Sarajevski vlastodršci se u ciklusima obogatili na bespravnoj gradnji
Glavni i najveći grad u BiH, kao i svi drugi veći ili manji gradovi bez iznimke, izmasakriran je bespravnom ili ružnom gradnjom stambeno-poslovnih objekata.
Vjerojatno se nikada neće ući u trag svim sumnjivim 'uslugama' i postotcima, makar je javna tajna da su cirkulirale basnoslovne sume novca s kojim su podmićivani županijski i gradski faraoni za ustupanje i kupovinu atraktivnih gradskih zemljišnih lokacija i dozvola.
Koruptivne afere su povremeno isplivavale na površinu, ovisno o međustranačkim razračunavanjima, međutim sve se na zadovoljstvo svih brzo zataškavalo i Sarajevo je “umiveno” mnoštvom kontroverznih nebodera i stambenih naselja.
Više nitko i ne pita kako su niknuli Poljine, BBI, velebni Al-Schidi, blizanci Bosmal, IMPORTANE, Tornjevi, ogromni neboder kod Hitne pomoći, kako je bespravnom gradnjom unakaženo cijelo Alipašino polje ili Bjelašnica.
Konaković zaobišao Arape, Turke, Malezijce...
Ali, najednom je trn u oku postal TIBRA, građevinska kompanija iz Kiseljaka u vlasništvu Tihomira Brajkovića. Čelnik Naroda i pravde i nekadašnji županijski premijer iz SDA, iza kojeg se također vuku repovi korupcije i sumnjivih transfera, Elmedin Konaković, ovih dana je optužio vrh SDA, čak i vođu Bakira Izetbegovića, da su pod sumnjivim okolnostima omogućili ulazak TIBRE u Sarajevo i sumnjivu uzurpaciju ogromnih i vrlo unosnih gradskih površina na kojima je niklo gradsko 'ruglo'.
Upadljivo je odmah onako na prvu zašto je Konaković iskopao baš kompaniju iz Kiseljaka za razračunavanje s političkim protivnicima, ako se zna da se SDA i njezini prvaci, među kojima je nekada bio upravo Elmedin Konaković, odavno dovode u vezu i s brojnim drugim viđenijim građevinskim kompanijama koje haraju po glavnom gradu BiH.
Nije sporno da su se godinama mnogi doista pitali kako to jedan Hrvat iz Kiseljaka može graditi na tisuće stanova i poslovnih prostora na prilično skupim lokacijama u “muslimanskom” Sarajevu, i svi su uglavnom slijegali ramenima i mahali rukama, svjesni da se radi o razornoj korupciji i podmićivanju. Javna je tajna koju minder odavno ne skriva, Tihomir Brajković je naprosto morao nekoga debelo podmazati da bi u Sarajevu gradio.
Ali, Konaković nije otvarao cijeli sumnjivi paket, nije potencirao bogate Arape, Turke, Malezijce i domaće tajkune koji su također, uz nečiji blagoslov, “preorali” neke gradske četvrti.
Teške optužbe
Elmedin Konaković je optužio SDA i njenog predsjednika Bakira Izetbegovića za nepotizam i koruptivne radnje prilikom izgradnje naselja Tibra na Stupu.
Tvrtka Tibra Pacific je, prema riječima predsjednika Naroda i Pravde 2008. tražila korekciju regulacijskih planova s ciljem povećanja broja katova stambeno-poslovnih objekata na Stupu. Zahvaljujući kadrovima tada vladajuće SDA, kako optužuje, izvršena je korekcija regulacijskih planova, čime je upravo članovima ove stranke nezakonito osigurana višemilijunska dobit.
-Tibra dobija korekcije regulacijskih planova na ovaj način. Struktura je da je načelnik opštine Ilidža SDA, da je resorni ministar, naravno, SDA i da je direktor Zavoda za paniranje, naravno, SDA. Da u Vijeću koje vodi tu proceduru sjede nama dobro poznata imena. Senaid Memić, članovi Vijeća Fikret Prevljak, Alija Budnjo, doktor Šačić, Muhamed Omerović i dobro poznata lica SDA, rekao je Elmedin Konaković, predsjednik NIP-a.
Prethodno je firmi OKI, kaže Konaković, nezakonito pripalo nacionalizovano zemljište na kojem će se graditi naselje Tibra. Sve je završeno u roku od tri dana nakon što je OKI uputio zahtjev općini Ilidža. Prema pravu preče kupnje, zemljište se najprije trebalo ponuditi Općini Ilidža na otkup, ističe Konaković.
