Sindikati obrazovanja mogu u generalni štrajk, što će učiniti Vlada HNŽ-a
Mostar
Sindikati osnovnih i srednjih škola mogu započeti generalni štrajk. Presudio je tako Općinski sud u Mostaru, isti koji je početkom rujna presudio u korist Vlade HNŽ-a, odredivši privremenu mjeru osiguranja sukladno s kojom je tad štrajk prosvjetnih djelatnika presuđen kao nezakonit.
Dva mjeseca poslije Županijski sud je postupak vratio na početak, a u ponovljenom postupku presuđeno je u korist sindikata.
- Općinski sud je poništio rješenje i ukinuo zabranu štrajka, rekao nam je predsjednik Sindikata srednjih škola HNŽ-a Josip Milić.
Sastanak u srijedu
Prije nego je donosena ovakva presuda prosvjetari u pisali Vladi, pozivajući ih za pregovarački stol, a jučer je stigao odgovor i zakazan sastanak za naredni tjedan.
- Ne znajući za presudu mi smo im se obratili, a maloprije je došao poziv za narednu srijedu. I dalje smo pri našim zahtjevima. Danas popodne imamo sastanak s našim odvjetnikom pa ćemo vidjeti kakve su dalje procedure. Vidjet ćemo, rekao nam je jučer Milić.
Nedavno je u razgovoru za Dnevni list Milićeva koleginica iz Sindikata Edin Čomić istaknula kako je na jednom od sastanaka održanih u međuvremenu ministar obrazovanja Adnan Velagić predočio prosvjetarima kako je situacija usložnjena s prirodnom katastrofom u Jablanici u Konjicu. Iz sindikata kažu kako podržavaju izdvajanje novca za ugrožene općine, ali i tvrde kako to ne treba biti razlog da se ne udovolji njihovim zahtjevima,
- Smatramo da bi novca trebalo biti i za obnovu Jablanice i Konjica, ali i za naša uvečanja. Izdvaja nam se od plaće za prirodne nesreće, od registracije vozila... Postoje fondovi za te stvari i oni bi trebali zadovoljiti to. Naravno, federalna i državna razina, kao i Međunarodna zajednica bi se morali uključiti, jer to je bila apokalipsa širih razmjera, dodao je Milić.
Podsjetimo, sindikalisti od Vlade traže isplatu jednokratne pomoći, povećanje plaća za 30 posto, napredovanje u struci - osam posto za mentore i 15 posto za savjetnike, raspisivanje natječaja na neodređeno, isplatu tužbi te mjesečno usklađivanje toplog obroka s prosječnom plaćom u Federaciji BiH.
Zahtjevi
S druge strane, iz Vlade HNŽ-a su ponudili isplatu jednokratne novčane pomoći u iznosu od 1.000 KM, povećanje plaća prosvjetnim zaposlenicima za pet posto, dodatnih pet posto za mentore i osam posto za savjetnike u školama.
Također, obećano je automatsko vraćanje promoviranih mentora i savjetnika u pravo, s početkom obračuna uvećanih plaća od 1. listopada, umjesto od prvog dana 2025. godine, kako je prvotno bilo predloženo.
Međutim, predstavnici sindikata obrazovanja u HNŽ-u odbacili su ovu ponudu, ostajući pri svojim zahtjevima. Zbog svega navedenoga su namjeravali započeti generalni štrajk s početkom nove školske godine, međutim do toga nije došlo zbog privremene mjere koju je donio Opžinski sud. Uslijedila je žalba za Županijskom, a na koncu i nova presuda Općinskog suda prema kojoj štrajk može započeti. Vlada je, čini se, u bezizlaznoj situaciji. Kompromis ili udovoljavanje sindikatima ili nažalost štrajk i izlazak iz školskih klupa.
S. Ž.