Dnevni.ba - PRELOADER

Savjetnici otkrivaju pet zastarjelih fraza koje se mogu smatrati toksičnima

11 Tra 2025


Savjetnici otkrivaju pet zastarjelih fraza koje se mogu smatrati toksičnima
Odgoj

Mnoge odgojne prakse koje su se nekad smatrale normalnima danas se sve češće preispituju. Iako zastarjelo ne znači nužno i loše, u nekim slučajevima fraze koje su se prenosile s generacije na generaciju mogu imati štetan utjecaj na emocionalni razvoj djece. Neki roditelji samo su ponavljali ono što su njihovi roditelji govorili njima, no kako su djeca odrastala, neka su postala terapeuti, savjetnici i istraživači ljudskog ponašanja - i mnogi su zaključili da takav pristup više nije primjeren.

Dakle, ovo su fraze koje, prema riječima stručnjaka, mogu djelovati emocionalno štetno i koje bi roditelji trebali izbjegavati.

1. "Nemaš se čega bojati."
Obiteljska savjetnica Renee Jain naglašava da strah koji djeca osjećaju nije zamišljen, već stvaran, čak i ako je potaknut "lažnim alarmom". Anksioznost pokreće mehanizam preživljavanja u dječjem tijelu i umu, a ignoriranjem tog osjećaja šalje se poruka da su njihove emocije nevažne. Djeca mogu čak i nesvjesno uvećati svoj strah kako bi skrenula pozornost na ono što ih muči. Jain preporučuje da roditelji priznaju i potvrde djetetove osjećaje, umjesto da ih odbace, prenosi YourTango, piše index.

2. "Preosjetljiv/a si."
Prema terapeutkinji Gloriji Brame, ova fraza može predstavljati oblik emocionalnog manipuliranja, poznatog kao izluđivanje (engl. gaslighting), osobito ako dolazi nakon uvredljivog komentara. Kada roditelji omalovažavaju djetetovu emocionalnu reakciju i prebacuju odgovornost za konflikt na dijete, to potkopava djetetovo samopouzdanje.

Fraza implicira da su duboke emocije nešto negativno, što djeca trebaju skrivati ili mijenjati. Brame ističe da je osjetljivost prirodna osobina, a ne slabost. Kritiziranje djece zbog njihove emotivnosti zapravo negira njihovo pravo da budu ono što jesu.

3. "Bit će kako ja kažem i nikako drugačije."
Psihologinja Sharon Saline upozorava da ova fraza odražava autoritaran stil roditeljstva koji se temelji na moći i manjku empatije. Takav pristup ignorira djetetove potrebe i osjećaje, stvarajući atmosferu u kojoj nema prostora za dijalog. Umjesto poticanja učenja i osobnog rasta, fokus je isključivo na rezultatima i poslušnosti.

Saline ističe da roditeljska savršenost nije realna niti zdrava, a davanje prostora djeci da samostalno uče i izraze se gradi njihovo samopouzdanje. Otvorenost, podrška i spremnost na razgovor donose dugoročno zdraviju dinamiku.

4. "Prestani plakati ili ću ti dati razlog za plakanje."
Prema savjetniku Larryju Michelu, ova rečenica uči dijete da je izražavanje emocija opasno i da može dovesti do dodatne kazne. S vremenom to može uzrokovati potiskivanje emocija i poteškoće u nošenju s vlastitim osjećajima u odrasloj dobi. Umjesto da dijete nauči kako obraditi tugu, strah ili frustraciju, ono uči kako ih sakriti. Michel ističe da ovakve prijetnje otežavaju razvoj emocionalne inteligencije.

5. "Jako sam razočaran/na u tebe."
Savjetnica Claire Waismann naglašava da rečenice poput ove, kao i komentari tipa "Teret si mi", mogu ozbiljno naštetiti djetetovu osjećaju vlastite vrijednosti. Umjesto izražavanja podrške, ovakve izjave stvaraju emocionalni teret i osjećaj srama.

Waismann preporučuje da se koriste poticajne rečenice koje će pomoći djetetu da se osjeća voljeno i prihvaćeno. Primjeri uključuju: "Znam da se trudiš" ili "Ponosna/ponosan sam na tebe jer si pokušao/la." Takav pristup potiče razvoj samopouzdanja i sigurnosti u roditeljsku ljubav.

MAME I BEBE


ODGOJ

Zašto su djeca s jednim roditeljem nemoguća, a s drugim divna? Odgovor je iznenađujuć

Ako vam  se čini da se vaše dijete sasvim drugačije ponaša kada je s vama nego s partnerom, nist...

12 Tra 2025

MAJKA I KĆERKA

Znanost je dokazala: Veza između majke i kćeri je snažnija nego što smo mislili

Ako vam  je mama i dalje prva osoba koju zovete kad imate problem, niste jedini, a znanost sada ...

10 Tra 2025

DIJETE

Sedam roditeljskih pogrešaka koje štete dječjoj psihi

Svi roditelji  žele najbolje za svoju djecu. Trudimo se dati im ono što mi nismo imali, zaštitit...

09 Tra 2025