koji dolaze.
Nadalje, 'Energoinvest' je Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva Federacije uputio zahtjev za odobravanje nove ugovorne cijene plina koja bi bila viša za 21,7 posto nego sada. Čeka se odluka Vlade FBiH oko ovoga.
Isto tako, mediji prenose koje će osnovne životne namirnice nastaviti sa skokovima cijena na globalnoj razini. Tako se očekuje se da bi masti i ulja mogli biti skuplji za 6 do 7 posto, svježe voće od 5 do 6 posto, svježe povrće 1 do 2 posto, prerađeno voće i povrće od 4,5 do 5,5 posto, šećer i slatkiši od 3 do 4 posto, žitarice i pekarski proizvodi od 3 do 4 posto, te bezalkoholna pića od 3,5 do 4,5 posto.
(Ne)reakcija bh. vlasti
Dakle, samo u jednom danu dolazi čitave lepeza udara na novčanike ionako osiromašenih bh. naroda i žitelja. Ali o tome bh. političke (kvazi)elite malo i pričaju, a kamoli da nešto rade.
Osim inicijativa da se onima po 'državnim jaslama' dodatno povećaju plaće bukvalno se gotovo ništa ne radi da se pomogne onima koji nisu politički podobni pa ne mogu ni pristupiti državnim institucijama pa makar da imaju doktorat s Harvarda ili MIT-a.
Tako su naši parlamentarci odbili ukidanje trošarina na naftne derivate, ukidanje PDV-a na osnovne životne namirnice pa da barem tako utječu na padanje cijena. A to je teško i očekivati jer bh. vlasti već dva desetljeća žive u paralelnoj stvarnosti pa niti znaju niti ih zanima kakav je život običnog čovjeka u vlastitoj im državi.
A kako bi i dalje uživali u svojim milijunima, vilama, jahtama, 'bijesnim' automobilima i dalje će pokušavati što više podići međunacionalne tenzije, od BiH nastaviti praviti farsu u kojoj će većini onih bez 'partijskih knjižica' životi propadati u trupom sustavu.