Sarajevski ugostitelji podnose tužbe protiv vlada SŽ i FBiH
Sarajevski ugostitelji i gospodarstvenici odlučili su se na novi vid borbe protiv, kako su istakli, samovolje županijskih vlasti koje su bez ikakve analize i procjene stanja na terenu, proteklog vikenda (od 12. do 15. ožujka) u Sarajevu uveli lockdown. Danas će se predstavnici ugostitelja i privrednika sastati sa timom odvjetnika kako bi podnijeli tužbe protiv vlada Sarajevske županije i FBiH.
Ugostitelji ističu da se u ponedjeljak njih 100-njak sastalo i razgovaralo što dalje. Tada su odlučili da angažiraju odvjetnike radi tužbe. Ističu da je 3.600 ugostitelja u SŽ sve do sada šutjelo, ali da su se sad digli i traže svoja prava jer su svjesni nepravde. Naveli su da je federalni nivo novčano pomagao hoteljerima i turističkim organizacijama, ali do danas nije pomogao ni jednom „sitnom“ ugostitelju koji najviše trpi posljedice mjera kriznog štaba.
U ime ugostitelja u Sarajevu Denis Stojnić, vlasnik nekoliko ugostiteljskih objekata za medije je istakao da nije u redu da su protekli vikend u Sarajevu bili zatvoreni svi ugostiteljski objekti, dok su u susjednom entitetu i drugim županijama u FBiH, radilI kafići i restorani.
- Smatramo da je to Vlada SŽ na svoju ruku uradila. To je bila nelegalna i nedemokratska odluka Vlade SŽ. Edin Forto, premijer Vlade SŽ ne shvata i ne razumije šta znači biti servis građana, jer su oni trebali biti tu zbog nas. To zatvaranje je isto kao kad bi načelnik jedne općine odlučio da zatvori svoju općinu, dok ostale rade neometano. To nema smisla, niti će tako parcijalno zatvaranje dati efekta. Odluke o zatvaranju se mogu donijeti na nivou BiH ili entiteta i mislim da to ne bi bilo suprotno odluci Ustavnog suda. Zatvaranje Sarajeva na dva dana je protuustavno jer Fortina Vlada nije prethodno proglasila izvanredno stanje ili stanje nesreće, a to je trebala u Federalna vlada da proglasi, jer to je odluka Ustavnog Suda BiH i on trebaju biti primjenjene. Zbog toga je nama ugostiteljima i ostalim gospodarstvenicima nanijeta materijalna šteta te smo se odlučili da tužimo Vladu SŽ. Tužit cemo i federalnu vladu i Premijera Fadila Novalića zbog nedemokratskih odluka o obaveznom nošenju zaštitnih maski i policijskog sata. Te odluke prema presudi Ustavnog suda krše ljudska prava jer nisu dovoljno definirane i obrazložene. I tu je Ustavni sud bio jasan. Takve mjere nemaju opravdanja i ne mogu se sprovoditi bez proglašenja izvanrednog stanja i stanja nesreće. Nama jeste najvažnije zdravlje naših građana, ali, Krizni stožer ne može selektivno zatvarati neke obrte, nego treba da se drži presuda Ustavnog suda BiH. Kao što sam više puta istakao prvo treba proglasiti izvanredno stanje i stanje nesreće na nivou FBiH, pa najmanje na 15 dana zatvoriti sve, počev od gradskog prevoza, preko hotela i tržnih centara pa do ugostiteljskih objekata i drugih privrednih subjekata.
Svi u županiji rade, osim ugostitelja i gospodarstvenika. Pridružujem se mišljenju imunologa Jasenka Karamehića da je sad kasno za zatvaranje, nego da građani cijepljenjem moraju steći imunitet.
Želim jos da naglasim da i u marketima za prehranu se prenosi Covid-19.
To bi trebali da znaju oba krizna stožera, to su Federalni i Županijski.
Premijer Edin Forto nije odgovorio na e-mail o našem traženom sastanku sa njim i njegovim timom. Smatramo da nije postupio demokratski u okviru svojih nadležnosti, i bio je dužan da nam zakaže novi datum i vrijeme ako nije mogao u ponedeljak 15. ožujka 2020. Očito da ne razumije potrebe ljudi koji nisu na Proračunu – rekao je Stojnić.