-Ovo je sustavno, najveće ruglo grada Sarajeva, Županije Sarajevo, izvedeno, režirano, u režiji predsjednika SDA Bakira Izetbegovića, poručio je Konaković.
Zaboravni Konaković
Bakir Izetbegović je nekada “ravnao” Zavodom za planiranje i gradnju i bez njega nije mogao niknuti niti kiosk. Elmedin Konaković je teško kompromitiran “zaboravom” da Županija preuzme građevinsko zemljište na Ilidži gdje se sada nalazi kompkes “Termalna rivijera” vrijedno fascinantnih 150 milijuna maraka.
Čudno je da je baš pedantni Konaković, kao predsjedatelj Skupštine, zaboravio aktivirati tako bitnu i skupu klauzulu, ako se zna da u svome mobitelu arhivira sve važne poruke svojih političkih prijatelja i protivnika i da mu teško može nešto važno ostati izvan datoteke.
Ali, za svaki slučaj ga SDA podsjeća na tu vrlo kontroverznu i sumnjivu epizodu. Iz SDA su podsjetili "zaboravnog" Konakovića na samo jednu od niza izjava predsjednika Izetbegovića, od 30. prosinca 2019. na novogodišnjoj press konferenciji:
- Ja sam kao arhitekta, kao Sarajlija, nezadovoljan kako se razvija ovaj grad, jer to se radi kaotično. Novopečeni bogataši kreirali su izgled grada i u tome svemu nije krivica samo SDA, pogledajte tko je u ovom času direktor Zavoda za planiranje, koji su ministri donosili propise koji su to omogućili, koliko imamo planova koji se uopće ne poštuju. To treba priznati, s time se treba suočiti. Imao sam sastanak na Arhitektonskom fakultetu i tražio da predlože ministra, da damo struci šansu i da počnemo konačno da pravimo grad kako treba, a ne da nam se dešavaju Tibre. Ono je nehumano, moramo reći dosta! Bez obzira ko je kriv.
Na kraju, "zaboravnog" Konakovića, koji se Tibre sjetio nakon što je odavno izgrađena, podsjećamo da je upravo on 2010. bio šef Kluba SDA u Skupštini ŽS, a zatim županijski premijer, te da je sadašnji načelnik Ilidže Nermin Muzur 2012. i 2016. bio vijećnik i šef Kluba vijećnika
-Za Odluku o neprihvaćanju ponude firme Terme Čatež zapravo bio istekao rok!? Pa zašto je onda Skupština na njegov prijedlog tu Odluku uopće donijela ako je istekao rok? (u prilogu je mišljenje Županijskog pravobraniteljstva koje dokazuje da rok za ponudu firme Terme Čatež iz 2015. godine nije istekao) Objavio je dokumente Ministarstva privrede iz vremena kada je ministar bio Emir Hrenovica iz kojih se jasno vidi da to ministarstvo upućuje na nekoliko stvari, a to je da samo Skupština ŽS može da se izjasni o ponudi koji je i 2014. upućivala firma Terme Čatež, da je to posao za koji je neophodno pribaviti mišljenje Županijskog pravobraniteljstva, i da se sve mora vršiti u skladu sa prvobitnim ugovorom o zajedničkom ulaganju. Vruće kestenje je to što ranija Vlada nije htjela (ili smjela) ući u takvu aktivnost prije svega jer firma Terme Čatež nije izvršila svoje obaveze iz prvobitnog Ugovora, pa prema tome je upitno njezino pravo da nudi svoj udio u zajedničkoj firmi, a suprotno je i članu 24. Ugovora koji kaže da se prijenos nad dijelom udjela može vršiti samo po okončanju investicije koja nikada nije okončana. Prema tome nije postojala realna prijetnja da se udio u firmi prenese na treće lice bez odluke Skupštine ŽS, jer da jeste, taj posao bi se završio i 2014. godine. Međutim, posao prenosa udjela na treću firmu završen je tek nakon odluka Vlade i Skupštine KS iz 2015. godine, i to je vrući kesten, toliko vruć da šteta po Županiju Sarajevo iznosi najmanje 150 milijuna KM, poodavno je zamjerio Konakoviću sadašnji načelnik općine Novi grad Semir Efendić.
Ta treća osoba iz Sandžaka je, dok je Konaković “zaspao i zaboravio” gotovo za sitniš dobila blago vrijedno na stotine milijuna maraka i napravila velebni kompleks s hotelima, bazenima i drugim sportskim sadržajima.
Generalno urbicid u Sarajevu je težak nekoliko milijardi maraka, “grijeh” Tibre nije za podcijeniti, ali županijski i gradski šerifi su se omastili puno više na nečijim drugim dozvolama. J. S.